Eğitim Bölge Toplantıları’ndaki yol haritası -3-

            03.03.2005

Danışma Kurulu, ısınmaya başladı. Soru ve görüşler arka arkaya geliyor. Yanıtları da verilmeye çalışılıyordu.

Fen Lisesi Müdürü Sn. Y. Ziya Zeybek; Konya’dan ilimize atanmış. Bolu’yu Konya ile kıyaslayarak, Konya’da sınıf mevcutlarının 55’in üzerinde olduğunu, çoğu okulda ikili, üçlü öğretim yapıldığını, öğretmen, veli, öğrenci dayanışmasının üniversite katkısıyla çok iyi düzeyde olduğunu söyledi.

Sınıfların çok kalabalık olmasına karşın, başarı düzeyinden bahsedilmedi.

İzzet Baysal Anadolu Lisesi Müdürü Sn. Mustafa Baykal; "ÖSS sınavlarında istenen başarının sağlanamadığı bir gerçek. Müfredattan soru çıkmıyor. Velilerimiz yeteri kadar ilgili değil. Öğrenciler, okula sanki zorunlu oldukları için geliyor. Dershanelerle işbirliği yapılmalı."

Anadolu Öğretmen Lisesi Koruma Derneği Başkanı Sn. Recai Tekcan, velilerin sorumlu davranmadığını, toplantılara katılmadıklarını söyledi.

Sakarya İlköğretim Okulu öğretmeni Sn. Sami Güler, velilerin ilgisizliğinden, öğrencilerin bilinçsizliğinden bahsetti. Velilerin çocuklarına sahip çıkmadığını barlar, kafelerin çoğaldığını, internet kafelerde olumsuz ortamlara öğrencilerin gittiğini söyledi. "Emniyetle denetim kurulunda işbirliği yapalım" dedi.

İbrahim Çavuşoğlu; "Öğrencilerin gitmemesi gereken yerlerin durumu, İl Gençlik Komisyonu’nda ele alındı."

Rasim Ünal; "Müeyyideleri uygulamayan kurumlar için kapatma kararları var. Bu konuda gençlerin korunmasına yönelik çalışmalar var. Müfredat programlarının uyumsuzluğu, her il için geçerlidir. Okullarda açılacak yetiştirme kurslarının önemi büyüktür."

Dağkent Kıroğlu İlköğretim Okulu Müdürü Ahmet Kırdemir; "Okul öncesi çocuklar da taşımalı sisteme alınmalı. Taşımalı sistem içinde yetiştirme kursları açılamıyor."

İzzet Baysal Vakıf Koordinatörü Sn. Mustafa Yaman; "LGS ve ÖSS sınav başarısızlıklarının bilimsel araştırması yapılmalı. Bu konuda vakfa düşen görev varsa, biz hazırız. Bu konuda herkes kitabını açıp okusun."

İnkilap İlköğretim Okulu öğrencisi Nihal Günenç; "Bolu halkı herşeyi bildiğini söylüyor, uygulamaya geldiğinde sonuç yok. Öğrencilere güvenmeli, biz de kendimize güvenmeliyiz. Rehberlik ve velilerin eğitilmesine önem verilmeli."

Aynı okuldan Yasemin Sarıçiçek; "Eğitime gönül vermek için geldik. Eğitim gönüllüleri adı altında bir topluluk oluşturulsun."

Ticaret ve Sanayi Odası Temsilcisi Sn. Mustafa Gülay; "Geçen yılki önerilerden nelerin yapıldığını sordu. Okullarımızın dershaneler ile diyaloğa girilmesi. Milli Eğitim sorunları konusunda sivil insiyatif olarak sorumluluk olabiliriz. Bu konuda bir komisyon kurulmalı. Her türlü maddi manevi desteğe hazırız."

M.E.M. Şube Müdürü Sn. Cahit Yılmaz; "Dershanelerle diyalog içindeyiz. Fakir öğrencilerimiz için kontenjanlarımız var."

Birkent Dershanesi Müdürü Sn. Şükran Namdar; "Kontenjanımızın üstünde fakir öğrenci alıyoruz. Velilerin de bu konuda eğitilmesi gerekir."

Türk Eğitim-Sen Başkanı Sn. Fikret Başar; "Teknolojik gelişmelerin ürünü olan internet zararlarından öğrencilerimizi korumak için önlemler alınmalı. Bu konuda Milli Eğitime verilen raporumuz var."

Ticaret Meslek Lisesi Öğrencisi Sema Cavlak; "İldeki kafe ve barlara gitmeyen öğrenciler, geri kafalı diye dışlanıyor. Buralara yaşları küçük olanlar da çok rahat girebiliyor. Eğitim yükünün dershanelere değil, okullarımızda ciddi anlamda ele alınmalı. Meslek Liselilere uygulanan ayrımcılık kaldırılmalı."

İbrahim Çavuşoğlu; "Meslek Liselerine uygulanan ayrımcılığın kaldırılacağına inanıyorum."

50. Yıl İlköğretim Okulu Müdürü Sn. Ömer Selen; "Çocuklarımızı zararlı mekanlara gitmekten alıkoymak için, okullarımızda sosyal etkinlikler ve uygun mekanlar hazırlamalıyız."

Bu yazı toplam 903 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.