Eğitim Bölge Toplantıları’ndaki yol haritası -4-

            04.03.2005

Daha önce yapılan Eğitim Bölgeleri Danışma Kurulu Toplantıları’nda öğrencilerimizin pek fazla sesleri çıkmazdı. Şimdi düşüncelerini, diledikleri biçimde seslendiriyorlar, bu güzel bir gelişme. Bizlerin görevi, doğruya doğru deyip, doğrunun gerçekleşmesi için, çaba göstermek yanlışında da, neden yanlış olduğu konusunda açıklamak olmalı.

Behiye Baysal İlköğretim Okulu Öğretmeni Nazmi Ayvaz; "Bu öğretim yılı başında yapılan, başarı değerlendirme sınavlarına, 4-5. sınıflar alınmadı. Sınavların sık yapılması yararlıdır."

Şube Müdürü Sn. Cahit Yılmaz; "Sınavlarımız, Bakanlığımız Genelgeleri’nin öngördüğü sınıflara uygulanıyor. Tabi ki sınavlar, bizim ne olduğumuzu değerlendiriyor. Ancak, bunun da bir ekonomik maliyeti var. Küçük çocukların büyük yarışlara sokulması yanlış. Biz bu değerlendirmelerle, başarıyı matematiksel olarak ortaya koyuyoruz."

Koç İlköğretim Okulu Türkçe Zümre Başkanı Öğretmeni Ahmet Kocak; "İlimizde bir kampanya düzenlenmeli, her okula 1000 temel eser kazandırılmalı." Aynı okuldan 5. Sınıf Zümre Başkanı Bahattin Şanlı; "Yapılan başarı değerlendirme sınavlarında hangi konularda yanlışlar yapıldığı araştırılmalı. O konularda tekrar sağlanmalı."

Şube Müdürü Sn. Cahit Yılmaz; "Bu konularda çalışmalar yapılıyor. Sınavlarda başarısız konuların tespiti yapılıyor. Müdürlüğümüz bünyesinde zengin bir soru bankası oluşturma çabamız sürüyor."

Koordinatör Müdür Sn. İbrahim Çavuşoğlu, katılımcılara teşekkür etti. Gündeme gelen konuların Müdürler Kurulu Toplantısı’na getirileceğini söyleyerek, eğitime % 100 kampanya çalışmalarının ürünü olan Yılmaz Becikoğlu’nun, Doğancı Köyü İlköğretim Okulu’na yaptığı ilave binanın açılışına davet etti.

Danışma Kurulu’ndan çıkan sonuçlar şöyle sıralanabilir:

-Bu toplantılarda, Milli Eğitim Müdürümüz’ün olması arzu edili-yor. (Böylesi istekde, öğretmenlerimiz ve müdürlerimiz ne kadar rahat konuşabilir, tartışılır)

- Eğitim-öğretimin yetersiz olduğunu söyleyen öğrencimizin görüşü değerlendirilmeli.

-Öğrencilerin okul dışı zararlı mekanlara gitmelerini önlemek, polisiye önlemlerle mümkün olmuyor. Bunun için okul içi sosyal etkinliklerin artırılması gerek. Okul Bilgisayar Laboratuvarlarının, boş zamanlarda öğrenci hizmetlerine sunulması gerek. Elbetteki her hizmetin bir ekonomik bedeli var. Bunun içinde Ticaret Sanayi Odası Temsilcisi Sn. Mustafa Gülay’ın önerisi değerlendirilebilinir. Ya da eğitime % 100 Destek Kampanyası’nda sponsorlar aranırken, her okul öğretim yılı başında, bir rakam tespit ederek, parça parça öğrenci velilerinin katılımı sağlanabilir.

-Sınavlar daha sık yapılmalı. Konuların değerlendirilmesi yapılarak, tekrarlanmalı.

-Velilerimizin bilgilendirilmesi için pedogoglarla toplantılar yapılmalı.

-İkinci yarıyılın başında, başarısızlık nedenlerine ait isim numara almadan öğrencilere anket uygulaması yapılmalı.

-Okullarımızda açılan yetiştirme kurslarında yıl içinde, derse giren öğretmenler, aynı sınıf öğrencilerine derse girmemeli.

-Çoğu öğretmenlerimiz, okuma alışkanlıklarının kazandırılmasını gündeme getirirken, bu işlemin kimler tarafından yapılacağını da gündeme getirmeli.

Bu yazı toplam 671 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.