Eğitim bölgeleri Danışma Kurulu Toplantısından-1

2005-2006 Eğitim-öğretim yılı 1. Kanaat dönemi değerlendirmesi. Toplantıyı 1. Bölge Koordinatörü Sn. İbrahim Çavuşoğlu açıyor. Divanda Milli Eğitim Müdürlüğü adına Şube Müdürü Sn. Cahit Yılmaz 2. Bölge Koordinatörü Sn. Remzi Kocaman. Toplantı Sn. Kocaman Başkanlığında devam edecek.

    Başkan her iki bölge okullarındaki yarıyıl değerlendirmesini yaptı. Olumsuzluk arzeden çarpıcı olayların yaşanmadığını, deneme sınavlarının yapıldığını, bu sınavlarla ilgili Milli Eğitim Müdürlüğümüz’ün soru bankası ile ilgili çalışmaları ciddi anlamda ele aldığını ve başarıyla yürütüldüğünü, bu öğretim yılından itibaren ÖSS sınavları ile ilgili yeni sistemin uygulanacağını, başvuruların internet kanalıyla da olabileceğini ifade eden ana çerçeve çiziminden sonra Danışma Kurulu üyelerinin düşüncelerini almak üzere sözü salona bıraktı.

    İl Genel Meclis Üyesi: Birinci yarıyıl değerlendirmesi ve başarı durumlarının değerlendirilme sonuçlarının açıklanmasını istedi.

    İbrahim Çavuşoğlu: Bölgesindeki okulları yarıyıl tatilinde tek tek dolaştığını, noksanlarla ilgili bir form doldurulduğunu, göze batan noksanlığın görülmediğini, öğretmen olarak noksanlığın olmadığını söyledi. Yeni başlayan uygulama ile ortaöğretim 9. sınıflarda bu değişimin daha yoğun olduğuna işaret etti. “BMS sistemi kuruldu, iyi de çalışıyor” dedi.

    Cahit Yılmaz Şb. Md.: Disiplin olaylarında bir tasdikname ile okuldan uzaklaştırma olayının olduğunu belirtti. ilköğretimlerdeki yeni uygulama ile öğrenci merkezli bir sisteme başlandığını, başlangıçta yeterli kaynak olmaması gündeme getirilerek tepkilerin oluştuğunu, ancak sistemin oturduğunu, bazı lise önlerinde öğrenci yığılmalarının olduğu gözlemlendi. Bu konuda gerekli önlemlerin alındığı, Milli Eğitim'de bütün başvuruların internetle olduğunu, atamalarda da aynı metodun uygulandığını, ödemeler için de pek yakında bu sisteme geçileceğini, kendimizi bilgi ve beceri yönüyle geliştirmek zorunda olduğumuzu anlattı. BMS projesinin emekleme dönemini geçirdiğini, bu konuda cesurca yapılan bir eleştiri almadıklarını, bütün okullarımızın istediği yerle email işlemini yürütebileceklerini, BMS ile hangi okulda hangi ders ünitelerinde başarı ve başarısızlıkları ölçmek kadar öğretmenlerle de ilgili değerlendirmelerin yapılabileceğini, web sayfasında çalışmaların günü gününe yayınlandığını, yetiştirme kurslarında bir kısım değişiklikler olduğunu, şehir merkezindeki öğretmenler lokali tartışmalarının sonlandırıldığını, bazı ekonomik sorunlarda yardımcı olunması gerektiğini söyledi.

    Remzi Kocaman: Öğretmenler lokali için gösterilen reaksiyonun eğitim öğretimin her alanında da gösterilmesi gerektiğini, Atatürk Lisesi bünyesinde yapılan değişiklikte hazırlığı biten Süper Lise 9. sınıflarda bulunan 150 öğrencinin 128'i Anadolu Atatürk Lisesi’nde bulunan 324 öğrenciden 123'ünün takdir ve teşekkür belgesi aldıklarının dikkat çekici olduğunu, (birinin merkezi sistemle, diğerinin diploma notuyla alınması) Hangi konuda ne eksiğimiz olduğunun takip edileceği, sistemin getirdiği program değişikliğinde öğretmenlere zaman zaman haksızlık yapıldığını, öğrencilerin üzerinde bulunan cep telefonlarından sıkıntı yaşandığını, telefonların okula getirilmemesi konusunda velilerimizin yardımcı olması gerektiğini, televizyon dizilerinin etkisinde kalındığını bunun sonucu olarak gruplaşmaların gözlendiğini, ne kadar çok seviye tespit sınavı yapılırsa başarıya etkisi olacağını, ortak sınavlarda alınan notların sınıf geçmede değerlendirilmesi gerektiğini, hangi okulun soru bankasına nitelikli soru girdiğine dikkat edip değerlendirilmesini, okutulacak kitap seçimi işlerine ait çalışmaların zamanının iyi tespit edilmesi gerektiğini, Atatürk Lisesi yolu üzerinde halen karmaşa yaşandığını, söyledi.

    Reha Ulutepe: İlköğretimlerdeki pilot uygulamaları altıncı sınıflara kadar yansıdı. Ancak halen ortaöğretim sınavlarının nasıl olacağı halen netleşmedi. Bu konuda öğrencilerin hazırlıksız yakalanacağını, öğrencilere sözlü notu verilmekten çekiniliyor. Bu notların öğrencinin yaptığı aktiviteye göre anında verilip değerlendirilmesini, yazılı kağıtlarının öğrenciye gösterilmesini, internet kafelerin denetlenmesini istedi.

Devam edecek

13.02.2006
 

Bu yazı toplam 688 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.