Eğitim bölgeleri Danışma Kurulu Toplantısından-2

Toplantı aralıksız devam ediyor. Salondaki sessizlik yavaş yavaş kaybolmaya başladı. Sanki salonun soğukluğunu kırmak amaçlı sıcak soluklu konuşmalar başladı.

    Cahit Yılmaz M.E.M. Şb.Md.: Bilgi değişmiyor. Öğrettiklerimizi öğretme zamanı değişiyor. Öğretim metodları değişiyor. Şimdi öğretim öğrenci merkezli, görsel, uygulamalı ve eğlenceli oluyor. Ezbercilik kalkacak, aktiviteli öğretim olacak. İlköğretim altıncı sınıflarda farklı sınavlar yaptık. Pilot okullarda Fen Bilgisi ve Matematik daha başarılı. Bu iddia erken, ama gidiş umutlu. İlin başarısı tartışılacaksa vebale ortağız. Pilot eğitimle bilgiyi analiz edebilen, yorumlayan şekliyle organize edilecek. Sözlü notu verilecekse bir davranışa göre değerlendirilip anında verilecek. İnternet kontrollerinde şu anda Milli Eğitim'in katılması yasal olarak mümkün değil. Bu sıkıntı velilerle çözülebilir. Aile denetimiyle daha etkili olabilir.

    İl Genel Meclis Üyesi Ali Topuzoğlu: Batı toplumlarında okul-veli ilişkisi bizdeki gibi değil. Orada veli toplantısı bizdeki gibi not öğrenme amaçlı değil. Oralarda her öğrencinin velisi ile rehber öğretmen tek tek görüşür. Hem başarısı, hem psikolojik davranışları değerlendirilir. Kitap değişikleri yukarıdan gelecek emirlerle değil, yıl sonu öğretmenler toplantılarında hem okutulacak kitapların, hem de sınıf mevcutlarının planlanması yapılır. Müdürün, öğretmenin işi internet kontrolü değildir. O işlemi diğer kurumlar yapar.

    Recai Çağlar Belediye Zabıta Md.: Yasalarda işyeri açma belgelerinin neler olacağı çok net. Belgesini noksansız hazırlayanlara işyeri açma müsadesi verilir. Denetleme ve inceleme kurullarının, ruhsatın verilmesinden bir ay önce, bir ay sonra kontrolü söz konusudur. Bunun dışında şikayet olduğunda kontrol yapılır. Denetleme ayağında Milli Eğitim, sağlık, emniyet, tarımdan yetkililerin olması gerekiyor.

    Cahit Yılmaz: Milli Eğitim'in denetleme hakkı var mı yok mu?

    Ahmet Koçak Eğtim Bir-Sen: Bu toplantılar biraz yapmacık gibi geliyor. Okulların sene sonlarında değerlendirilmesi gerek. Danışma kurul toplantılarına ait gelen raporlarda burada konuşulanların olmadığı görülüyor. Öğretmenlerin haberi olmadan hizmetiçi eğitimler organize ediliyor. Hizmetiçi eğitimini yapacak kişiler uzman kişiler olmalı. Kenar semtlerdeki okullara haksızlık yapılıyor. Kadro yetersizliği nedeniyle altıncı sınıfa gelen öğrenciler merkezdeki okullara gidiyor. Kimin emeği kime gidiyor belli değil. Bu toplantıda zümre başkanlarından kimse yok, neden? Geçen toplantıda gündeme getirilen “ders dışı faaliyette yetiştirme kursları açalım” konusu hiç gündeme gelmedi. OKS'de madem ki geriyiz, “dershaneye gidemeyenlere kurslar verilsin” dedik. Bu işi gönüllü yapacağımızı söyledik, cevap alamadık.

    İbrahim Çavuşoğlu 1. Bölge Eğt. Koor.: Daha önceki raporları okudu. Söylenenlerin rapora öz olarak geçtiğini söyledi.

    Cahit Yılmaz: Danışma kurullarının istişare kurulu olduğunu, burada konuşulanlar tutanağa geçer, müdürler komisyonunda, daha sonra da Milli Eğitim Müdürlüğü'nde değerlendirilir. İyi örnekler elbette ki tutanaklara geçmeli. Raporlarda olmayanların hatırlatılmasında gereği yapılır. Hizmetiçi Eğitim programları zümre grubuna gidiyor. Bu konuda artık öğretmenler kendileri müracaat edecekleridir. Bu konuşma biraz heyecan, biraz da fevri. Düşünceler kendi diliyle biraz sivri. Danışma Kurulu' na getirilip düşüncelerin söylenmesi karar değildir. Dolayısıyla konuşmalar karar değil, fikir bazında kalmıştır.

    Hizmetiçi Eğitim programları zümre grubuna gidiyor. Bu konuda artık öğretmenler kendileri müracaat edeceklerdir. Bu konuşma biraz heyecan, biraz da fevri. Düşünceler kendi diliyle biraz sivri. Danışma kuruluna getirilip düşüncelerin söylenmesi karar değildir. Dolayısıyla konuşmalar karar değil, fikir bazında kalmıştır. Hizmetiçi Eğitim’de talebe göre seminer açılması doğru. Ama talep olmasa da seminer açmak zorundayız. Yetiştirme Kursu için on kişilik bir grupla talebiniz dikkate alınır. Gönüllü ders çalıştırma işlemi yapabilirsiniz. Bölgelere göre öğrenci kayıt ve nakillerin nasıl olacağı bellidir. Yasal prosedürü tamamlayanlar için yapabileceğiniz birşey yoktur. İlçelerimizde Halk Eğitim Merkezlerimiz tarafından kurslar açıldı.

14.02.2006

Bu yazı toplam 804 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.