Eğitim bölgeleri Danışma Kurulu Toplantısından-3

Behiye Baysal İlköğretim Taner Bey: Bilgi teknolojisini sınıflarda uygulama amaçlı formatörlük oluşturulduğu, norm kadro esasına göre formatörün sınıfı var. İki görevi aynı anda yürütme şansı olamayacağına göre konuya çözüm bulunması gerek. Öğretmenlerin dersten alınıp formatörlük görevi yaptırılıyor sakıncalı.

    Cahit Yılmaz: Formatör öğretmen, öğretmenlere teknik anlamda rehberlik yapacaktır. Bolu’da hemen herkes formatörlük belgesi almış ama görev verildiğinde sıkıntıların gündeme getirilmesini anlamak güç. Bu konuda okullarda, okul müdürleri tarafından planlanıp çözülür. Formatörler de norm hale getirilmediği sürece sıkıntılar devam edecektir. Öğretmen isterse de girmeyebilir. Formatörlük konusunu bakanlık yasal olarak halletmeli.

    Üniversitemiz Temsilcisi: İstenmeyen davranışlarda rehber öğretmenlerimize büyük görevler düşüyor. Eğitimin amacı iyi ve ahlaklı insan yetiştirmektir. Öğretmenlerimiz için, başarının artırılması yönünde neler yapabiliriz? Üniversite olarak buna hazırız. Pilot uygulamada birleşik el yazısı gündeme geldi. Bu konuda ara sınıf öğrencilerin sıkıntısı var. Başarı, başarısızlık konusunda bize verilen bir görev var, çalışmalar devam ediyor.

    Rehberlik Hizmetleri Müdürü İbrahim Erkan: İl genelinde 30 rehber öğretmenimiz var. Cuma günleri yerel radyoda rehberlik konularında bilgilendir-meler yapıyoruz.

    İzzet Baysal Anadolu Lisesi öğrencisi Nazlı: Son yazılı sınavlarımız ÖSS sınavlarından hemen öncesine geliyor. 19 Mayıs provaları daha kısa zamana programlansa.

    Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Md. Çetin Akkaş: Öğrencimiz haklı program yapımında dikkate alınmalı. İyi insan yetiştirmek için iyi eğitim yapabiliyor muyuz? Sınav sisteminin gerginliğinde öğrencilerimizi velilerin baskısıyla hiçbir sosyal aktiviteye katamıyoruz.

    Konuşmaları bu çerçevede özetlemeye çalıştım. Eğitim bölgeleri toplantılarına başlangıcından itibaren katılıyorum. Bu toplantıları; eğitim öğretime yön verecek veri toplama amaçlı aile toplantılarına benzetiyorum. Ailede karar veren ana baba dışında kalan bireyler konuşuyor, konuşuyorlar.

    Bu toplantılar, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın eğitim öğretimleri için çok önemli. Başarıyı yakalama, daha iyiye ve daha güzele ulaşma, ileri teknolojiyi kullanmaktan öte yeni teknolojileri üretebilecek bilgi düzeyli yetişmelerini sağlamak amaçlı, düşünceleri sergileme toplantıları olarak algılıyorum.

    Katılımcıların bir bölümü eğitim öğretimin merkezinde. Bunlar idareciler, öğretmenler, öğrenciler. Bir bölümü merkez dışında. Fotoğrafa dışarıdan bakanlar. Gördükleri, yaşadıklarıyla bilgi sahibi olanlar. Bunlarda bazı kamu kurum temsilcileri, sivil toplum temsilcileri ve veliler.

    Genelde ikinci gruba girenler, fotoğrafa dıştan bakıldığında görünen objelerin arasında kalan küçük kare ayrıntıları görme şansı olmayanlardır. Bu gruba girenler ben de dahil, eğitim öğretim dendiğinde, öğrencilerin dışarıda ki davranışlarını, sınavlardaki başarı durumlarını, sosyal etkinliklerde sergilediklerini, veli ise öğretim kadrosu ve derslerin boş geçip geçmediğini bilir ona göre görüş belirtebilirler.

    Bu toplantıda önce merkezde bulunanlardan okulunun öğretmen, hizmetli, memur durumu ne? Birinci yarıyıldaki başarı durumu geçen yıla göre nasıl? Hangi derslerde başarısızlık var neden? Disiplin olayları nasıl gelişme gösteriyor? Veli ve sivil toplum temsilcilerinden istenen ne? Son sınıfa gelen öğrencinin okuldan mezuniyetine yarım sömetri kalmış iken şimdiye kadar ne nasıl olmalıydı? Başarısız olunan derslerde etken olan deney yapamamak mı? Ders araç gereç noksanlığı mı? Öğretmensiz geçen ya da norm kadro içinden veya dışından gelen öğretmenden mi? Öğrenciler arasında sınıf içi çalışmalardaki uyumsuzluktan mı kaynaklandığı özet de olsa anlatılmalı diye düşünüyorum.

    Bir önce yapılan toplantı sonuçlarından elde edilenler nedir? Hangi konular bakanlığa iletildi, nasıl sonuç alındı? Bu ve benzeri bilgilendirmelerden sonra yapılacak bilgi alışverişinin daha verimli olacağını düşünüyorum.

    İnsanlarda eleştiri yaparsam hoş karşılanmıyor düşüncesi hakim oldukça, gerçeklere ulaşmak hiç de kolay olmuyor. Bu tip toplantılarda görüş belirtme sıkıntısı yaşanıyorsa, yeteri kadar bilgi sahibi olmamaktan ya da karşılıklı güven ve hoşgörüde yaşanan kuşkudandır.

    Ikinci yarıyılda başarı dileklerimle.

15.02.2006

Bu yazı toplam 778 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.