Eğitim Fakültesi Marş Yarışması

            29.03.2005

Özel günlerde, milli bayram ve gösterilerde, kurumları simgeleyen marşlar vardır.

Çoğu zaman okul ve kurumun kimliğini belirttiği gibi, çoğu zaman da uygun adımdaki takım yürüyüşünde birlikteliği sağlar. Söyleyenleri coşturur, yüreklendirir, dinleyenleri de heyecanlandırır.

Bağımsız okulların kendilerine özgü, kendilerini anlatan marşlar olduğu gibi, kurumların da genel anlamda marşları vardır.

Öğretmen Marşı, Harbiye Marşı, Topçu Marşı gibi. Bizim okulumuzun da, Göklerde yükselsin çelik kanatlar. / Bolu’nun yıldızıdır Erkek Sanatlar... diye başlayan marşımız vardı. Cadde ve sokaklarda rap rap yürüyüşümüzün akordu gibi, olan marşımızı söylerken, camlara balkonlara çıkan insanları gördükçe, daha bir coşkulu okurduk.

Bütün bunlar nereden çıktı? diye düşünenler olabilir. Bu konu hakkında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi adına marş yazılmasına karar verilip, yarışma açılacağına dair şartnameden bilgileniyorum. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sn. Esergül Hanım’dan aldığım bilgiye göre, yarışma koşulları şöyle;

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi, çağdaş eğitim anlayışıyla, fakültemizi her türlü özel gün, tören, akademik açılış ve kapanış gibi günlerde, en iyi şekilde temsil edebilecek ve anlatabilecek bir marş bestelenebilmesi için, bölgesel bir yarışma düzenlemeyi düşünmektedir.

YARIŞMAYA KATILACAKLARDA ARANACAK ŞARTLAR

1. Yarışmaya T.C. vatandaşı olan besteci ve söz yazarları katılacaktır.

2. Yarışmaya jüri üyesi, düzenleme kurulu üyesi, koordinatör gibi görev almış olanlar katılamaz.

3. Yarışma, bölgesel olup, AİBÜ çalışanları, öğrenci, öğretmen, Bolu il sınırları içinde yaşayan herkese açıktır.

Bu şartları taşımayan bestecilerin eserleri yarışma dışı bırakılır. Ödül verilmiş ise, iptal ve istirdat edilir.

Marş yazımına yönelik, geniş bilgi, üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanlığı’ndan alınabilir. Dekan ve Dekan Yardımcıları ile yapılan görüşmede, marşta aranan özelliğin başında, Eğitim Fakültesi ve İzzet Baysal Üniversitesi adının geçmesinin istenmesidir.

İlgi duyanlara kolay gelsin diyorum.

Bütünü oluşturan üniversitenin adına değil de, fakülte adına marş yazılması, belki de bir ilki oluşturuyordur. Umarız güzel bir eser ortaya çıkar derken, şartnamede belirtilen neden besteci? Neden il sınırları içinde olma koşuluna takıldım.

Bu yazı toplam 1142 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.