Eğitim-Öğretim çalışmaları üzerine

            12.09.2005

Ticaret alemindeki başarı uğraşanlarını mutlu eder. Gelişmeye neden olur, zenginliği sağlar. Eğitim öğretimdeki başarı, ne yalnızca bu konuda hizmet üretenleri ne de yalnızca hizmetten yararlananları mutlu eder. Eğitim öğretimdeki başarı, bilimsel gelişmeleri sağlayacağından milletin tüm bireylerini hatta dünyanın tüm insanlarını mutlu eder. Ulusların kalkınmışlığı bireylerinin alacağı eğitim öğretimle doğru orantılı. Eğitim öğretimdeki başarı, sistemin oturmuşluğuna, sistem için görev alacak ve laboratuvarların modern olarak donatılmasına, daha da önemlisi bu konuda görevli öğretmenlerinin huzurlu, ekonomik olarak mutlu olmalarına bağlı.

Gelişmekte olan ülkelerin çalışmalarının başında, eğitimli insan gücünün çoğaltılması gelmekte. Eğitilmiş insanların çıta yüksekliğinin ne olup olmadığını ölçen kriterlerin başında sınavlar gelir. Bu sınavlar ÖSS-OKS sınavlarıdır. Her yıl yapılan bu sınavların sonucunda iller arası başarı tartışmaları başlar. Bu tartışmalar bazen hedef saptırarak kırıcı boyutlarda olur. Bazen noksanların tespiti yapılarak telafisi için önlemlerin alınması şeklinde olur.

Bu tartışmaların içinde olan öğretmen, öğrenci, veli üçlüsünün rolü ne olması konusunda mantıklı çalışmalar yapılması gerekirken, karşılıklı suçlamayı tetikleyen eleştiriler suçlamalara dönüşür üçlü arasında buz dağları oluşur.

Bazen işe siyasetçiler bulaşır. Topluma şirin görünme adına esas işlerini bir tarafa iterek denetim görevini yürütmeye çalışırlar.

Olaylar gelişir, kaynayan kazanın buharı yöneticileri kızdırır, ateş ayarı yapılamaz, kazanın dibi tutar, güven kaybolur, yemeğin tadı kaçar.

Böylesi tartışmalarda tedavinin reçetesi bilim yuvası olan üniversitemizin yetkin bilim adamları tarafından yapılması istenir. Doğruda budur belki ama, ne hizmetse, bu birliktelik de bir türlü kurulamaz. Araştırma için ya zaman bulunamaz. Ya da, “ucuz etin yahnisi tencere dibi yakar” diye emeği karşılığı olmayan işe itibar edilmez.

Bütün bu olumsuzluklarda hedef olarak gösterilen birimlerinde boş durmadığı bilinir. Ancak sonucu etkileyecek çalışmaların verimliliği kısa zamanda somut olarak alınamadığı için, eleştiri bombardımanı tüm hızıyla devam eder.

Arada bir yapılan haber kaynaklı basın bildirileriyle konu kamuoyuna açıklanmaya çalışılsa da yeterli iletişim sağlanamaz, dedim ki dediydilerin de arkası alınamaz.

Bu konuda bilim adamlarının desteğinde geniş katılımlı bir anket çalışması yapılarak sonucun gene bilim adamları ve işin uygulayıcılarından oluşan bir panel toplantısıyla gerekli planlamalar yapılabilir.

İlimizdeki eğitim çalışmalarına yönelik iyi durumlarda olmaktayız. Bu çalışmaların sonucunda, geçen yıl ki yerimizi terkettiğimizi çok az da olsa gördük.

Bu eğitim öğretim yılı için çiftli öğretime son verme, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılacağını, öğretmen ve öğrencilerin okullarında %90’ları aşan boyutta internetten faydalanacaklarını, okulların tümüne bilgisayar laboratuvarlarının kurulacağını geçen yıl pilot uygulama yapan okullarımıza teknolojik desteğin sağlanmasını ortaöğretim de liselerimizin 4 yıla çıkarılmasıyla ilgili çalışmaların yapıldığına ait duyumlar alıyoruz. Bunlar sevindirici durumlar. Yeterli oluyor mu?

Evet demek çok zor, çünkü duyumları birinci ağızdan almakta gecikmelerin olduğuna inanıyorum.

Sanıyorum yakın zamanda başlayacak ilköğretim haftasında 2005-2006 eğitim öğretim yılı hedefleri ve yapılan çalışmaları geniş olarak anlatılır. Mekansal durum, öğretmen kadromuz, atölye ve laboratuvarlarımızla öğrenci sayılarımız ve memur hizmetlilerin yete sayıda olup almadığı konusunda bilgileniriz.

Bu yazı toplam 839 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.