Eğitim-Öğretimde hasat zamanı

            20.06.2005

Ekinlerin boyunları bükük dursa da, başakların içi doluysa insanlar mutludur harman zamanında. Eğitim-Öğretim yılı sonları da harman sonu gibidir. Mutluluk başarıda, mutluluk yıl içi kazanımlarının ürünlerini sergileme coşkusunda. Öğrencilerin velilere,çevreye, öğretmenlerine sunacakları ürünün hasat sonlarıdır okullarımızın kapanışı.

Kimileri mısralarda bulur yaşamın sıcaklığını. Kimileri güzel sözlerle ifade ederler sevginin dostluğun güzelliğini. Kimileri yaptıklarıyla sergilemeye çalışırlar sanatın inceliklerini. Kimileri de kendilerine özgü anlayışlarıyla oynarlar sahnelerde oyunlarını ustalara taş çıkartırcasına. Bize mutluluğu yaşamak kalır, bize avuçlarımız patlayasıya alkışlamak kalır...

Bir ürünün hazırlanmasında oluşan yorgunluk, onun izlenmesinde, kullanılmasında gösterilen ilgi ile giderilir. İlgiyi kim nasıl gösterecektir? İlgiyi üst kademe yönetim gösterecektir. İlgiyi çevre insanları gösterecektir. İlgiyi kardeş okullarımızın öğrencileri velilerimiz, kurum ve kuruluşlarımızın bireyleri gösterecektir. Nasıl gösterecekler bu ilgiyi? Programların birbiriyle çakıştırılmamasına gösterilen özen içinde yapılan etkinliklere ayrılan zaman uygunluğu sayesinde.

Şimdi 2004-2005 E-ğitim-Öğretim yılı sonu yapılan etkinliklere ait takvime bir bakalım. Okullar kermes yapıyor gün aynı zaman aynı. Okullar şiir dinletisi, tiyatro, sergi ve mezuniyet şölenleri yapıyor, gün aynı saat aynı. Zamanda belki yarımşar saatlik ara. Bir koşuşturmacadır gidiyor. Öğrenci öğretmen yaptığı çalışmasının başkaları tarafından izlenmesini istiyor. Amirini memurunu karşısında görmek istiyor. Belki de kuru bir teşekkürle moral motivasyon istiyor.

Dokuz ayın Çarşambası, bir güne sıkıştırılırsa yalnızca bir Çarşamba’yı görmek vardır. Ya diğerleri?... Buna bir çözüm bulunmalı! Sene başında okullar etkinliklerini bir program dahilinde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bildirilmeli.

1 Mayıs-30 Mayıs arası yapılacak bir takvim çekilen kura sonucu belirlenmeli yapan da izleyen de rahat bir nefes alıp ne yapacağını bilmeli. Veya varsa bir başka görüş mutlaka uygulamaya konmalı.

Yıl sonu etkinlikleri nedeniyle çoğu okulumuzdan davet aldık ne yazık ki yukarıda saydığım nedenlerle sergilenen güzellikleri izleyemedik.

Ne şiirlerde ne mısralarda yansıyan anlamlı görüntülerini, ne sahnelerde ki ustalıklarını, ne sazın telindeki namelerini, ne sanatın inceliklerine ait sergilerini görüp alkışlayamadık öğrencimizi öğretmenimizi.

Her yapılan etkinliğin kalabalık gruplar, amirler memurlar tarafından izlenmesi etkinlikler içinde görev alanları daha iyisini yapmak için, almayanları da özendirmek için tetikler.

Eğitim-Öğretimde hasat zamanının verimli olabilmesi için lüten bir takvim uygulayın diye seslenirken, sağlık içinde iyi tatiller diliyorum.

Bu yazı toplam 787 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.