Eğitim-öğretimde maraton başladı

            16.09.2004

Her gecenin karanlığından gündüzün aydınlığına gözlerimizi açarken, günümüzün sağlık ve huzur içinde başarıyla geçmesini dileriz. Bu dileğin yanında, bugüne ulaştığımız için yaradana şükrederiz.

Okulların açıldığı şu günlerde öğrencilerimiz de, geleceklerine ışık tutacak okullarımıza merhaba dediklerinde, aynı duyguları yaşıyor olmalılar. Velilerimiz geleceğe uzanan yolun başında arzulanan adrese ulaşabilmeleri için çocuklarının arkasından dua ediyor, en az onlar kadar heyecanlanıyorlardır.

Ya öğretmenler! Onlar yılsonu bilançosuna ait başarıları yeni açtıkları defterin sayfalarına işleyip işleyemeyeceklerinin planlamasını yapabilmenin düşüncesinde hazırlık yapıyorlardır.

Okul tercihi, kayıt parası, istediğim okula girdim, giremedim telaşı bitmiş olmalı. Hangi öğretim kurumu olursa olsun,artık hedef belli, adres belli. Bu bellilere ulaşabilmek için o yöne doğru koşmak zorundasınız.

Doğuya giden trende batıya doğru koşarak, batıya ulaşamazsınız.

Nasıl ki cepheye giden askerin omzunda tüfeği, belinde fişekliği olmak zorundaysa, öğrencinin de yanında defteri, kitabı, kalemi, silgisi olmalıdır. Bu konuda velilerimiz de gerekliyi gösterip çocuklarını uyarmalıdırlar.

Ders araç-gereçleri deyince akla gelen ilköğretime giden öğrencilerimizin kendi ağırlıklarından fazla sırt çantalarıyla okula gidişlerine bu öğretim yılında çözüm bulunur mu bilemiyorum.

Daha ilköğretimde bu kadar ağır yükün altına girmeye zorladığımız küçükler, büyüdüklerinde deftersiz, kitapsız, kalemsiz, silgisiz okula gelerek geçmişin acısını çıkarıyor olabilirler.

Ortaöğretim kurumuna yeni başlayan öğrencilerimizin en dikkatli olmaları gereken sınıfta oldukları velileri, öğretmenleri, yöneticileri tarafından hatırlatılmalı, bu konuda beyinleri yıkanmalıdır.

Genelde lise son sınıfta akla gelen ÖSS sınavlarına hazırlanmak "Göçe giderken kolon dokumaya" benziyor. (Kolon atın veya eşeğin semerini hayvanın gövdesine bağlayan bez kuşak.)

Son sınıfta yüksek okulun hatırlanmış olması, sapın samanın birbirine karışmasına neden oluyor. Yıllardır yaşanan olaylardan ders almasını bilmeli hem öğrenci, hem veli.

Maraton yalnız öğrenci için başlamıyor. Veli de bu maratonda çocuğunun yanında koşmalı, okulla nikah tazelemeli, öğretmenle hısım olmalı.

Yönetmeliklerin sınıf geçmelerde verdiği tavizi öğretmen, yönetici olarak sınırlarını genişlettiğimizde, yılsonu başarı ve başarısızlıkların hedefi haline geldiğiniz unutulmamalı. Günümüz öğrencisi için yok yok. Ekonomik durumu iyi olan aile, çocuklarında teknolojinin son olarak kullanıma soktuğu iletişim araçlarının her türlüsü var.

Böylesi teknoloji zengini olan öğrenci grubu karşısında zorlanmamak için hazırlıklı olunması gerek.

2004-2005 eğitim-öğretim yılının sağlık ve başarı içinde geçmesini diliyorum.

Bu yazı toplam 721 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.