EĞİTİM-SEN BOLU ŞUBE BAŞKANI AHMET ÖZKAN; ‘Her geçen yıl daha da düşecek’

EĞİTİM-SEN BOLU ŞUBE BAŞKANI AHMET ÖZKAN; ‘Her geçen yıl daha da düşecek’

Bolu’nun ÖSS sonuçları sıralamasında Eşit Ağırlıklı ve Sayısal puanlarda geçen yılın da gerisine gidilmesi ile ilgili konuşan Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Ahmet Özkan, "Eğitim sistemi yalnızca Bolu’da değil, tüm Türkiy

Bolu’nun ÖSS sonuçları sıralamasında Eşit Ağırlıklı ve Sayısal puanlarda geçen yılın da gerisine gidilmesi ile ilgili konuşan Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Ahmet Özkan, "Eğitim sistemi yalnızca Bolu’da değil, tüm Türkiye’de dibe vurmuş durumda. Başarısızlık oranı da her geçen yıl daha da düşecek" dedi.

Bolu geçen yıl ÖSS sıralamasında 74. sırada yer almıştı ve bu başarısız sonuca birçok kişi tepki göstermişti.

Bu yıl ise sonuçlar yine pek içaçıcı olmadı. Bolu, ÖSS Sözel puanlamada geçen yıl 74. sırada iken, bu yıl 72. sırada yer alıyor. Eşit Ağırlıklı puanlamada 66 iken 68. sıraya, Sayısal puanlamada ise 55 iken 56. sıraya düşmüş.

Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Ahmet Özkan ise Bolu’nun ÖSS sonuçlarını değerlendirirken eğitim sisteminin yalnızca Bolu’da değil, tüm Türkiye’de dibe vurduğunu ifade ediyor.

Geçen yıl alınan kötü sonuçlar sonrasında Milli Eğitim yetkililerinin başarı adına çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirten Ahmet Özkan; "Yapılan hiçbir çalışma iyi sonuç veremez, çünkü sosyal eğitim yapılmıyor. 4 duvar arasında yapılan öğretim ise çabuk unutuluyor" dedi.

Öğrencinin sosyalleşmesinin atılacak en önemli adım olduğunu ifade eden Özkan; "Öğrenciler normal hayatta işime yaramayacak bilgiyi ben ne yapayım diyorlar. Bu yüzden de çabuk unutuyorlar" şeklinde konuştu.

DERSHANELER NE YAPIYOR?

Özellikle son zamanlarda Bolu’da bir çok dershane açıldığını ifade eden Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Ahmet Özkan; "O kadar çok dershane açılmasına rağmen başarı düştü. Çünkü ne okullarda ne de dersanelerde sosyal eğitim yapılmıyor" dedi.

RAPORLAR HAZIRLANDI KİMSE UMURSAMADI

Geçen yılki başarısız sonuç sonrası çeşitli raporlar hazırladıklarını ifade eden Özkan; "Bütün eğitim alanında hizmet veren sendikaların, eğitim çalışanlarının, Milli Eğitim yetkililerinin biraraya gelerek nasıl bir eğitim? Nasıl bir program? Sorularına yanıt bulmalılar. Eğitim programı hazırlanırken mutlaka eğitimcilerin bilgisi olmalı. Milli Eğitim bizim adımıza program hazırlıyor. Önce müfredat gözden geçirilmeli ve eğitim ele alınmalı. Bilgi yükleme böyle sonuçlar doğurur" şeklinde konuştu.

MADALYONUN DİĞER YÜZÜ

Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Ahmet Özkan, üniversite sınavında başarı sağlayan bir öğrencinin istediği bir bölüme girmesinin de şansa bağlı olduğunu ifade ederek; "Diyelim ki bir öğrenci sınavda başarılı oldu, istediği yere de girdi. Ondan sonra ne olacak? Dışarıda iş arayan bir yığın üniversiye mezunu gencimiz var. Bu sorunlar hep birbiri ile bağlantılı sorunlar. O yüzden bu sorunların bir an önce ciddi bir biçimde ele alınması ve kalıcı çözümler üretilmesi gerekiyor. Bunun için de herkese düşen görevler var" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.