EĞİTİM-SEN BOLU ŞUBE BAŞKANI AHMET ÖZKAN; "Paralı eğitime karşı çıkın"

EĞİTİM-SEN BOLU ŞUBE BAŞKANI AHMET ÖZKAN; "Paralı eğitime karşı çıkın"

Okullara ve eğitime bütçeden ayrılan payın her geçen yıl bilinçli olarak kısıldığını ve okulların ihtiyaçlarının velilere yıkıldığını iddia eden Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Ahmet Özkan, "Yarın okulun ve hizmetli ve öğretmeninin p

Okullara ve eğitime bütçeden ayrılan payın her geçen yıl bilinçli olarak kısıldığını ve okulların ihtiyaçlarının velilere yıkıldığını iddia eden Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Ahmet Özkan, "Yarın okulun ve hizmetli ve öğretmeninin parasını da vermek istemiyorsanız, şimdiden paralı eğitime karşı çıkın" dedi.

Bu yıl da okulların eğitim-öğretime, katlanan sorunlarla girdiğini söyleyen Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Ahmet Özkan, "Anayasanın 42. maddesinde ilköğretim kız ve erkek tüm çocuklara zorunlu ve parasız denmesine rağmen, Uluslararası İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile Çocuk Hakları Sözleşmesi'nde de belirtildiği gibi, tüm çocuklarımız parasız eğitim almak zorundadır. Ama ne yazık ki hükümetler Anayasamızı ve Uluslararası evrensel bildirgeleri de çiğneyerek okullarımızı paralı hale getirmektedirler. Okullarımıza ve eğitimimize bütçeden ayrılan pay her geçen yıl bilinçli olarak kısılmakta, okulların ihtiyaçları velilerin üzerine yıkılmaktadır" dedi.

ARDI ARKASI KESİLMİYOR

Okullarda para toplanmaya başlandığında, kendilerinin Eğitim-Sen olarak; "Paralı eğitime geçmenin ön çalışmaları başlatılıyor" dediklerini hatırlatan Özkan, "Bazı çevreleri inandıramadık. 'Bu okullar bizim. Bir miktar da bizim katkımız olsun, kötü mü olur?' demişlerdi. Şimdi görüyoruz ki milyarları bulan kayıt paraları, katkı payları, fotokopi paraları, spor kolu paraları, temizlik paraları vs. devam ediyor. Ardı arkası kesilecek gibi değil. Anaokullarında ise yönetmelik çıkarılarak para toplanma resmileştirildi. Yarın diğer okullarda da resmileştirecekler, eğer biz sessiz kalmaya devam edersek" şeklinde konuştu.

PARALI EĞİTİME KARŞI ÇIKIN

Velilerin yarın okulun hizmetlisinin, öğretmeninin parasını da ödemek istemiyorlarsa, şimdiden paralı eğitime karşı çıkmalarının gerektiğini vurgulayan Ahmet Özkan, "Verdiğiniz vergilerin eğitime aktarılmasını isteyin. Veli Derneği'ni kurun ve Eğitim-Sen'le işbirliği yapın" dedi.

Eğitim-Sen olarak öğrencilerin yeteneklerinin belirlenmesini, yetenekleri doğrultusunda eğitilmesini, sınavsız olarak yeteneği doğrultusunda bir okula gitmesini, okullarını bitirenlere de istihdam yaratılması için yatırımlar yapılmasını savunduklarını ve yetkililere önerdiklerini ifade eden Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Ahmet Özkan, "Değerli hizmetli ve memurlar, sizler ise okullar tatilde iken bile tatil yapamadınız. Okulların işlerini yapmaya devam ettiniz. Okulları yeni öğretim yılına hazırladınız. Okulların her türlü yazışma, tamir, onarım ve temizlik işlerini yürüterek çocuklarımızın sağlıklı ve temiz bir ortamda eğitim görmesini sağlıyorsunuz. Ama hükümetler size hala üvey evlat muamelesi göstermeye devam ediyor" dedi.

EMEĞE SAYGISIZLIK

Eğitim-Sen olarak eğitim-öğretim ödeneğinin tüm eğitim çalışanlarına ödenmesini istediklerinde Bakan'ın "Hizmetliler de çalışmıyor" diyebildiğini, bu ifadenin emeğe saygısızlık olduğunu vurgulayan Ahmet Özkan, "Değerli öğretmenler, yeni bir öğretim yılına ne kadar dinlenmiş olarak başlayabiliyorsunuz? Okula başladığınız ilk günden itibaren bazı idarecilerin keyfi tutum ve davranışları, kamu personel yasa tasarısı, sözleşmeli yapılmak istenmemiz, emeklilik yaşının yükseltilmek istenmesi, emeklilik ikramiyelerimizin takside dökülmek istenmesi, iş güvencemizin iki dudağının arasına alınmaya çalışılması moralinizi bozmuyor mu? Böyle bir durumda nasıl verimli olunabilir?" dedi.

KAZANAMAYACAĞIMIZ HAK YOK

Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Ahmet Özkan açıklamada sözlerini, "Değerli öğrenciler, değerli veliler, değerli eğitim çalışanları; güzellikleri, mutlu günleri yaratmak kendi ellerimizdedir. Güçlerimizi birleştirdiğimizde kazanamayacağımız hiçbir hak yoktur. Yeter ki gücümüze inanalım, gücümüze güvenelim" şeklinde bitirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.