Eğitim-Sen’den Milli Eğitim’e veryansın

Eğitim-Sen’den Milli Eğitim’e veryansın

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün eğitim çalışanlarının maaşlarını bir bankada toplama çalışmalarına ağır eleştiriler getiren Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Ahmet Özkan, "Sizin yaptığınız eğitim emekçilerine hakarettir. Onları hiçe s

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün eğitim çalışanlarının maaşlarını bir bankada toplama çalışmalarına ağır eleştiriler getiren Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Ahmet Özkan, "Sizin yaptığınız eğitim emekçilerine hakarettir. Onları hiçe saymaktır" dedi.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, eğitim çalışanlarının karşı çıkmalarına rağmen, maaşları bir bankada toplama ve bundan da rant elde etme çalışmalarına devam etmesi üzerine, Eğitim-Sen’den büyük tepki geldi.

ESKİDEN ÇALIŞANLAR KARAR VERİYORDU

Yıllardır okullarda yapılan öğretmenler kurullarında maaşlarını hangi bankadan alacağını oy birliği ile okul çalışanlarının karar verdiğini hatırlatan Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Ahmet Özkan, "Bunun yanısıra çalışanlar mutemetlerini de kendileri belirliyordu. Okul personelinin aldığı maaş ve ek ders ücretleri büyük meblağlar tuttuğundan, bankalar kendileri sözleşme yapabilmek için okullara araç-gereç ve para tekliflerinde bulunuyordu" dedi.

İŞTAHLARI KABARMIŞ

Eğitim çalışanları olarak nasıl olsa herhangi bir bankadan maaş alacağımıza göre, okullarımız için de bir gelir elde etmek için fazla katkı sunan bankalarla anlaşma yaptıklarını söyleyen Özkan, "Bu katkılar Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iştahını kabartmış olacak ki, eğitim çalışanlarına sorma gereği bile duymadan hemen bankalardan teklif almaya çıkmışlar, İş Bankası’nın %22 teklifi de cazip gelmiş olacak ki diğer bankalarla sözleşmeleri biten okullara İş Bankası’nı dayatmaktadırlar" dedi.

BİZE ÇİLEYİ REVA GÖRÜYORLAR

Tek bankaya yönlendirilen eğitim çalışanlarının maaşlarını çekebilmek için uzun kuyruklar oluşturacaklarını ve değerli zamanlarının önemli bir bölümünü bu kuyruklarda geçirmek zorunda kalacaklarını söyleyen Özkan, "İş Bankası’nın görevi sadece eğitim çalışanlarının maaşları ile ilgilenmek değildir. Binlerce öğrenci, emekli, vatandaş ve diğer kamu ile özel sektörde çalışanların da birçok işlemini bu banka yapmaktadır. Bazı günler öğrenci, emekli ve diğer vatandaşların İş Bankası önünde uzun kuyruklar oluşturup işlemlerini yapabilmek için saatlerce beklediklerine tanık oluyoruz. Biz eğitim çalışanlarına da aynı çile reva mı görülüyor?" şeklinde konuştu.

EĞİTİMCİLER RANT KAPISI MI?

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, eğitim çalışanlarını emir kulu, uşak, köle gibi gördüğünü iddia eden Özkan, "Kendileri ile ilgili kararları kendileri veremez mi sanıyorlar. Sayın Milli Eğitim yetkililerine soruyoruz: Karşı çıkmamıza rağmen bizim maaşlarımızla ve hangi bankadan maaş alacağımızla niye bu kadar çok ilgileniyorsunuz? Sizin asli göreviniz bunlar mı? Eğitimin dağ gibi birikmiş sorunlarıyla ilgilenmek zorunda değil misiniz? Sizin yaptığınız eğitim emekçilerine hakarettir. Onları hiçe saymaktır. Eğitim kurumları ve eğitimciler sizin için rant kapısı mıdır?" şeklinde ağır eleştirilerde bulundu.

SORUNLARIN SEBEBİ SİZ OLURSUNUZ

Bu maaşlarının kendilerinin olduğunu, bunlardan kazananılacak katkının da kendilerinin olması gerekmez mi diye soran Özkan, "Bizim görevimiz maaşlarımızla sizleri nemalandırmak değildir. Eğer eğitim çalışanlarının düşünce ve taleplerini dikkate almaz, dayatmalarınıza devam ederseniz, hukuki yollara başvuracağımızı bilmenizi istiyoruz. Doğacak sorunların sebebi siz olacaksınız" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.