Eğitim sisteminin temel esasları

            29.11.2004

Hasta iyileşip ayağa kalkmış. Bundan sonraki yaşamda kendi ayaklarının üstünde durabilmesi için beslenip güçlenmeye gereksinim var. Geleceğe uzanan yolun sonunda görülen mutluluğa ulaşabilmenin yolu, ulus olma bilincinin gelişiminde etkin olacak devrimlerin devamlılığı ve yaşatılması gerek. Bu konuda bireyin önünü açma görevi eğitimcilerde.

Kültürlü genç nüfusun büyük bölümü, bağımsızlık savaşında yitirilmiş. Kurulan genç Cumhuriyet'te yenilikleri uygulayacak, eğitimli insan yok. Okul açacaksınız öğretmen yok. Varolanın büyük çoğunluğu resmi kurumların bürokrat boşluğunu doldurmuş. Asker ocağında okuma-yazma seferberliği adına millet mektepleri denilen mekanlarda. Yıllar yılları kovalıyor. Önce ulusça okuma-yazma, sonra okullaşma ve bilgiyi öğrenip iş hayatında uygulamaya sokarak, makine yapan makineler ve makinelerde üretilen ürünler. Tüm bu gelişmenin ortasında alın teriyle becerisini birleştirip emeğin üretimiyle vitrinleri süsleyen ürünlerde katkısı olan öğretmenler. Toplumun her kesiminde öğretmen vardır. Adı, ilk-orta-üniversite ve meslek öğretmeni her ne olursa olsun, her bireyin kendi de dahil bir öğretmeni vardır eli öpülesi. Eğitmenden başlayan kutsal bir ordudur bu. Görevi toplumu bilgilendirmek, bilgisiyle fabrika yapan, fabrikaları kurup ulus ekonomisini güçlendirmek. Bireyi öğrenmek için Çin'e gitmekten, bir harf için köle olmaktan kurtaran, ana gibi yar olan öğretmenlerdir onlar. Bazen kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde unutulan. Bazen bürokrasinin tepe noktasında yüz verilmeyen. Bazen deneyim kazansın diye işporta tezgahlarında staj yaptırılan, en acısı da tabi olduğu yönetmelikler kalkanında korumaya alınması gerekirken siyasi rüzgarların tarumar ettiği öğretmenlerdir onlar.

Onlar eğitim sisteminin temel taşlarıdır, mimarlarıdır tüm söylemlerde. Temel taşı görevini çok iyi yaparlar yükle-nen sorumlulukların ağırlığında zorlukları nefeslenirken. Onlar eğitimin, onlar genç beyinlerin gelişminden sorumlu mimarlarıdır da oturmak nasip olmaz şeref tribünlerinde. Oturmak mümkün olmaz mekanların üst katlarında... Onlar Atatürk devrimlerini anlatmaktan, onlar genç Cumhuriyet'i koruyup görevli gençleri yetiştirmekten sorumlulardır da bilmezler Cumhuriyet için verilen resepsiyonların yolunu yordamını. Onlar sadece başarısız sonuçlarda akla gelir. Onlar sadece toplumda gelişme gösteren olumsuzluklarda akla gelir. İşte 24 Kasım Öğretmenler Günü. Bizi biz anıyoruz kendi kendimize. Kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz bu bayram gününde de. Gününüz kutlu geleceğiniz mutlu olsun öğretmenlerim.

Bu yazı toplam 670 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.