Eğitim üzerine

            05.09.2005

Okullarımızın açılışının yaklaştığı şu günlerde düşünlerin orijin noktasında eğitim olmalı. Eğitim ve öğretim birlikte konuşulması gereken ikiz kardeşler gibi. Bir bütünün parçaları, biri noksan olduğunda merdivenin bir ayağı kısa kalıyor.

Şu sıralarda kimileri değişen sistemler içinde yıla nasıl başlayacağının karmaşası içinde. Kimileri çocuğunu okula göndermenin coşkusunu yaşarken çıkacak olası masrafları nasıl karşılayacağının düşüncesinde. Kimileri malzemesi, öğrenci giysilerini pazarlama telaşında. Kimileri eğitim öğretim için ders programlarının hazırlanması için derslerin ve öğretmenlerin belirlenmesinde...

Birileri de var ki, görevleri gereği insanları bilgilendirmek için inanç penceresinden eğitimin önemini anlatabilme çabasında. İşte ilimizin Müftüsü Sn. Ahmet Okutan'ın “Eğitim ve Öğretimde Amaç ve Hedefler” başlıklı konferansından kesitler.

-Eğitim-öğretim hakkı yaşama hakkından ayrı düşünülmemesi gereken insan hakkıdır. Ünlü düşünür Sokrat; “Sorgulanmayan ve üzerinde düşünülmeyen hayat yaşanmaya değmez” demiş. Sorgulamak için düşünmek gerek.

-İnsanların her çeşit fazilet ve üstünlüklere erişilmesi eğitim ve öğretimle mümkün. Dünyaya gelen herkes kendinden sonra gelenlere birşeyler öğretmek zorundadır.

-İnsanın ihtiyaçları içinde Temel İhtiyaçlar- Zihinsel İhtiyaçlar ve Duygusal İhtiyaçları öne çıkmaktadır. İhtiyaçların yerine getirilmemesi kişilik çatışmalarına neden olur.

-Eğitim-öğretim, insanların mutluluğu için gerekli olan ve asla ihmal edilmemesi gereken ihtiyaçtır.

-İnsan hayatını renklendiren nedenlerin başında duygular gelir. İnsanların duygularını yönlendirmek için eğitime ihtiyacı vardır. Yüce Allah Kuran'ın ilk suresinde kendini bütün varlıkların terbiyecisi ve eğiticisi olarak takdim eder. (Fatiha 1)

-Batı dünyasını 300 yıl etkilemiş olan Müslüman filozoflarından İbni Rüsd'ün eğitim felsefesi şunlardır;

1.İnsana yaradılış gayesini öğretme: Varolmanın gayesi ve sebebi üzerinde durmak. İnsanla birlikte bütün varlıkların bir gaye için yaratıldıklarını öğretmek. İnsanın ne olduğunu öğreten kaynak dindir.

2.İnsana iman esasını öğretme: Dinin öğretilmesinde önemli olan akla ve nakle uygun olmasıdır. Asla hurafi bilgiler içermemesidir.

3.İyi ve ahlaklı insan yetiştirme: Eğitim öğretimin en önemli hedefi iyi ahlaklı insan yetiştirmektir. Ahlak, bir toplumu oluşturan bireylerin uyması gereken davranış kurallarıdır.

4.Hür düşünen ve hür davranabilen insan yetiştirme: Başkalarının dayatma emirleriyle yaşayanların iradeleri zayıftır. Eğitim ve öğretimle hür iradeli nesiller yetişir.

5.İnsana akılını kullanmayı öğretme: Eğitim ve öğretimin amacı aklı olan herkese onu uygun ve doğru şekilde kullanmasını öğretmektir

6.Söz ve davranışlarında tutarlı insan yetiştirme: Sözü davranışlarıyla aynı olan insan yetiştirme.

7.İnsanı mutlu etme: Gerçek mutluluk nefsin kontrol alınmasıdır. Bu eğitim öğretimle kontrol altına alınır.

8.İnsana evrenin düzenini tanıtma: Evrendeki nizamın insanlara öğretilmesi zaruri kılınmıştır. Eğitimin böyle bir amaca hizmeti insan mutluluğu açısından son derece önemlidir.

9.Vasıflı ve yetenekli insan yetiştirme: Vasıfsız işinin ehli olmayan kimsenin ise verilmesi büyük bir günahtır.

10.İnsana yüksek ideallerini öğretme: Eğitim öğretimin en önemlisi görevlerinden biridir. Eğitim insana hayatın her koşulunda uyum sağlayacak gücü oluşturma zorunluluğu vardır.

11.İnsana tabii ve görev sorumluluklarını öğretme: İnsanların toplum içindeki görevlerini sürdürebilmesi için görev ve sorumluluklarının öğretilmesi gerekir. Bu da eğitimle mümkündür.

12.İnsana Mukaddes olan ve olmayan değer ve hükümleri ayrı tutabilmeyi öğretme: Mukaddes olan olmayan değer ve hükümlerin nelerden ibaret olduğunu anlamak için birşeye ihtiyaç vardır. Eğitimli olmak.

Hayat deneyimi ve sosyolojik verilere bakarak önemini asla inkar edemeyeceğimiz şekilde kendini gösteren eğitime dinimizin verdiği öneme rağmen gereken dersleri alamıyorsak durumu anlatacak başka bir adres bulma şansımız yok. Yaşa ve cinsiyete bakmadan herkesin öğrenip bilgilenmesi için çalışalım. Yüce yaradanın ilk emri “Oku” emrini yerine getirelim. diyerek konferansa son verildi.

Bu yazı toplam 658 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.