Eğitim Yönetimi Seminerinden izlenimler -1-

            07.02.2005

Yeniliklerin hayata geçirilmesi hariç, üzerinde en az değişiklik yapılması gereken, en çok değişiklik yapılan, eğitim-öğretim sistemimiz.

Elin oğlu, yeni buluşlarla, yeni yeni teknolojiler, bilimsel araştırmalarla dünyada yaşam sistemini değiştirirken bizler, sadece sistem denemekle, genç nüfusun bir bölümünün zamanını çalıyoruz. Her sunulan yeni sistemde makine parçalarından biri, uyumsuz olarak şaltere basıyoruz ki makinenin çalışmasıyla arızaya geçmesi bir oluyor. Ya da makineye kumanda edecek teknik personeli yeterli düzeyde bilgilendirmiyoruz.

Böyle oldukça, eski yeni uygulayıcılar arasında uyuşmazlıklar, sistemi gönülsüz kabullenmelerle, sisteme yabancılık çekenler arasında oluşan kopukluklar nedeniyle, sistemden yararlanması gerekenler, bilgilenmeyi, başka alanlarda arama yarışına giriyorlar. Tabiki sonuçta tuzu kuru olanlar başarı ipini göğüslüyor.

İşte böylesi umutların, bir dahaki yaza kalmasını istemeyen yönetimler, personelin doğru ve verimli çalışmasını sağlayabilmek için, hizmet içi seminerlerle, hem birlik beraberliği oluşturmak, hem uyumlu iletişimi sağlamak, hem de yeni bilgileri güncelleyip hizmeti yararlı biçimde sunabilmeye çalışırlar.

Koşullar gereği, ilk ve ortaöğretim okullarımızda uygulanan yarıyıl tatilinin bir hafta uzatılmasının, beş gününü Bolu Milli Eğitimi, merkez ve ilçelerimizdeki, ilk ve orta dereceli okul müdürlerimizle, ilçe milli eğitim müdürlerimize, "Eğitim Yönetimi Semineriyle" Eğitim Yönetimi ve Liderlik-Soruşturma ve İnceleme-Yeni Müfredat Programları-Avrupa Birliği Eğitim Programlarından Sokrates-Leonardo Da Vinci programları hakkında bilgilendirme yaparak değerlendirdi.

31 Ocak Pazartesi günü başlayıp, 04 Şubat Cuma günü, saat 15:30’da sona eren seminer, 125 katılımcıyla, ilk gün A.İ.B.Ü. Yrd. Doç. Dr. Türkan Akgün, Yrd. Doç. Dr. Nuri Akgün tarafından, "Eğitim Yönetimi ve Liderlik." Teftiş Kurulu Başkanı Sn. Senai Hancı tarafından, "Soruşturma ve İnceleme". İlköğretim Müfettişi Sn. Fehimdar Çiftçi ve Sn. İlhan Yüksel, Sn. Ali Şimşek tarafından, "Yeni Müfredat Programlarının Tanıtımı (Dersler). M.E.M. Şube MÜdürü Sn. R. Nuri Kaçmaz tarafından "Sokrates." Şube Müdürü Sn. Serap İnceler tarafından "Eğitimde İyi Örnek Çalışmaları (Diğer illerden örnekler)." Şube MÜdürü Sn. H. Cahit Yılmaz tarafından "Eğitimde iyi örnek çalışmaları (Çalışmaların belirlenmesi)." Son günü de, değerlendirme ile çalışmalar sonlandı.

Eğitim hedefinin düşünen, sorgulayan, iletişim kuran risk alabilen, bilgili, ilkeli, duyarlı, açık fikirli, dengeli öğrenciler yetiştirmek olduğunu vurgulayan Milli Eğitim Müdürü Sn. Halil Ecevit, bu çalışmaların devam edeceğini vurgularken, sonuçtan memnun olduğu her halinden anlaşılıyordu.

Bu yazı toplam 707 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.