Eğitim Yönetimi Seminerinden izlenimler -2-

            08.02.2005

Eğitim-öğretimdeki birlikteliğin sağlanması amaç edinen bu tür hizmetiçi seminerle, Bolu Milli Eğitim yöneticileri arasında birliği ve iletişimi sağlamak, uygulayıcıları güçlendirip, yenilemek ve bu konudaki çalışmaları yeni hedeflere yöneltmek, çok güzel bir çalışma.

Böylesi çalışmalarla, çık hızlı değişen uygulama metodları, araç gereç kullanımı ve yeni bilgilere ulaşmak mümkün. Bu tür seminerlerde hiçbirşey olmasa da, ayrı ayrı yöre ve okullarında uygulamada yaşanan sıkıntılara nasıl çözüm bulunduğuna ait fikir alışverişinde bulunmuş olmak bile, büyük yarar sağlar.

Milli Eğitim Müdürümüzün rahatsızlığı nedeniyle, bütünüyle katılamadığı toplantıyı yönetenlerin ciddi davranışları, seminerden alınacak başarıyı kamçılamıştır. Seminer süresince, katılımcıların konaklaması, yemeği, yolluk durumlarının halledilmiş olmasından memnun olmaları bunun kanıtıdır.

Böylesi önemli bir semineri takip etmem, bir tesadüfün sonucu olmuştur. Şöyleki; Sn. Ecevit’in rahatsızlığı nedeniyle kendisini aradım. Beş gün rapor aldığını, evde olduğunu söyledi. Geçmiş olsun dileğine ait konuşmalar arsında Eğitim Yönetimi Semineri’nden bahsederek, gidip gitmediğimi sordu. Kendisine haberim olmadığını söylediğimde, "Nasıl olur, basına haber verdik" dedi.

Bu durumlar, hep böyle oluyordu. Konudan basın mutlaka haberdar ediliyordu. Ancak, olaylara habercilik gözüyle bakıldığından olsa gerek, köşe yazarları bilgilendirilmeden haber muhabirleri toplantılara katılıyor, kendilerine ait habercilik anlayışı içinde alacaklarını alıp, başka bir olayı takip için ayrılmak zorunda kalarak, toplantı sonuna kadar beklemek şansları olmayabiliyor. Hele beş günlük bir seminerde, günün tamamını olay mahallinde geçirmek çok zor, dedim dolayısıyla haberimin olmadığını söyledim. "Öyleyse, Perşembe günü gel. Bende gelmeye çalışacağım, orada buluşuruz" dedi.

Perşembe saat 09:30’da Otelcilik Turizm Meslek Lisesi toplantı salonundaydım. Elime haftanın programı, Milli Eğitim Müdürümüzün yazılı mesajı ve basın bülteni veriliyor. Basın bültenindeki son paragraf, dikkatimi çektiği için yukarıdaki diyaloğu anlatmak ihtiyacını hissettim. Son paragraf: " ...... 125 Eğitim Yöneticimizin katılacağı bu seminerde sizleri de aramızda görmek, bu yapılanları sizler aracılığıyla tüm kamuoyuna, velilerimize ulaştırmak dileğimizdir"

Emekli bir eğitimci olmanın verdiği sıcaklık içinde, ilgi duyduğumuz "Eğitim Yönetimi ve Liderlik-Soruşturma ve İnceleme-Yeni Müfredat Programlarının Tanıtımı ve Sokrates" başlıklı konuları kaçırmış olduğumdan anlatılanları topluma ulaştırma işlevini yerine getiremedim.

Eğitim-öğretim gibi çok ciddi bir konudaki uygulamalara ait yenilikleri birinci ağızdan dinleyip aktarmak çok önemli olmalı.

Perşembe günü programında diğer illerin değişik okullarında hazırlanan proje çalışmalarına ait, CD gösterileri vardı. Hani şu son zamanlarda AB çalışmalarıyla biraz daha güncelleşen yabancı ülke okul öğrencileri arasında da gerçekleştirilen öğrenci gidiş gelişlerine ait ERASMUS. Üniversite öğrencilerinin hazırladıkları Sokrates. İlk ve ortaöğretim okul öğrencilerinin hazırladığı Leonardo Da Vinci projelerine ait yapılan çeşitli projeler.

Bu yazı toplam 909 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.