Eğitim Yönetimi Seminerinden izlenimler -3-

            09.02.2005

Yaklaşık bir yıl önceydi. Belediye Yeni Nikah Salonu’nda yapılacak, ilgi çeken çalışmalar projelendirildiğinde, öğrenci ve öğretmenlerimizin iletişim kurdukları Avrupa ülkelerine gidip gelebilecekleri. Projelerinin ödülleneceği. Masrafların belli bir havuzda toplanan paradan karşılanacağı, uzun uzadıya anlatılmıştı. Nedense o gün anlatılanlar, ilgili birimlerin pek ilgisini çekmemiş olmalı ki, rüzgar esmesine rağmen yaprak kımıldamadı.

Perşembe günü izlediklerimden anlaşılan o ki, diğer iller olaya bizler gibi bakmayıp, kendi bünyelerinde belli projeler hazırlamışlar. Eğitimde örnek olabilecek projeler olarak kabul görmüş olan bu uygulamaların, daha güzel çalışmaları bizim okullarımızda yapılmış olmasına karşın fotoğrafı çelip, kamuoyuna gösteremediğimizi düşündüm.

Bursa Endüstri Meslek Lisesi Beden Eğitimi öğretmenlerinin oluşturduğu TEMAK projesi. Tophane Endüstri Meslek Lisesi Arama Kurtarma Ekibi. Bu ekip Valilik. Sivil Savunma. Belediye ve İtfaiyenin ortaklaşa oluşturduğu bir ekip. Doğal afetlerde işlevini sürdürüyor.

Yozgat Milli Eğitimi’nin oluşturduğu, Acil Onarım Ekibi. Gönüllülük esasına dayalı organize olan bu ekip, okulların basit onarımları-Sıhhi tesisat-Elektrik-Ders araç gereçleri gibi acil ihtiyaçları karşılıyor.

Aynı ilde PDD Projesi (Psikolojik Destek Dayanışma Projesi), Öğretmen-Öğrenci-Veli dayanışması ile psikolojik sorunları çözmek.

Hoplama Kampı: Öğrencileri çeşitli spor ve folklor, Tiyatro-Müzik aktivitelerinde görevlendirme.

Haydi Babalar: Haydi Kızlar Projesi. Ailenin çocuklarıyla meşgul olması ve kızların okula devam çalışmaları.

Erzincan Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, Babamı Evde İstiyorum Projesi. Babayı etkin hale getirmek. Aile bütünlüğünü sağlamak.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Projesi: Eğitimde başarı etkinliğini arttırmak. LGS ve ÖSS hazırlık çalışmaları.

Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü-Temiz Okul ve Çevre Projesi.

İlimiz Cumhuriyet İlköğretim Okulu tarafından hazırlanan Kütüphane Projesi.

Eğitim-öğretimde toplam kalitenin yakalanmasına yardımcı olan sosyal etkinliklere ait hazırlanan bu projeler, unutulan eğitim ayağının da düzlem üzerine basması gerektiğini, gözler önüne seriyor. Bu bağlamda çok önemli.

Bizim yazılı metin haline getiremediğimiz projelerimiz yok mu? Çok önemli uygulamaları gerçekleştiren okullarımız, bu eylemlerini yazılı olarak şablona oturtamamışlar. Belki de, proje bazında önemsememişler.

Meslek Lisesi’nde yapılan Atölyeler arası beceri yarışmaları-Koç İlköğretim Okulu ergenlik ve fiziksel değişimlere yönelik uygulaması. Okullarımızın folklorik ve sanatsal çalışmaları-50. Yıl İzzet Baysal İlköğretim Okulu’nun sınavlarla ilgili soru bankası çalışmaları-ÖSS-LGS sınavlarına hazırlık çalışmaları, belli platformlara oturtulduğunda istenen en güzel projeler olabilir. Peki neden olmuyor? Bu konuda oturup, ciddi düşünmek zorundayız. Üstelik bu konuda önümüzü açması gereken üniversitemizin de olması büyük kazancımız iken!

Bu yazı toplam 681 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.