Eğitim Yönetimi Seminerinden izlenimler -4-

            10.02.2005

Seminerler niçin yapılır? Sorusuna elbetteki herkesin vereceği cevaplar vardır. Verilen yanıtlarda ortak nokta seminerler; uygulamalarda meydana gelen yeniliklere uyum için yapılır, olacağını düşünüyorum.

Okullarda alınan bilginin, çok hızlı değiştiğini gözlemlediğimiz çağımızda, herhangi bir alanda uzman olarak bilgilenme becerisini almış olsak da, okuldan mezun olduğumuzda bazı bilgilerin yerini yenilerin aldığını görüyoruz. İşte bu hızlı değişimi yakalama mücadelesine, çağı yakalama yarışı diyoruz.

Milli Eğitim’de çağı yakalama mücadelesinde yalnız öğretim değil, eğitimin de yeri vardır. Tarihi ve kültürel değerlerimizle birlikte aile bağı ve bireysel ilişkilerdeki örf adet ve geleneklerimizin önemi unutulmadan, yeni bilgilenmeyle harmanlanması gerekir.

Sürekli değişerek önümüze gelen uygulamalarda, yalnızca sistem adlarının değiştiğini görüyoruz. Öğrenci merkezli eğitim sistem uygulaması, eski öğretmenlerimizin uyguladığı sınıf içi çalışmalarından, küme çalışmalarını hatırlatıyor.

Keşke, şu yeni müfredat programlarının işlendiği zaman seminerde olabilseydim diyorum. O zaman, şu pilot uygulama içindeki öğretmenlerimizle, hiç sınıfa girmeden, kitaplarda yazılı olanların uygulamada nasıl olduğunu görebilirdim, diye düşünüyorum. Bundan önce uygulanan Ders Geçme Kredi Sisteminin de güzel yanları vardı ama tutmadı. Çünkü öğretmen, hazır değildi. Kadro yeterli değildi, okul alt yapısı, araç gereç uygun değildi.

Bunları yapılan bu seminerin başarısızlığı için söylemiyorum. Son zamanlarda yuvarlanan taş gibi olduk. Bir türlü yosun tutmuyoruz. Hatta öyle oluyor ki, bazen taşın altında kalıp, eziliveriyoruz.

Yönetim seminerini takip ettiğim bir buçuk gün içinde sunumu yapan şube müdürlerimiz Sn. Serap İnceler ve Sn. Cahit Yılmaz’ın başarılı olduğunu söylemeden geçmek haksızlık olur. Diğerlerinin de katılımcılardan aldığım bilgiye göre, başarılı oldukları söylendi. Seminerde görev alan herkese, hizmet üretenlere, katılımcılara teşekkürler ediyorum.

Toplantı ve seminerleri, eğer gazeteci kimliği ile izlemişseniz, toplantıya katılanların düşüncelerindeki olumlu ve olumsuzlukları da kırıp dökmeden gündeme getirmek görevimiz, diye düşünüyorum.

Bu konudaki katılımcıların görüşlerini de yarın, bilgilerinize sunacağım.

Bu yazı toplam 694 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.