Eğitimde merdivenin bir ayağı

            19.08.2004

2004 yılı ÖSS’de başarı, başarısızlık tartışmaları kendi mecrasının dışında her yerde tartışıldı. Her konuda olduğu gibi heyecanımızı körükleyen ilgimiz saman alevi gibi parladı ve söndü.

Özellikle deprem sonrası akıllara düşüp irdelenmeye başlanan başarısızlığımıza çare olacak görüşler ne konunun ilgilileri ne de üniversitemiz tarafından ciddiye alınıp masaya yatırılmadı. Çarşı pazar köşe başlarında yapılan hararetli tartışmalar tav’ı kaçan demir gibi soğumaya terkedildi.

Şimdi 2004-2005 eğitim-öğretim yılı kayıtları başladı. Velide yönetici ve destekçileri olan koruma derneklerinde başka bir koşuşturmaca heyecanı başladı. İlköğretime kayıt yaptıracak veliler kadrosu ve sosyal etkinlikleri iyi olan okullardan ziyade birinci sınıfları okutacak öğretmenlerin takibinde. Yönetici ve koruma derneklerimiz de elleri kolları bağlı bu çarkın nasıl döndürüleceği kaygısında...

Demokrasilerde çare tükenmezmiş ya, şimdi güçlügüçsüz tüm veliler çare arayışı içinde kapı kapı dolaşıyorlar. Kimileri bölge sınırını aşmak, kimileri ödenek ayarlamak, kimileri yardım toplamak sevdasıyla koşuyor, koşuyorlar. Bu yıllardır izlenen film. Senaryo aynı, oyuncu ve figüranlar değişik.

Yazımızın başlığında işaret etmek istediğim konu bu değil. ÖSS sınavlarında ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerimizin bir ayağını oluşturduğu merdivenin ikinci ayağındaki ilköğretim okul öğrencilerinin girdiği LGS sınavlarına ait durumumuz ne? Şu ana kadar merdivenin ikinci ayağından ses yok!

Bir binanın kat yüksekliğine göre statik hesabı yapılmadan temeli atılır, uygun malzeme ve iyi işçilik uygulanmazsa nasıl yıkıldığını depremler gösterdi. Ortaöğretim kurumlarının temeli ilköğretim okullarımız. Burada başarı yakalanamazsa, yukarılarda nasıl başarılı olunacak?

Her ne kadar ilköğretimde başarılıyız söylemleri dolaşıyorsa da, fısıltı gazetelerinden alınan bilgilere göre LGS sınavlarında da geçen yıla göre bir basamak daha geriye düşmüşüz.

Öyle anlaşılıyor ki, merdivenin bu ayağı da kısalmış. Ayaklar bir noktada dengelenmiş dengelenmesine de, böylesi bir merdivenle yükseklere çıkma şansımız ne kadar olur tartışmak gerek.

Şimdi daha iyi anlaşılıyor, cahilinden okumuşuna, fakirinden zenginine yasak delme yarışı. Şimdi daha iyi anlaşılıyor ki, bütün bu koşuşturmalar, eğitim-öğretimde sağlam temel atabilmek için...

Bu yazı toplam 751 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.