Eğitimde toplam kalite dibe mi vurdu?-4

            29.07.2004

ÖSS sonucunda geçen yılı aratmayan durum elbette üzücü. Bu genel kötü görüntü içinde kendilerinin iyi durumda olmasından mutlu olan okullarımız vardır. Bu durumda şu gerçeği gözardı edemeyiz.Bu okullarımız öğrencilerini sınavla seçerek almakta. Onların değerlendirmesini yaptığımızda emsalleri içinde nerede olduklarına bakmamız gerekmektedir. Bu yazımı yazdığımda okul bazında sıralamanın ne olduğu bilinmemesine karşın sıralamanın Fen-Anadolu-Öğretmen-Genel ve Meslek Liseleri şeklinde olacağını kestirmek o kadar da zor olmasa gerek. Başarı öğretim kadrosu kadar işlenecek malzemenin kalitesine de bağlıdır. Mısır unundan baklava olmayacağı gibi, ilköğretimi çeşitli takviyelerle haketmeden bitirenleri işlemek o kadar da kolay olmasa gerek.

Böylesi olumsuzluklar içinde Meslek Liselerinin başarıyı frenlediği görüşü ortaya atılacak, başarısızlığın faturası Meslek Liselerine kesiliverecek.

ÖSS değerlendirmesini yaparken Meslek Liseleri gerçeğini de gün ışığına çıkarmakta yarar var.

1970’li yıllarda Öğretmen Okulları dahil, Sanat Enstitüleri ve diğer meslek okullarından mezun olanlar liselerin bazı fark derslerini vermeden üniversite sınavlarına alınmıyordu. Bu durum yurt genelinde boykotlara neden oldu. Sonuçta, meslek okullarının sonuna Lise ilavesi yapıldı. Sanat Enstitüsü Endüstri Meslek Lisesi oldu. Oldu da ne oldu? Eskiden gidecekleri yüksek okullara giriş sınavlarında meslek derslerinden sorular sorulurdu, sonra bunlar kaldırıldı, yetmedi ders saatlerinde eşitlik olmayan Fen derslerinden, yetmedi, katsayı dengesizlikleriyle adeta cezalandırıldı. Sen misin hak isteyen, al sana dendi gerçek niyet gizlendi. Esas olan Endüstriye ara eleman yetiştiren kurum olarak değerlendirildi, ama ne yazık ki mezunları işsizlikten kahve ocaklarında çalışmaya zorlandı.

Bakanlık değerlendirmeyi böyle yaptı da, veli başka türlü mü düşündü? Ağırlığını kırsal kesimin oluşturduğu veliler çocuğunun elinden tutup geldiğinden yüksekokulu okuyamayacağı veya okutamayacağı gerekçesiyle bir mesleği olsun diyerek okula kayıp yaptırıp köyüne, ilçesine döndü. Fizik, kimya, matematik okuyacağı hiç aklına gelmedi. Bu derslerden başarısız olunduğunda, "Bu dersler de mi vardı?" sorularını yöneltti. Sürekli böylesi durumlardan etkilenen meslek öğretmenleri de öğretmen kurullarında genel bilgi dersi öğretmenlerini parmak hesabına göre konuşturmadan atölye durumları iyi olanların meslek derslerindeki performanslarına bakılmadan sınıfları geçirilip diplomaları ceplerine sokuluverdi.

Türkiye geneline bakıldığında %30’ lar seviyesinde başarılı görünen meslek liselilerin başarısızlığını başka yerlerde aramanın yanlış olduğunu düşünüyorum.

Sonuçta diplomayı alınteri dökmeden elde etme, birden bire veliyi ve öğrenciyi ÖSS’ye heveslendirdi. Sonuç ortada. Meslek Liselerindeki bu başarısızlık sonucu bu okullara öğrenci rağbetini azalttı. O durumu da meslek yüksek okullarına sınavsız geçişlerle kapatmaya çalıştık ama, orada da durum ne yazık ki fiyasko.

Yabancı Dil ağırlıklı Anadolu Teknik Liselerini bir hevesle açtık. Hazırlık dahil 5 yıl bu çocuklara mühendisliklerin temel eğitimine yönelik bilgilendirme yaptırdık. Emsalleri üniversitenin ikinci sınıfına gitme avantajını yakalamışken bu çocukları ortaöğretimde okumaya zorladık. Sonuçta ideallerindeki mühendisliklerin yoluna katsayı bariyerini koyduk.

Ne acıdır ki, ilköğetimi destekle bitiren öğrencilerin doldurulduğu And. Tek. Liselerdeki başarısızlığın sorgulamasını yapıyoruz. Buna hakkımız var mı bilemiyorum.

-Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve İHA Bolu Büro Müdürü Caner Güngör’ün Annesi Ferhan Güngör’ün vefatını üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum. Merhumeye Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dilerim.

Bu yazı toplam 842 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.