Elektrik yok, su yok

Elektrik yok, su yok

Adı Ali Şeker. 58 yaşında. Adana'dan Bolu'ya ormanda çalışmaya gelmişler. Eşi, çocukları, oğlu, gelini, torunları. Mengen Gökçesu yolu üzerinde, yol kenarına kurdukları naylon çadırlarda kalıyorlar. Elektrik yok, su yok. Ali Şeker, “Koşullar zor, akşam çöktü mü soğuk öyle bir vuruyor ki çadırın içine kurduğumuz sobaları yakıyoruz. Bereket odunumuz bol. Kat kat giyinip yatıyoruz ki öyle ısınalım. 3 sefer kar yağdı üstümüze. Mecbur çalışıyoruz işte, ekmek parası” dedi.

Adana nere, Bolu nere diyemiyorsunuz. İş ekmek parası olunca dünyanın öteki ucuna dahi gidiliyor. Şeker ailesi de yükü yükleyip iş olsun da nerde olursa olsun deyip Bolu'ya gelenlerden. Ailenin büyüğü Ali Şeker'le görüştük. Şeker, “Adana'dan geldik buraya. 2 yıldır geliyoruz. Mart ayında geliyoruz, Kasım ayına kadar burada çalışıyoruz. 4 haneyiz burada, 15-20 kişi varız. İş durumuna göre kalıyoruz. 6-7 ay kadar buradayız. Götürü usulü çalışıyoruz. Ne kadar iş yaparsan yani, odunun 1 metreküpü 20 liraya çalışıyoruz. Kazandığımız para yetmiyor, çünkü tefeciler yüzünden hak ettiğimiz parayı alamıyoruz. 23 kişi var böyle burada iş yapan. İşi organize eden onlar, onlar ayarlıyor bu işi, komisyonu da onlar alıyor tabi. Aslında yaptığımız işi 29-30 bin lira ama bize bu kadar veriyorlar. Aradaki farkı onlar alıyor. Bu adamlardan biri Adanalı, biri Bolulu. Çalışmak isteyenleri toplayıp buraya getiriyorlar” dedi.

BAHARDA YENİDEN YOLA DÜŞÜYORUZ

Muhabirimizin yaşam koşullarıyla ilgili sorduğu soruyu acı bir tebessümle cevapladı Ali Şeker: “Zor tabi, zor olmaz mı? Su yok, elektrik yok. Artık alıştık böyle yaşamaya. Yıllardır böyle yaşıyoruz. Ne yapalım, ben Şırnak'a kadar gittim. Ama artık gidemiyoruz, çünkü oralar karışık şimdi. Aslında iş bol o tarafta ama korkudan gidemiyoruz. Bingöl'den haber geldi iş var diye. Hadi git gidebilirsen. Terör yüzünden kimse gidip çalışamıyor oradaki dağlarda. 2 yıldır buraya geliyoruz. Buradan önce İstanbul Şile'de çalıştık. Şimdi buraya gelmeye başladık. 6-7 ay çalışıp havalar soğuyunca Adana'ya dönüyoruz. Orda da buradan ne kadar götürebilirsek onu yiyip içiyoruz. Baharda yeniden yola düşüyoruz.”

“Peki ya çocuklar, onların okul durumunu nasıl hallediyorsunuz” diye sorunca aldığımız cevap içimizi burktu: “Adana'da çocuklara bakacak birilerini bulursak bırakıyoruz. Onlar orda okula gidiyor, ama kimse yoksa mecbur buraya yanımızda getiriyoruz. Okula gidemiyorlar tabi böyle olunca. İş çok zor. Elimizde elektrikli testere ağaçları kesiyoruz. Sonra hayvanlara sarıyoruz yükü, şu yukarıdaki tepeden buraya aşağıya kadar indiriyoruz. Katırları kullanıyoruz. Ormana traktör sokulmasına izin vermiyorlar. Her gün 15 kişi ormana çıkıyor. Kız, gelin, oğlan hepsi sabah erkenden kalkıp gidiyor.”

Israrlı bir şekilde yaptıkları çay ikramlarını zamanımız olmadığı için üzülerek kabul edemiyoruz, ama bir dahaki gelişimizde mutlaka uğrayıp bir bardak demli çaylarını içeceğimizi söyleyip ayrılıyoruz.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.