ELEKTRİKLERİ KESİLEN PREFABRİK SAKİNLERİ SERİNDAĞ’A SESLENDİ: "Sayın Valim, nerdesin?"

ELEKTRİKLERİ KESİLEN PREFABRİK SAKİNLERİ SERİNDAĞ’A SESLENDİ: "Sayın Valim, nerdesin?"

Bir süre önce SEDAŞ prefabriklerinin sularının kesilmesinin ardından, dün öğle saatlerinde de elektrikleri kesilince, prefabrik sakinleri "Sayın Valim, nerdesin?" dediler.

Bir süre önce SEDAŞ prefabriklerinin sularının kesilmesinin ardından, dün öğle saatlerinde de elektrikleri kesilince, prefabrik sakinleri "Sayın Valim, nerdesin?" dediler.

30 Haziran'a kadar boşaltılması kararlaştırılan SEDAŞ prefabriklerinde oturan vatandaşlar, gazetemiz aracılığıyla kendilerine Karaçayır Prefabrikleri'nden tahsis edilmesini istemişlerdi. Yetkililerin "30 Haziran'a kadar size bir yer bulacağız" demesine rağmen, kendilerine halen bir yer gösterilmediğini belirten vatandaşlar, sularından sonra hiçbir borçları olmayan elektriklerinin de kesilmesini, kendilerine yapılan 'ayak oyunu' olarak nitelendirdiler. Yetkililerin kendilerine yer göstermesi gerekirken elektriklerini kestiğini belirten prefabrik sakinleri, SEDAŞ görevlilerini elektrik trafosuna yaklaştırmazken, "Trafonun şalterini indirirlerse indirsinler, ömür boyu hapiste de yatsak, yine şalteri kaldıracağız. Valimiz elinden gelen yardımı göstereceğini söylüyordu, elinden vu mu geliyor? Sayın Valim nerdesin?" dediler.

"VALİ MAKAMINDA DEĞİL DİYORLAR"

Dün öğle saatlerinde SEDAŞ prefabriklerine gelen Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin görevlileri, prefabrik sakinlerinin elektrik trafosunun etrafını sarmasıyla zor anlar yaşadı. Emniyet Müdürlüğü'nden polis ekibi isteyen SEDAŞ görevlileri, polisler geldikten sonra başka bir trafodan prefabriklerin elektriğini keserken, prefabrik sakinleri ise görevliler gittikten sonra elektrik trafosunun şalterini kaldırdılar. Aradan 1 saat geçtikten sonra olay yerine daha kalabalık bir şekilde gelen polis ekipleri, trafonun etrafını sararak vatandaşları trafoya yaklaştırmazken, elektrikleri tekrar kestiler. Elektriklerinin kesilmesini, mağduriyetlerinin yetkililere anlatılması şartıyla kabullenen prefabrik sakinleri, Vali Ali Serindağ ile görüşmek için Bolu Valiliği'ne gittiklerinde, kendilerine her seferinde Vali’nin makamında olmadığının söylendiğini vurguladılar.

"SORUMLUSU KİM OLACAK?"

Olay yerine ikinci sefer ve daha kalabalık gelen Asayiş Ekiplerinin Amirine; vatandaşların, "Suyumuz kesildiğinde, elektriğimiz kesildiğinde çocuklarımız hastalanacak. O zaman bunun sorumlusu kim olacak? Biz bu devletin vatandaşı değil miyiz?" demesi üzerine, Asayiş Amiri bundan yetkililerin sorumlu olduğunu, prefabrik sakinlerinin şikâyetlerini yetkililere ileteceklerini, ancak ellerinden başka birşeyin gelmediğini ve kendisinin çözümü sağlayamayacağını söyledi.

"NE GİDECEK YERİM, NE DE PARAM VAR"

Eşinin astım, kendisinin de böbrek hastası olduğu söyleyen 68 yaşındaki Galip Özdemir, "Elektriğe hiçbir borcum yok. İsterseniz ödeme makbuzlarımı getirip göstereyim. Bizim elektriğimizi keserek prefabriklerden çıkmamızı istiyorlar. Ama ne gidecek bir yerimiz var, ne de cebimizde paramız. Bize bir yer temin edilmesini istiyoruz. Yaşımız ermiş 70 yaşına, hiçbir gelirimiz yok. Devletin bize yardım etmesini bekliyoruz" diye konuştu.

"TORPİLLERİ TEK TEK AÇIKLAYABİLİRİM"

32 yaşındaki Fikret Özdemir ise, karayolları prefabriklerinde 2 sene çalıştığını ve kriz masasında adamın olduğu zaman torpille prefabrik alınabildiğini söyledi. Özdemir, daha sonra konuşmasına şu şekilde devam etti; "Karayolları prefabriklerinde tamirat işinde çalıştım. Bu süreç içerisinde birçok kişiye torpille prefabrik tahsis edildiğine şahit oldum. Gerekirse, bu kişileri tek tek açıklayabilirim."

"ELLERİNDEN BU MU GELİYOR?"

3 tane yetim çocuğunun olduğunu söyleyen 32 yaşındaki Sabriye Güler ise, Bolu Gündem'e şunları söyledi; "Sabah 08.00'de Sağlık Ocağı'na gittim. Şimdi tahlilleri almaya gidecektim ki, elektriklerimizi kesmeye geldiklerini öğrendim. 'Sabredin, sabredin! Sizi yerleştireceğiz' diyorlardı. Vali Bey böyle mi bize yardım edecek? Daha önce bize ellerinden gelen yardımı göstereceklerini söylüyorlardı. Ellerinden bu mu geliyor?"

"BORCUMUZ YOK, ELEKTRİĞİMİZİ KESİYORLAR"

66 yaşındaki Gülefer Kara ise, eşi öldükten sonra 4 yıldır prefabriklerde tek başına yaşadığını söylüyor. Kara, "Elektrik borcum yok, niye elektriğimizi kesiyorlar ki? Bacaklarım ağrıyor. Sağlık karnem ve param olmayınca ilaç alamadım. Yeşil kartında nasıl çıkartıldığına aklım ermeyince, onu da alamadım. Şimdi de elektriğimizi kesiyorlar. Elektrik olmayınca nasıl oturalım evde? Sokak lambasının altında oturmamızı istiyorlar" dedi.

"BU PARAYLA KİMİN KARNI DOYAR?"

Firdevs Özkan ise, "Valinin olmadığı yere bizi gönderip, 'Vali ile görüşün' diyorlar. Şimdiye kadar kaç kez gittik. 'Vali yok' diyerek, bizim valiyle görüşmemizi engelliyorlar. Kendileri tok bir şekilde gezip tozuyorlar. Bana da devlet 150 milyon verip, 2 çocuğu doyurmamı bekliyor. Bu parayla kimin karnı doyar? Sayın Valim, nerdesin?" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.