Elginkan Kongre Binası

            09.06.2004

Gazete yazım hayatına girdiğim günden bugüne olumlu yönleri, oluşumları, güzellikleri yansıtmaya çalıştım bana ayrılan köşemde. Özellikle eğitim-öğretim konusunda eteğimizi kaldırıp mahrem yerlerimizi göstermekten hep çekindim. Ama öyle zamanlar oluyor ki, göze batan bazı konuların kafamda oluşturduğu soru işaretlerini çözüp atamıyorum. Hele bir de çevreden bizim düşündüklerimizin yanıtını bizden isteyince, kafamızı ağaç kurdu gibi içten içe kemiriyor düşünceler.

Eğitim-öğretim konuları içinde Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yapması gereken birçok hizmetiçi konuyu yürütmekte olan Elginkan Vakfı’nın yaptığı etkinliklerin sonucunda düzenlenen belge dağıtım töreninde, Milli Eğitim Müdürlüğü’nden kimsenin bulunmayışı oradaki davetlilerin de dikkatini çekmiş olmalı ki, “Böyle bir törende neden kimse yok!? Takdir edersiniz ki böyle bir sorunun muhatabı ben değilim. Neden kimse yok ben bilemiyorum. Belki Müdürlük organizasyonunda başka programlar olabilir” diyorum demesine de, kimseyi de tatmin edebildiğimi sanmıyorum.

Kurumlar arası kırgınlık olur mu? Böyle birşeyi asla düşünemiyorum! Davetiye gönderilmesinde bir atlama söz konusu olabilir mi? En son ihtimal diyor, olacağını sanmıyorum! Peki sorun nedir? Bu konuda insanların bilgilendirilmesinde yarar var diye düşünüyorum...

Elginkan Vakfı ekonomik açıdan çok güçlü bir vakıf. Kar payları ile kendisini destekleyen 20’yi aşkın şirketi uluslararası pazarda yerini almış üretim yapıyor. Bu Vakfın Bolu gibi bir yerde işlevini sürdürmesi, Bolulular için bir lütuf. Yöneticilerinin anlattığı kadarıyla bu Vakıf sadece yeni bilgileri aktarmak için değil, yatırımlar da yapıyor.

Bolu yeni gelişmekte olan bir il. Doğa güzelliğinin ayrıcalığını herkes biliyor. Son zamanlardaki turizm tanıtımıyla bir hayli ilgi çektiğini düşünüyorum. Böylesi güzellikleri olan bir bölgenin hem bilgilendirmesi, hem de Turizm alanında gereken ilgili çekebilmesi için neden bir kongre merkezi olmasın?.. Ulaşım açısından sorun yok. Noksan olan bir hava alanı. Doğa güzellikleri açısından Türkiye’nin İsviçresi sloganı hemen hemen tuttu. Burada yurt ve uluslararası toplantılar için hemen herşey tamam, noksan olan ne? Toplantıların yapılacağı kapalı bir mekan.

Böylesi bir mekanı Elginkan Vakfı yapamaz mı? İnsanları yeni bilgilerle donatmaya çalışan bu Vakıf, bilginin daha geniş alanlara yayılmasına neden olan bir kongre binasını neden kuruvermesin? Böylesi işler iyi diyalogların, ilginin sonucu olur. Ne olur fındık kabuğu doldurmayan konularla insanların dikkatini çekmeyelim. Güzel günler dileğimle.

Bu yazı toplam 1060 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.