ELİF NUR ŞENER YERLİKAYA: MUHALEFETİN TAVRINI SAMİMİYETSİZ BULUYORUM

ELİF NUR ŞENER YERLİKAYA: MUHALEFETİN TAVRINI SAMİMİYETSİZ BULUYORUM

12 Eylül Referandumu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz AK Parti Belediye Meclis Üyesi Mimar Elifnur Şener Yerlikaya, referandum sürecinde muhalefetin tavrını “samimiyetsiz” bulduğunu söyledi.

12 Eylül Referandum sürecinde geri sayım başladı. Peki, 12 Eylül Referandumu ve Anayasa değişiklik paketi ile hayatımızda neler değişmiş olacak. İşte bu durumun değerlendirmesini yapmak için hem AK Parti'nin, hem de başta CHP olmak üzere muhalefet partilerinin kaptan gemisinde görev alan yöneticilerin görüşlerine başvuracağız. Onlara göre anayasa değişikliği ne ifade ediyor ve ne değişecek? AK Parti Belediye Meclis Üyesi Mimar Elifnur Şener Yerlikaya referandum sürecini ve ortaya çıkacak değişiklikleri değerlendirdi.

DARBELERİN OLMADIĞI BİR ÜLKE İSTİYORSAK 'EVET' DEMELİYİZ

Yerlikaya yaptığı açıklamada, “Referanduma 'Evet' diyeceğim. Daha demokratik ve sivil bir anayasanın oluşturulabilmesi için 'Evet' diyeceğim. Anayasanın Türkiye'de ele alınması gerektiğini düşünüyorum. İyileştirme yapılması gerekiyor. Mevcut anayasa bugüne kadar darbelerin önünü açmış. Demokratik bir ülkede yaşamak istiyorsak, darbelerin olmadığı bir ülkede yaşamak istiyorsak anayasa değişikliğini dikkate almak zorundayız” dedi.

İÇERİĞİNİN ÖĞRENİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

Yapılacak değişikliğin içeriğine bakılması gerektiğine dikkat çeken Yerlikaya, “AK Parti tarafından hazırlanan kitapçık anayasa değişikliği konusunda yeterli verileri ortaya koyuyor. Vatandaşlar bu kitapçığı değerlendirdikten sonra neden 'Evet' ya da 'Hayır' demesi gerektiğini daha açık görebilirler. Aslında referandum süreci anayasa değişikliğinin ötesine geçerek siyasi partilerin güven oylamasına dönüştü. AK Parti'ye yakın olan insanlar 'Evet', uzak olan insanlar ise 'Hayır' demeyi düşünüyor. Fakat yapılacak yasal değişikliği vatandaşımız çok net olarak bilmiyor. Gerçekleştirilmesi düşünülen yasal değişikliğin yasal içeriğinin öğrenilmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

YASAL DÜZENLEMELER YAPILMASI GEREKİYORDU

Pozitif ayrımcılıkla ilgili getirilen yasal değişikliklere değinen Yerlikaya sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sosyal devlet anlayışının gereği özürlü vatandaşlara, kadınlara ve şehitlerimize gerekli hassasiyetin gösterilebilmesi için yasal düzenlemeler yapılması gerekiyordu. Anayasa değişikliği ile bu durum sağlanmış olacak. Anayasa değişikliğinin ardından tarafsız devlet anlayışına uygun bir yargı sistemi oturtulmuş olacak.”

ELEŞTİRİLERİ ÖN YARGILI VE SAMİMİYETSİZ BULUYORUM

Açıklamasının devamında muhalefete yüklenen Yerlikaya, “Muhalefetin yaptığı eleştirileri ön yargılı ve samimiyetsiz buluyorum. Anayasa değişikliği için oluşturulan bağımsız kurul oluşturulurken muhalefet hiçbir üye göndermedi ve üye göndermekten kaçındı. Yapılan çalışmaya hiçbir şekilde dâhili olmadı. Bu gün ise ülkemizin önünü açacak yasal değişikliklere hayır diyor. İnsan baştan teklif edildiği halde dâhil olmadığı bir çalışmaya nasıl hayır diyebiliyorlar, nasıl bu şekilde düşünebiliyorlar gerçekten inanılmaz bir durum. Akıl tutulması yaşadıklarını düşünüyorum. Anayasa değişikliğinin içinde bu güne kadar AK Parti'nin karşısında muhalefet eden sol siyasetin ve büyük çoğunlukla sivil toplum örgütlerinin sendikaların istediği birçok hak örneğin grev hakkı gibi haklar anayasa değişikliği ile sağlanmış olacak. Anayasa değişikliğini istemeyenler, bugüne kadar darbelerin olmasına neden olanların yargılanmasını istemiyorlar mı? ” dedi.

HEM ÖNERİ GETİRMİYORLAR, HEM YAPILAN BÜTÜN İYİ VE DOĞRU ADIMLARI ELEŞTİRİYORLAR

Yerlikaya eleştirilerini şu şekilde sürdürdü: “ 'Hayırsızlara Hayır' nasıl bir slogana anlam veremiyorum. Hayırsızlara 'Hayır' deyip başka bir şey demiyorlar. Hem öneri getirmiyorlar, hem yapılan bütün iyi ve doğru adımları eleştiriyorlar. Muhalefet de iktidarda demokrasinin gerekliliği, olmazsa olmazları. İktidar da olsa muhalefet de olsa yapılan bazı çalışmaları takdir etmek lazım. Hiçbir neden bağlı olmadan sadece muhalefet yapmak için muhalefet yapmış olmak doğru bir siyasi yöntem değil. Bu nedenle muhalefetin yaptığı itirazı ve tepkilerini samimi bulmuyorum.”

BU DURUM ÜLKEYİ 'HÂKİMLER DEVLETİ' OLMAYA GÖTÜRÜRÜ Kİ, KABUL EDİLEMEZ

Kuvvetler ayrılı ilkesine dikkat çeken Yerlikaya, “Yapılan düzenleme 'Kuvvetler ayrılığı' prensibinin gereği olarak yargının sınırları içinde, yürütmenin de kendi sınırları içersinde kalmasını sağlayan bir düzenlemedir. Elbette yönetenlerin her türlü eylem ve işlem hukuka uygun olacaktır. İdarenin keyfi davranması ve kanunların ruhuna aykırı icraatlarda bulunması kabul edilemez. Ne var ki, idarenin takdir hakkı devredilemez bir haktır. Yargının kendisini, milletin iradesinden aldığı yetkiyle kanun koyucu olarak görev yapan TBMM yerine koyması da, kendisini yürütmeden sorumlu hükümetler ve ona bağlı olarak çalışan icracı organlar yerine koyması da kuvvetler ayrılığı prensibine aykırıdır. Bu durum ülkeyi 'hâkimler devleti' olmaya götürürü ki, kabul edilemez” dedi.

'DEVLETİN HUKUKU' YERİNE 'HUKUK DEVLETİ' İLKESİNİ VE 'ÜSTÜNLERİN HUKUKU' YERİNE 'HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE' DAYALI YÖNETİM

Yerlikaya açıklamasının sonunda şu ifadeleri kullandı: “Ayrıca anayasa değişiklik paketi ile 'devletin hukuku' yerine 'hukuk devleti' ilkesini ve 'üstünlerin hukuku' yerine 'hukukun üstünlüğüne' dayalı yönetim anlayışının iyice pekişmesini amaçlayan AK Parti, toplumsal düzenin teminatı olan adalet sistemine azami ölçüde güvenin tesisini sağlayacaktır. Ülkemiz yıllardan beridir hukuk devletinden ziyade bir kanun devleti görüntüsü vermektedir. Oysa bir toplumdaki en önemli güven unsuru, toplum içinde yaşayan bireylerin kendi hak ve özgürlüklerine saygı duyulduğu-na olan inançlarıdır. Bu inanç tüm sosyal ve iktisadi dinamikleri harekete geçiren temel güçtür..”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.