Elinizi çabuk tutun beyler

Elinizi çabuk tutun beyler

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca başlatılan “Termal Turizm Kentleri Projesi”nin ilk etap çalışmalarında isminin geçmemesi, Bolu'da büyük tepkilere neden olmuştu. Bolu'nun, ikinci etap çalışmasında ilk sırada olduğ

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca başlatılan “Termal Turizm Kentleri Projesi”nin ilk etap çalışmalarında isminin geçmemesi, Bolu'da büyük tepkilere neden olmuştu. Bolu'nun, ikinci etap çalışmasında ilk sırada olduğu bilgisi ise bakın nasıl hayal kırıklığına dönüşüyor.

Bu bilgi sevindirirken, yapılan teknik incelemeler sonrasında 'Yerleşime uygun ve yeterli büyüklükte kamu mülkiyetlerinin bulunmaması nedeniyle turizm merkezi ilanı için uygun bulunmadığı' satırları, 'Bize elinizi çabuk tutun beyler' demekten başka bir şey bırakmıyor.

Turizm Bakanlığı, Türkiye'nin termal turizmin istenilen noktaya gelebilmesi ve dünyada hak ettiği payı alabilmesi amacıyla jeotermal kaynakların bulunduğu alanlar dikkate alınarak, etaplamalar şeklinde tüm kaynakların değerlendirilmesine yönelik çalışma başlatmıştı. Diğer turizm entegre olup destinasyon oluşturabilecek kapasiteye sahip olan ve 17 ili içeren dört bölge belirlenmiş, 3. bölgede yer alan açıklanan ilk etap çalışmalarda yer almayan Bolu'da, “Yine bir geç kalış mı yaşanıyor?” sorusu gündeme gelmişti. Yerel basında ve kamuoyunda tepki alan bu gelişmelerin ardından, elimize ulaşan yeni bilgi “Korkulan mı olacak?” dedirtecek cinsten.

TURİZM MERKEZİ İLANI İÇİN UYGUN DEĞİLİZ

Turizm Bakanlığı'nın, Bolu'daki tüm jeotermal kaynakların araştırılması ve potansiyellerinin MTA Genel Müdürlüğü'nce belirlenmesini istediğini ve çalışmaların sürdüğü bilgisi elimize ulaşırken, yaşanan arazi sorununu yaşandığı gerçeğinin yorumu ise sizlere ait. “Bolu'da bulunan, termal kaynak alanlarının yapılan teknik incelemeler sonrasında yerleşime uygun ve yeterli büyüklükte kamu mülkiyetlerinin bulunmaması nedeniyle turizm merkezi ilanı için uygun bulunmadı.”

ARAZİ SORUNU BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ

Edindiğimiz bilgide, ayrıca ikinci etap çalışmalarında öncelikli olduğu söylenen Bolu, arazi sorununun çözümü için milletvekillerimizden Ticaret ve Sanayi Odası’na kadar ciddi bir çalışmanın yürütülmesi gerektiğini bir kez daha gözler önüne seriyor. Çünkü bir umut niteliği taşıyan ve aslında milletvekillerimizce açıklanması gereken bilgilerde; “Ancak; kaplıca yakın çevresinde (yaklaşık 5 km yarıçap dahilinde) yerleşime uygun eğimde ve büyüklükte kamu arazisi (Orman, Hazine, Mera, tescil dışı vb.) bulunması ve Bakanlığa bildirilmesi halinde gerekli değerlendirmenin yapılabileceği ve Bolu Karacasu Termal Turizm Merkezi ile ilgili uygulamaların ise yürürlükte bulunan ve onanlı imar planı çerçevesinde yürütüldüğü” belirtiliyor.

MUDURNU BABAS KAPLICASI DA PROJE DAHİLİNDE

Bolu ili genelinde teknik uzmanlar tarafından turizm merkezi olarak geliştirilebilecek ve planlama çalışmalarına konu olabilecek alanlara yönelik yerinde inceleme ve veri toplama çalışması Mayıs ayında yapılmış ve bu çalışma sonucunda, 'Mudurnu Babas Kaplıcası' turizm merkezi olarak geliştirilebilecek alanlar arasında değerlendirilmiş.

12.08.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.