Eller Ay’a, biz yaya

Eller Ay’a, biz yaya

Biz "İşsizlikti, ticari durgunluktu, panayırdı, Bolu Dağı esnafıydı..." gibi meselelerle uğraşalım ve hatta doğalgazın ne zaman bağlanacağı hesabı içinde boğulalım, Düzce, birkaç ay içinde evlere ve işyerlerine doğalgaz bağ

Biz "İşsizlikti, ticari durgunluktu, panayırdı, Bolu Dağı esnafıydı..." gibi meselelerle uğraşalım ve hatta doğalgazın ne zaman bağlanacağı hesabı içinde boğulalım, Düzce, birkaç ay içinde evlere ve işyerlerine doğalgaz bağlatacağı gibi, bir de teşvikle ilgili yer başvurusu yapan birçok firmaya yer arıyor.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Büyük, basına yaptığı açıklamada, Düzce’nin teşvik kapsamına alınmasının ardından, birçok firmanın yer başvurusu yaptığını, kendilerinin göreve gelmesinden sonra da 50’ye yakın firmanın daha görüşmeye geldiğini söyledi.

Teşvik yasasının çıkmasıyla bırakın Bolu'ya yatırım için gelmek isteyenleri, eldeki yatırımların bile gitmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalan Bolumuz'da, "Panayırın açılıp açılmaması, Bolu dağı esnafının durumu, öğrencilerin tatile gitmesiyle başlayan ticari durgunluk..." gibi sorunlar gündemi meşgul ederken, komşu il Düzce daha ağır ve gelecek için daha önemli konularla uğraşıyor.

Biz doğalgazın Bolu'ya gelme tarihinin belirsizliği ile boğuşup dururken, Düzce, seneler önce gelen doğalgazı meskenlere birkaç ay içinde bağlatmak için çabalıyor. Düzce'nin içi adeta bir şantiyeyi andırıyor.

Bazı siyasi otoriteler ve odalar 4-5 yıl içinde Düzce'nin tanınamayacak hale gelebileceğini belirtiyorlar.

O KADAR ÇOK TALEP VAR Kİ...

Teşvik yasasının çıkmasının ardından Düzce yatırımcıların göz bebeği haline geldi. Yatırımcı firmalar Türkiye'nin dört bir yanından gelerek Düzce'de yer arıyor.

Geçtiğimiz hafta içinde konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan DTSO başkanı Metin Büyük, sanayiyi ilçelere de yaymak düşüncelerinde olduklarını söyledi. Büyük, Düzce'de yatırım yapmak isteyen firma sayısının 205 olduğunu belirterek, bunların içinden vazgeçenlerin de olabileceğini dile getirdi. Büyük, kendi dönemleri boyunca, 50 civarında yatırım için gelen yatırımcıların olduğuna dikkat çekerek, bu yatırımcılara yer bulamadıklarından dolayı geri çekildiklerini söyledi. Büyük, Vali Nimetoğlu'nun bunu göz önüne alarak bir düşüncesi olduğunu, bununla ilgili bir çalışma başlattığını dile getirdi. Büyük, "Teşvik yasasından yeterince istifa edebilmek ve yatırımcıları kaçırmamak için, 3. sanayi bölgesinin kurulmasında yarar var. Bu anlamda Vali Nimetoğlu, sanayi bölgesinin yapılması için hem de maddi anlamda uygun olan arsa bulunabilmesi için yaptığı her toplantıda dile getirdi. Vali Bey'in üçüncü sanayi bölgesi teklifi doğrudur. Bulabilirsek, iyi olur" dedi.

Düzce'de sadece sanayi olmayacağını, tarım ve turizmi de canlandırma düşüncesi içerisinde olduklarını dile getiren Büyük, "Sanayi ile birlikte turizm ve tarım da otomatik olarak gelişmiş olur" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.