Elma şekeri gibiydi-1

Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Bolu İl Özel İdaresi arasında imzalanan ve 2007 yılına kadar süresi olan protokolün tek taraflı iptali, Bolu kamuoyunda hoş karşılanmadı. ORÜS’ün özelleşmesi, Teşvik Yasası ve Abant’la ilgili protokolün tek yönlü iptali ilde tansiyonun yükselmesine neden oldu. Yerel seçim atmosferine girildiği bir dönemde düşüncelerde oluşan karamsarlığı ortadan kaldırabilmek için nabız atışlarını normale düşürme bilgilendirmesi Orman Bakanımız Sn. Osman Pepe tarafından Abant Büyük Otel’de basın toplantısı yapılmasına neden oldu.

Sunum ve gösterimdeki projeler güzeldi. Geleceğe yönelik tasarımların açılımı yapılırken, gelecek adına oldukça keyiflendik. Ancak, lafa doymuş toplumun yoğurdu üfleyip yemesi gibi insanlar projelerin uygulanmasında kesin ifadelerin olup olmadığına dikkat ediyorlardı. Bu da sorularla belli oldu.

“Biz güzelliklere güzellik katmak için buradayız ve bu düşüncede bu projeleri hazırladık” sözü ne kadar gerçekti, bunu zaman gösterecekti...

Valimiz Sn. Mehmet Ali Türker, Bolu’da göreve başladığı günden itibaren turizmin önemini vurguladı ve bu konuda yapılan Foto Safari turlarıyla ilimizi ve doğal güzelliklerini Bolu dışına taşıyıp Türkiye ve dünya kamuoyunda tanıtımını sağladı. Bu konudaki tüm olumlu çalışmalara karşın çocuğun elindeki simidin alınıvermesi gibi şaşkın ve üzgündü.

“Abant deyince Bolu ve Türkiye akla eliyor. Abant dünya cennetinin bir parçası” diyerek sanki Abant’ın tanıtımı ve korunmasına yönelik çalışmaları iki cümlede özetledi. Sanki dünya cenneti Abant, Bolu’ya zindan oldu der gibiydi.

Bakanımız Sn. Osman Pepe sözlerine, “Bu güzellikleri gelecek nesillere devredecek insani bir sorumluluğumuz vardır. Türkiye’de korunması gerekli alanlar diye tanımlanan güzellikleri gözönünde tutma görevimizdir” diyerek başladı ve devamla...

-Bu alanları bugüne kadar koruyabildik mi? Bunu cevaplamak oldukça güç. En az yirmi yıldır buraya gelirim. Buralarını çok iyi bilirim. Bu güzellikler belli alanlarda erozyona uğruyor. Bunu görmezden gelemezdik. Bu güzelliklere güzellik katmak bizim işimiz. Burada iki büyük otel var. Yaylalarımız var. Çarpık yapılaşmanın kimseye yararı olmaz. Burada muhtarlarla yaptığımız toplantıda, ortak aklın geliştiğini gördük. Bakanlık olarak yayla projelerimiz var. Buralara tek tip yayla evi projeleri ve uzun vadeli krediler sağlanacak. Köylüyü yaylacılıkla beraber yavaş yavaş pansiyonculuğa yönlendireceğiz. Buraların zenginliklere zenginlik katan bölge olmasını istiyoruz. Biz futbol takımlarımızı kamp için Avrupa’ya gönderiyoruz. Şimdi böylesi kamp çalışmalarına cevap verecek standları buralarda yapmak istiyoruz. Burada özenle korumamız gerekli olan göl hızla doluyor ve kirleniyor. Gölün güzelliğini kaybettirdiğimizde bu tesislerin bir anlamı kalmaz.

28 Mart’tan sonra çok büyük projelere imza atacağız diyerek seçim mesajı verip sözü Milli Parklar Genel Müdürü’ne bıraktı.

Devam edecek

Bu yazı toplam 755 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.