Emanete hıyanet etmeyiz

Emanete hıyanet etmeyiz

CHP İl Başkanı Tanju Özcan yaptığı basın toplantısında, Belediye Başkanlığı'nın temizlik ihalesinde Belediye'yi zarara uğrattığını söylemesi üzerine konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yamantürk,“Bu para bizim değil.Halkımızdan toplanan para.Bize emanet edilmiş.Emanete hıyanet etmeyiz”dedi.

Dün Bitur Restoran'da bir basın açıklaması yapan Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yamantürk ve Temizlik İşleri Müdürü Erol Yavuz, temizlik ihalesi hakkında yapılan suçlamalara cevap verdi. İlk konuşmayı yapan Yamantürk, “Bugün sizlerle bir araya gelişimizin nedeni; bir zihniyetin yeni iftirasının, yeni bir yalanının gerçeklerini sizlere ve Bolu Halkına anlatmak amacıyladır. Bugün tüm yerel basında geniş yer bulan Temizlik İhalemizle ilgili ortaya atılanlar tamamen yalandır. Yalan ve çamur at izi kalsın mantığıyla yürüttükleri seçim çalışmalarının hezimetini sandığa gömülerek yaşayan Sayın İl Başkanı, hala seçim atmosferinden çıkamamış olacak ki yalan ve iftiralar üzerine kurulu siyasetine devam etmektedir. Köklü bir geçmişe sahip partisinin genel başkanının temsilcisi olarak gördüğümüz kendisine seviyemizi hep korumaya çalışmamıza karşılık, yalan ve iftirada sınır tanımayan bu İl Başkanına artık birilerinin seçimin bittiğini, dünyaya dönmesi gerektiğini hatırlatırsa iyi olacaktır. Çünkü kendisi hala hayal dünyasında yaşamaktadır” dedi.

GÜNLÜK 180 TON ÇÖP TOPLANMAKTADIR

Konuyla ilgili teknik bilgiler veren Erol Yavuz ise ihale sürecini ve ihalenin geçtiği aşamaları anlattı. Ön çalışma yapılmadan ihaleye çıkılmadığını belirten Yavuz, “Bolu Belediyesi olarak 2009 yılı temizlik hizmetini 3 milyon 100 bin liraya ihale ettik. Ardından ise Ekim ayı itibariyle yeni temizlik sistemine geçerek kentimizi ikiye böldük ve haftanın 3 günü D100'ün alt bölgesini, 3 günü de D100'ün üst bölgesini toplamaya başladık. Bu sistemde ayrıca haftanın iki günü de geri dönüşümlü çöpler ayrı olarak toplanıyor. Yani Bolu Belediyesi olarak haftanın Çarşamba günleri hariç, 6 gün çöp toplamaktayız. 2010 yılında ise temizlik işimizin ihale bedeli ise 3 milyon 835 bin lira değil, 3 milyon 75 bin liradır. Bu bedel karşılığında ise 24 araç, 83 personelle 41 mahallemiz ve 3 TOKİ konutlarından günlük 180 ton çöp toplanmaktadır” diye konuştu.

BOLU ÇÖPE TON BAŞINA 46 TL ÖDEMEKTEDİR

Açıklamalarına diğer illerle karşılaştırma yaparak devam eden Yavuz şunları kaydetti: “Karabük Belediyesi; 26 mahallesindeki temizlik işini 21 araçla, 143 personelle günde 100 ton çöp toplayarak 2 milyon 800 bin liraya yaptırmaktadır. Düzce Belediyesi günlük 150 ton çöpünü; 50 mahallede, 140 personelle 4 milyon 330 bin liraya toplatıyor. Bolu Belediyesi ise 24 araç, 83 personelle 41 mahallemiz ve 3 TOKİ konutlarından günlük 180 ton çöpü 3 milyon 75 bin TL'ye yaptırıyor. Kaba bir hesap yaparsak Karabük ton başına 76 TL, Düzce 83 TL öderken, Bolu 46 TL ödemektedir.”

KENDİ YAZIP KENDİ OYNAYAN İL BAŞKANI

Geri dönüşümlü atıkların bir başka firma tarafından toplandığını belirten Başkan Yardımcısı Yamantürk, “4734 sayılı Kamu İhale Kurumu Kanunun 19 maddesine göre, açık ihale ile yapılan ve de sonuçlarının Kamu İhale Kurumu'nun internet sitesinden tüm Türkiye'ye duyurulan bir ihale için bunca yalan ve iftirayı ortaya atanların hangi zihniyet içinde olduklarını ise kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bu yalanı ve iftirayı atanlar, bu konunun araştırılması için Sayın Valimize seslenmeleri karşısında ise sadece tebessüm ediyorum. İşi gücü halkımızı kışkırtarak Bolu Belediyesi'ne dava açılmasını ve bu davaların avukatlığını yaparak servetine servet katmak olan bu zihniyet bir de bedava bir iş yapsın da kendisi bu konuyu yargıya taşısın. Kendi yazıp, kendisi oynayan bu il Başkanı; Belediye Meclisinde Bolu için taşın altına elimizi değil kellemizi koyduğumuz 13 CHP'li Meclis Üyesi arkadaşımıza bu talihsiz açıklamayı yapmadan önce keşke bir sorup danışsaydı. Eminim ki bu arkadaşlarımız kendisine bu konuyla ilgili doğru rakam ve bilgileri vereceklerdi ve de bu İl Başkanı kamuoyu önünde böyle komik bir duruma düşmemiş olacaktı” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.