Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Kefeli; "Sözleşmeye uyulmadı"

Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Kefeli; "Sözleşmeye uyulmadı"

Emek ve Demokrasi Platformu, ORÜS konusunda açıklama yaptı. ORÜS'ün özelleşmesinin gündeme geldiği andan itibaren basında yer alan haberleri bilgi notu olarak hazırlayan Platform Dönem Sözcüsü Erdoğan Kefeli; “İşletmeyi s

Emek ve Demokrasi Platformu, ORÜS konusunda açıklama yaptı. ORÜS'ün özelleşmesinin gündeme geldiği andan itibaren basında yer alan haberleri bilgi notu olarak hazırlayan Platform Dönem Sözcüsü Erdoğan Kefeli; “İşletmeyi satın alan şahsın, o dönemde bizim söylediğimiz gibi; ...fabrikayı kapatarak parça parça satacağı, makinaların elden çıkarılacağı, yeni iş alanı yaratılmayacağı, işverenin özelleştirme sözleşmesine uymayacağı ortaya çıktı” dedi.

Emek ve Demokrasi Platformu'ndan ORÜS konusunda belgelerin ışığında açıklama geldi. Dönem Sözcüsü Erdoğan Kefeli, 2003 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nden alınarak özelleştirme kararı çıktığı andan itibaren, basında yer alan kamuoyu, siyasi ve sivil toplum örgütlerinin gösterdiği tepkileri yansıtan haberleri de hatırlatarak, ORÜS Karacasu İşletmesi'ni satın alan Burhan Çelik'in özelleştirme sözleşmesine uymayacağı ortaya çıktı diye konuştu. Erdoğan Kefeli, açıklamasında, şunları kaydetti: “AKP'nin ve dönemin Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminin söylediklerinin gerçek olmadığı, özelleştirmenin üretime dönüşmediği, yeni işçi alınmadığı, temel amacın rant ve arsa-bina spekülasyonu olduğu ortaya çıktı. Ayrıca mimarlık ve mühendislik fakültesinin kampüste yapılması için (özelleştirmede üniversitenin elinden alınan ORÜS'e karşılık) hükümetçe üniversiteye söz verilen kaynak aktarılmadı. Bu fakültenin inşaat maliyetini İzzet Baysal Vakfı üstlenmek zorunda bırakıldı. İşletmeyi özelleştirme ile satın alan şahsın, o dönemde bizim söylediğimiz gibi; ...fabrikayı kapatarak parça parça satacağı, makinaların elden çıkarılacağı, yeni iş alanı yaratılmayacağı, işverenin özelleştirme sözleşmesine uymayacağı ortaya çıktı. Tesisi alan iş adamı yatırım yaptığını, üretim yaptığını söylüyor (ekte son iki yıldır yaptığı açıklamalar sunulmuştur.) Ama bu söylenenlerin doğru olmadığı fabrika sahasında net görünüyor.”

Erdoğan Kefeli, 2003 yılından itibaren yaşanan süreci anlattığı açıklamasında: “Bu konunun şimdi tekrar gündeme gelmesi de platform açısından ilginç bulunmuştur. Acaba AKP işletmeyi geri alıp başka bir şey yapmayı mı hedefliyor, ya da iş adamına yönelik talep edilen farklı bir takım talepler yerine getirilmedi, ORÜS bunun için mi gündeme geliyor, soruları platformumuzu düşündürmekte ve endişelendirmektedir” diye konuştu.

İLGİMİZ ORÜS KURULDUĞUNDAN BERİ SÜRÜYOR

Emek ve Demokrasi Platformu'nun Bolu'yu ve halkın çıkarlarını ilgilendiren her alanda çalışma yürüttüğünü söyleyen Kefeli, platform olarak ilgililerin ORÜS kurulduğundan buyana sürdüğünü belirtti.

Kefeli; “Ağaç iş sendikal örgütlenme aracılığı ile kamuoyunun gündemine ORÜS'ün girmesi ise, 2003 Mayıs'ındaki özelleştirme başlangıcında oldu. Dönemin siyasi iktidarı orman ürünlerinde sınıfında standart oluşturan ve o günün gelişmiş teknolojisi ile üretim yapan ORÜS'ü özelleştirme gündemine aldı. Yüzlerce talibi olan işletme önce zarar ettirilmeye, kredi, finansman güçlükleri içine sokularak kamuoyunda özelleştirmenin zemini hazırlanmaya başladı. Kaçınılmaz olarak işçilerin önce çıkışları verildi, eylemler sonucunda da bundan geriye adım atılarak, atılmalar durdu ama aylarca işçiler fabrikada üretimsiz beklemek zorunda bırakıldılar. İşçilerin alacaklarına ilişkin düzenlemeler yapıldı ve sonuç olarak özelleştirme kapsamına alınarak satışa çıkartıldı. 57'nci hükümet döneminde ise bu tesis özelleştirme kapsamından çıkartılıp, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne; mimarlık ve mühendislik fakültesi kurulması için tahsis edildi. Ancak bu tahsis, arazinin ortasına Bolu Emniyet Müdürlüğü özel tahsisi nedeni ile karmaşık bir duruma sokuldu. Dönemin üniversite yönetimi, arazinin tam ortasına gelen bir bölümde emniyet alanı oluşmasının, üniversal gelişimi engelleyeceği gerekçesi ile bu tahsisin iptalini istedi. Ancak bu 57'nci hükümete yetişmedi. AKP hükümeti döneminde ise önce bu tahsisin kaldırıldığı ve üniversiteye verildiği açıklandı. Ardındansa tahsisin iptal edilerek, ORÜS'ün tekrar ihaleye çıkartılacağı hükümetçe açıklandı” dedi.

BTSO BAŞKANI ÖZELLEŞTİRMEYİ SAVUNMUŞTU

Kefeli; gazete haberleriyle desteklediği açıklamasında, dönemin BTSO yönetiminin, ORÜS'ün özelleşmesini savunduğunu vurgulayarak şöyle devam etti: “Ardından Bolu kamuoyunda tartışmalar başladı. Bolu Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenlerinden, Bolu Halkevi konuyu önce platforma, ardından sırası ile medyaya ve sonrasında Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki toplantıyla gündeme taşıdı. AKP'nin ve dönemin Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminin; “...yüzlerce işçiye iş olanağı sağlanacak, Karacasu kalkınacak, Bolu ekonomisine ciddi bir katkı sağlanacak, üniversitenin zaten buna ihtiyacı yok, mimarlık fakültesi için biz Hükümet olarak kaynak aktaracağız vb” açıklamaları ile özelleştirme savunuldu.

Sonuçta Bolu Halkevi sekreteryasında ve Bolu Emek ve Demokrasi Platformu önderliğinde, aralarında siyasi partiler, odalar, dernekler, sendikalar, kitle örgütleri ile (50 örgüt) günlerce imza kampanyası yapıp, binlerce imza toplayarak, pankart asarak, bildiri dağıtarak, basın açıklaması yaparak, Bolu'nun her yanını afişlerle donatarak, gerçekleştirdiği Bolu tarihinin en geniş kampanyası haline geldi.

Ahmet Baysal'ın ve Vakfın çığlıkları da Bolu halkının çığlıklarına eklendi. Tüm Bolu'nun “ORÜS Üniversiteye, yani halka verilsin” talebi AKP'lilerce reddedildi. Özelleştirme sürdü ve Abant sapağında aynı sektörde işletmesi bulunan bir kişiye verildi.”

BİR İBRET DERSİ

Kefeli son söz olarak; “Bütün bu süreç medyaya yansıyan belgelerle platformumuz tarafından medya aracılığı ile halkımıza sunulmaktadır. Bir ibret dersi niteliği de taşıyan bu belgeler ve süreç, bizim tarafımızdan da izlenmeye devam edilecektir” şeklinde konuştu.

28.06.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.