Emniyet müdürü ve albay tahliye edildi

Emniyet müdürü ve albay tahliye edildi

İlimize bağlı Güneyfelakettin Köyünde kaçak define kazı yaparken jandarma tarafından tutuklanan 5 kişiden dikkat çeken 2 isim olan Albay Kadri Y. ile Emniyet Müdürü Metin K. tahliye edildi.

14 Nisan günü, Ankara Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürü Metin K., ile Ankara’da görevli Muhabere Albay Kadri Y. ve 3 işadamı Bolu İl Jandarma Komutanı’na giderek “Gizli bir görevdeyiz. İşin başında külliyeden birisi var. Güneyfelekattin Köyü’nde kazı yapacağız. Çıkan malzemeleri Ankara’daki külliyeye götürerek örtülü ödeneğe aktaracağız” diyerek kaçak kazı yaptılar. Durumu fark eden Bolu İl Jandarma Komutanı Nadir Çelik söylemlerden şüphelenerek konuyu Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman’a iletti. Başsavcı Yaman olaya el koyarak operasyon yapılması talimatını verdi. Operasyondan bir kaç gün sonra ise şaşırtan iddialar ortaya atılmıştı. Akıl almaza iddialar sonrası yılın arsızlığında sanık ifadeleri ortaya çıktı.

EMNİYET MÜDÜRÜ METİN K.;

Emniyet Müdürü Metin K., jandarma ve savcılıkta verdiği ifadesinde suçlamaları kabul etmedi. Metin K. olayı şöyle anlattı; “13 Nisan 2019 günü Halil K. ve Hasan Sezer Ç. ile kahvaltı yaptığımız sırada kendilerinin Bolu’ya gideceklerini beni de kafa dağıtmak için kendileri ile gelmemi talep ettiler. Ben de kendilerini tanıdığımdan dolayı kabul ettim. Daha sonra araçla çıktık ve bir yere gittik.  Buradan Kadri Y.’yi aldık. Benim bu kişinin geleceğinden haberim yoktu. Bolu İl Jandarma Komutanlığı’na gittik ve jandarma komutanın odasına Kadri Y. ile çıktık. Birbirlerini daha önce tanıyan iki komutan eski günlerden konuştular. Sohbetlerine girmedim. 10-15 dakika kaldık, dışarı çıktık. Aşağı indiğimizde Kadri Y. ve İl Jandarma Komutanı kol kola girerek kendi aralarında muhabbet ettiler. Ben uzaktım ne konuştuklarını duymadım” dedi.

Ankara’ya döndükten bir gün sonra kafeye gittiğinde Kadri Y. ile karşılaştığını anlatan Metin K. “Kadri Y., Düzce’de bir arkadaşını ziyaret edeceğini ve kendisinin aracının olmadığı için beni götürür müsün dedi. Teklifi kabul ettim. Kadri Y. İl Jandarma Komutanıyla telefonla konuştu. Ve Düzce’ye doğru gittiklerini, kendilerine uğrayıp çay içebileceğini söyledi. Sonra biz Bolu’ya geldiğimizde bir otelin önünde durduk” diyen Metin K., Kadri Y.’nin otelde jandarma komutanı ile görüştüğünü söyledi. Kadri Y.’nin bir süre sonra kendisini aradığını ifade eden Metin K. “Gel sen de bir bardak çay iç, gideriz’ dedi. Bende yanlarına gittim. Tam çay içecektim ki bu sırada polisleri geldi ve İl jandarma komutanı Kadri Y.’ye dönerek ‘Kusura bakmayın sizi gözaltına alacağız’ dediler. Ben hala kendimin gözaltına alınacağımdan haberim yoktu. ‘Gizli görev kazısı’ şeklindeki iddiaları ancak gözaltına alındıktan sonra öğrendim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Biz Bolu’ya Cumartesi geldikten sonra Ankara’ya dönerken Kadri Y. ile Halil K. ve Hasan Sezer Ç. kendi aralarındaki konuşmalarda herhangi bir kazıdan bahsetmediler. Ben böyle bir şey duymadım. Ben aleyhime olan beyanları ve tutanakları kesinlikle kabul etmiyorum” şeklinde ifade verdi.

MUHABERE ALBAY KADRİ Y.;

Tutuklanan ve ardından tahliye olan isimlerden biri olan Albay Kadri Y., haberleşme ve alt yapı sektöründen dolayı tanıdığı Halil K., adlı kişinin 15 gün önce Bolu’da devlet görevi kapsamında bir işi olduğunu ve burada kazı yapacaklarını, bu işin devlet tarafından verilen bir görev olduğunu belirterek, “Çıkarılacak malzemeler, külliyeye ve benzeri yerlere teslim edileceğini söyledi. Bu konuyla ilgili yardımcı olup olamayacağımı söyledi. Ben de Bolu İl Jandarma Komutanı’nı tanıdığımı, yapılacak bu iş yasalara uygun olduğu takdirde komutanla görüşebileceğimi söyledim. Bolu’ya gittiğimizde Nadir Albay'ın odasına emniyet müdürü Metin K. ile birlikte çıktık. Nadir albayla geçmiş yıllarda yaptığımız görevlerden bahsettik. Daha sonra Halil K. ve Metin K.’nın bana daha önceden bahsettiği Bolu’da yapmayı planladıkları devlet görevi olduğunu iddia ettikleri konuyu Nadir Albaya ilettim. Bu konunun bana söylendiği kadarıyla devlet görevi ve önemli olduğunun söylendiğini ilettim.

Bu görüşmeden sonra Ankara’ya döndük. Halil K. ile Ankara’da kafede buluştuk. Bana kendisinin ve Hasan Sezer Ç.’nin ertesi sabah yani 14 Nisan Pazar günü erken saatlerde Bolu’ya giderek daha önce devlet görevi olarak gizemli şekilde bahsettikleri işi yapacaklarını söyledi. Ben de kendilerine herhangi bir şey demeden oradan ayrılıp evime geldim. Bolu’dan Ankara’ya dönerken Metin K. kendisinin saat sabah 7 gibi Bolu’ya gideceğini herhangi bir sorun olması halinde yakınlarda olacağını söyledi. Bana 'birlikte gideriz' dedi. Ben de kabul ettim ” diye konuştu.

Bu kişilerin anlattıkları görevlerinin yasa dışı olduğunu fark ettiğini belirtti. Bunun üzerine yolda Nadir Albayı arayarak yüz yüze görüşmek için otele çağırdığını söyledi. Nadir albayla otelde buluştuğunu söyleyen Kadri Y. “Kendisine Halil K. tarafından bana iletilen konunun yaşa dışı olduğunu ve bu yolda gelirken tamamen anladığını ve 'Bu iş sizin sıkıntıya sokmasın gereğini yapın' diye söyledim. Daha sonra Metin K.’yi arayarak içeri gelmesini söyledim. Aynı şeyleri onun yanında tekrar Nadir Albay’a söyledim. Tam konuşmamız bittiği esnada polis ekipleri geldi, bizi yakaladı” dedi.

Gözaltına alınan şüphelilerden aralarında Albay Kadri Y. ve Emniyet Müdürü Metin K.’nın da olduğu 5 kişi tutuklanmasının ardından olayla ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı. Avukatların itirazı üzerine tutuklu Emniyet Müdürü Metin K., ile Albay Kadri Y. için tahliye kararı çıktı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum