Entellektüel (Aydın)

Türkiye’de ideal anlamıyla entellektüel bir kaygının varlığından söz etmek mümkün değildir. Aydınların tüm tartışmaları belli bir kurgunun içinde yer alma mücadelesine dönüşmüştür. Türkiye’de entellektüeller giderek birbirine benzeyen aynı dili kullanan, aynı gündemle meşgul olan karakterler haline gelmiştir. Kamuoyunu bağımsız aydınlar yerine CEMAATLAR belirlemektedir.

    Aynılaşmaya giden bu yolda bireyin sorgulama kabiliyeti, heyecanı, duyguları elinden alınmıştır.

    Aydınımızın içine düştüğü bu durum yeni değildir. Tanzimat'tan bu yana topluma karşı bir YABANCILAŞMA devam etmektedir. Aydınlarımız Yabancılaşırken toplumsal değerleri irdelemek, doğru bakışla çıkış yolları bulmak yerine kolaycılığa kaçarak topyekün bir baş kaldırma içine girmektedirler. Aydının bu yabancılaşması kendisini ait olduğu toplumdan uzaklaştırarak ELİTİST bir yapı içine itmektedir.

    Kendini farklı bulan aydınlar topluma tepeden inme fikirlerle ya küçümseyerek ya da reddedici tavırla yaklaşmaktadırlar.

    Bu yaklaşım toplumsal değerleri sarmalayıp kavramadığı için aydınlarımız ile halkımızın daima arası açıktır. Aydınlarımız kendi halkına karşı bu küçümseme ve reddetme politikalarını uygularken referans aldığı BATI ve onun fikri temellerine karşıda tam tersi bir tutum izleyerek TESLİMİYETÇİ bir tavır göstermektedir.

    Toplumun değerleriyle bütünleşme çabasına giren aydınlarımız ise; küçümseyici ve reddedici aydınların arasından tek başlarına seçilemedikleri için birlikte hareket ettiklerini sandıkları CEMAAT'ların içinde yer almaktadırlar. Belli bir zümrenin ve cemaatin içinde yer alan aydınlar; bilerek ya da bilmeden ayrı dili konuşma, aynı gündemle meşgul olma durumunda kalmaktadırlar. Gerçek aydın için TABİ olup bu tabi oluşa uygun düşünme ve hareket etme kadar tehlikeli bir şey yoktur.

    Gerçek aydın her saniyeyi, dakikayı, saati, ayı, yılı, ülkesini, dünyayı sorgulayandır. Sorgularken ne kendisine ne de ülkesine yabancılaşmayan, doğruları özgür iradesi ve inancıyla ifade edendir. Tepeden inmeci değil toplumcudur. İnkarcı değil araştırmacıdır. Tabi olmaz ama çoğunluğun kararına saygı duyar. Bilgiye araştırarak varır. Kulaktan dolma bilgi ile, hatır ile, ikbal ile hareket etmez. Yağdanlık olmaz. Yağcılık yapmaz. Özü kabuğundan daimi fazladır. Hakkı haklı olana teslim eder. Teslim olmak yerine doğru ile mücadele etmeyi yeğler. İnsan olmanın, düşüncenin, bilimin, sevginin, saygının, yaşamın anlamını hayat felsefesi haline getirir. Silik, yılışık, miskin, mideci adamdan aydın olmaz...

    Ülkemizde mektep medrese görmüş, kendini AYDIN olarak gören, gösteren milletine kendisine ailesine yabancılaşmış tepeden bakan yığınla AYDIN geçinen var. Yine bu milletin içinde büyüyüp, serpilen ama başka denizlerde yelken açan teslimiyetçi beyni kiralanmış AYDIN geçinenler var. İlim irfan sahibi olduğunu söyleyen kendi başına bir kelam edemeyen, içinde bulunduğu CEMAATi sorgulayamayan bunun yerine el etek öpen TABİ olmaktan başka marifeti olmayan aydınlarımız var.

    Savunduğu fikir ile yaşantısı uymayan FIRILDAK tipli aydınlarımız var.

    Bir de numunelik olmak üzere: Hakkı Hak bilen Hakkı teslim eden, kendine çevresine yabancılaşmamış, değerleriyle bütünleşmiş sorgulayan, objektif karar veren, tabi olmayan, seven, sevilen, sayan, saygı duyulan aydınlarımız var. Bu son gruba sahip çıkılmalı. Toplumun kurtuluşu bu tip AYDINLAR SAYESİNDE olacaktır.

    Sizin tercihiniz tarif edilen diğer aydınlardan...: yana ise, sizin de kendinizi yeniden sorgulamanız gerekebilir...

    Bu millet kendi içinden çıkardığı AYDIN geçinenlerden yeterince çekti. Hem hiç layık olmadığı halde...

31.03.2006

Bu yazı toplam 1280 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.