Ercoşkun: Bu tavra anlam verebilmek mümkün değil

Ercoşkun: Bu tavra anlam verebilmek mümkün değil

AK Parti İl Başkanı Ali Ercoşkun basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda, 2009-2010 yılı faaliyet değerlendirmesi yaptı. Ercoşkun muhabirimizin Karacasu'da yapılan otel yatırımının İl Özel İdare kanalıyla durdurulmasına ilişkin sorusuna, İl Özel İdare'yi eleştirerek; “Bu tavra anlam verebilmek mümkün değil” dedi.

Ali Ercoşkun yaptığı toplantının başında basın mensuplarının Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı. Ercoşkun, 2009-2010 yılı AK Parti faaliyet değerlendirmesi yaptı. Ercoşkun teşkilatlanma çalışmaları ve ilçelerde yapılan çalışmalar hakkında kapsamlı bilgiler verdi. Ercoşkun açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

YENİ DÜNYA TEKSTİL PEŞİN PARA YATIRDI KAYNAK SORUNUNU ÇÖZDÜ

Ercoşkun muhabirimizin, “Milliyet Gazetesi'nde dün yapılan bir araştırma haberine göre işsiz kalma riski taşıyan iller sıralamasında Bolu %46,50'lık bir oranla Türkiye'deki iller sıralamasında orta noktalarda bulunuyor. Bolu'da işsizlik sorununun önüne geçebilmek için 2010 yılında yapılan herhangi bir yatırım planı var mı?” sorusuna şu şekilde cevap verdi: “Bolu'daki istihdam noktasında AK Parti iktidarıyla beraber gelişim noktasında en fazla önem verilen sektör turizm sektör. Karacasu bölgesinde ciddi manada otel yatırımları var. İstihdam alanında geçmişe yönelik yapılan en büyük proje bu. Organize Sanayi tarafında ise sağlanan başarılardan biri de ek rezerv alanının uygulamaya geçilmesi. Bu noktada kaynak sıkıntısı vardı. Yaşanılan sıkıntının giderilmesi için organize sanayide bulunan Yeni Dünya Tekstil bu bölgeden peşin parayla yer satın alarak, yapılacak alt yapı çalışmalarındaki kaynak sorununu çözdü. Yapılan bu çalışmalar sonrasında, Bolu'ya bir yatırımcı geldiğinde yer bulamama gibi bir sıkıntısı yok. Dolayısıyla bu gelişmeler istihdam noktasında bizim önümüzü açacak diye düşünüyorum. Yapılan çalışmaları geniş ve uzun vadeli olarak düşünürsek, düşünmek gerekiyor.”

KARACASU BÖLGESİNE YATIRIM YAPMAKTAN ALIKONMASINI HAYRETLE KARŞILIYORUM

Ercoşkun muhabirimizin, “Organize Sanayi'de alt yapı çalışmaları ile ilgili kaynak aktaran firmanın diğer bir şirketi Karacasu'da bir yatırım gerçekleştirecekti. Ama o yatırımcı il Özel İdare kanalıyla neredeyse kovuldu o bölgeden. O konuda hukuki süreç başladı ve devam edecek. Sizin bu sorunun çözülmesi için herhangi bir adımınız olacak mı?” sorusuna şu şekilde cevap verdi: “Bizim Genel başkanımız, Başbakanımız gece gündüz demiyor ülke ülke dolaşıyor Türkiye'ye yatırımcı çekmek için müthiş bir gayret içersinde uğraşıyor. Bu yatırımcılara gerekli kolaylıkları göstermek için de envai çeşit adımlar atılıyor. Yatırımcıların işlerinin tek elden, tek merkezden yapabilmesi için belli olanaklar sağlıyor. Netice itibariyle kendinizi ispatlama zorunluluğu olmayan bir yatırımcının zaten yaptığı işlerle kendisini ispatlamış bir yatırımcının Bolu kamuoyunun her noktada olumlu değerlendirme yaptığı bir yatırımcının, öyle yada böyle Karacasu bölgesinde yatırım yapmaktan alıkonmasını hayretle karşılıyorum.”

O ZAMAN BASİRETLİ BİR TÜCCAR GİBİ HAREKET EDİN

Ercoşkun eleştirilerini, Vali Akpınar'ın daha önce kullandığı sözleri kullanarak şu sözlerle sürdürdü: “Bu noktada bizim yatırımcıya kırmızı halı sermemiz gerekirken, nasıl bir yorumla bu noktaya geldiğini de anlayamıyorum. Burada bizim bakış açımız çok açıktı. Bolu'da yapılacak her türlü yatırımın önünü açmak hepimizin görevi olmalı. Burada belli kuralları, kaideleri göz önünde bulundurmak durumundayız. Ama şunu kamu yararına düşünüyorsak, bazen bazı laflar söyleniyor ya basiretli bir tüccar gibi hareket etmemiz gerekiyor diye. O zaman basiretli bir tüccar gibi hareket etmenin gereği Bolu menfaatlerini düşünürsek, bu yatırımın Bolu'ya yıllar önce yapılmasını sağlamaktır. Bu yatırımla ile birlikte ortaya çıkacak istihdamın bir an önce yapılmasını sağlamaktır. Bunun neticesinde Bolu'nun kazancını düşünmektir. Bunun neticesinde hareket etmektir. Ben açıkçası anlamakta güçlük çekiyorum. Bu konuda bize düşen bir şey var ise biz her noktada yapılması, kolaylaştırılması ve adım atılması noktasında teşkilatımız ve milletvekillerimizle hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.”

ERCOŞKUN: BEN BİR YERE GÖTÜRÜLMEM, GÖTÜRÜRÜM

Ercoşkun son olarak, “Antalya'daki kampa davet edildiniz mi?” sorusuna şu şekilde cevap verdi: “Antalya'daki kampa baştan beri davet edildim. Hatta baştan beri gitmek üzere hazırlıklarımız da vardı. Davet edildim derken şunu da ifade etmek istiyorum. İki vasfımız var. Birincisi AK Parti İl Başkanıyım. Ben bir yere götürülmem götürürüm. İkinci olarak ben Boluspor yönetim kurulu üyesiyim, oradaki ev sahibi de benim. Dolayısıyla çok abesle iştigal yorumlar yapıldı. Kötü niyetli yapılan yorumlara pirim vermeye de gerek yok. Antalya kampına Pazar günü gidildi ama benim Pazartesi günü İl Genel Meclisi grup toplantımız vardı. Belediye Meclisi grup toplantımız vardı. Bu nedenle Antalya'daki toplantıya gidemedim. Ama milletvekillerimizin ve Belediye Başkanımızın katılması noktasında her türlü görüşmeyi konuşmayı yaptık.”HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.