ERDAL KAYA’DAN CİHANGİR UYAN’A CEVAP GELDİ; ‘Direnç sözkonusu değil’

ERDAL KAYA’DAN CİHANGİR UYAN’A CEVAP GELDİ; ‘Direnç sözkonusu değil’

AİBÜ Dekanı Prof.Dr. Cihangir Uyan’ın “SSK’lı doktorlar hastaları bize sevk etmemek için direniyorlar” sözlerine SSK Hastanesi Başhekimi Dr. Erdal Kaya’dan cevap geldi. Kaya; “SSK’lı hak s

AİBÜ Dekanı Prof.Dr. Cihangir Uyan’ın “SSK’lı doktorlar hastaları bize sevk etmemek için direniyorlar” sözlerine SSK Hastanesi Başhekimi Dr. Erdal Kaya’dan cevap geldi. Kaya; “SSK’lı hak sahiplerinin Tıp Fakültesi’ne sevki ilgili branş hekimlerimiz tarafından tıbbi değerlendirilme sonrasında gerekli görüldüğünde yapılmaktadır. “Direniyorlar” kelimesi bize yapılan haksızlıktır. Direnç söz konusu değildir” dedi.

SSK’lı hastaların Tıp Fakülteleri’nde tedavi olmalarının yolunu açan protokolün imzalanmış olmasına rağmen, SSK tarafından Tıp Fakültesi’ne hasta sevkinin yapılmadığını ifade eden AİBÜ Dekanı Prof.Dr. Cihangir Uyan’ın sözlerine SSK Bolu Hastanesi Başhekimi Dr. Erdal Kaya’dan yanıt geldi.

Nisan 2004 tarihinde SSK Başkanlığı ve Üniversiteler arasında hazırlanan protokol gereği, ilimizde AİBÜ Tıp Fakültesi’ne hasta sevk zinciri açıldığını ifade eden SSK Bolu Hastanesi Başhekimi Dr.Erdal Kaya, “Tabipliğimizce bu protokolün imzalanmasından önce de halkımızın Tıp Fakültesi’nden faydalanabilmesi için çalışmalar yapılmıştır. Protokol hayata geçtikten sonra Tıp Fakültesi Hastanesi’nin altyapısını sağladığı, personelini tamamladığı bölümlere protokol çerçevesinde hasta sevki yapılmaktadır” dedi.

GEREKLİ GÖRÜLDÜĞÜNDE SEVK YAPILIR

SSK’lı haksahiplerinin Tıp Fakültesi’ne sevkinin ilgili branş hekimleri tarafından yapılan tıbbi değerlendirme sonrasında gerekli görüldüğünde yapıldığını ifade eden Kaya, “Bahse konu haberde geçen -direniyorlar- kelimesi en azından bize yapılan haksızlık olarak değerlendirilmektedir. Baştabipliğimizce Tıp Fakültesi Hastanesi’nin SSK’lı hastaların hizmetine açılmasına son derece memnun olduğumuz aşikardır. Tıp Fakültesi’nden alabileceğimiz bir hizmet için hasta ve hasta yakınlarını başka bir şehre göndermek en son düşüneceğimiz şeydir. Hekimlerin tıbbi endikasyon farklılıklarını doğal karşılamakla birlikte, Tıp Fakültesi’nde görev yapan hekimlerin bu noktada döner sermaye gelirlerini artırmaya yönelik, olması gerekenden daha geniş kapsamlı tıbbi endikasyon koymaları da tarafımızdan kabul edilebilir değildir” dedi.

DİRENÇ SÖZKONUSU DEĞİLDİR

Hastanede yapılamayan her türlü tetkik ve tedavi için Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk yapıldığını söyleyen SSK Bolu Hastanesi Başhekimi Dr. Erdal Kaya, “Sonuç olarak, ilgili branş hekimi tarafından değerlendirilen ve hastanemizde yapılamayan her türlü tetkik ve tedavi için Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk yapılmaktadır. Bu konuda direnç söz konusu değildir. Sevk zincirinin açık olması her isteyenin, her vakanın Tıp Fakültesi’ne gidebileceği anlamında değildir. Takdir edilmeli ki, hasta menfaatleri kadar kurum menfaatleri de göz önünde bulundurulmak zorundadır. Baştabipliğimiz bu konuda son derece hassas ve titiz davranmaktadır” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.