ERKEN YAŞTA DOĞA SEVGİSİ ORMAN OKULU İLE AŞILANMALI

Market dönüşüydü.

Apartman  girişinde  ,zemin  kat dükkanı  sahibinin  3-4 yaşlarındaki  oğlu yoğun uğraşlardaydı. Elindeki çamur bulaşığı  kürekciğiyle   kovaya  toprak dolduruyor, üzerine şişeden su silkiyordu.

Yumurcak toprakla suyu buluşturmuş, oyununu  oynarken  , beni   fark edip kafasını kaldırıp  yüzüme  baktı.  Apartman   yöneticisi   olmamı   umursamadan ve bir “Surat Amca” olmadan gülümseyerek  kapıyı açıp  uzaklaştım.

Bu  görüntü beni ,yaklaşık 68 yıl öncesi çocukluğuma götürdü.Ve  Mudurnu’daki bahçemizde  özgürce  oyun oynama gibi bir yaşam zenginliğinden geldiğimi anımsayıp Tanrıya şükretmemi sağladı.

Bu hafta   kütüphaneden   aldığım Amerikalı eğitimci  David  Sobel’in

Ekofobiyi  Aşmak – Doğa  Eğitiminde  Kalbin Yeri “ kitabını okumaktayım.

Sobel’in araştırmalarına göre (2014) ; Çocukların 4 yaşından yaklaşık 7 yaşına kadar haritalarının  merkezini evleri doldurmakta ve oyun oynadıkları yerler büyük ölçüde evden görülebilir ya da duyulabilir mesafededir. Çocuklar  genellikle bahçelerinde ya da apartmanlarının etrafında  yaşayan  solucanları, sincapları ya da güvercinleri anlatmakta ve onlara karşı  koruyucu hisler beslemektedirler.

8-12 ‘li yaş  arasındaki  çocukların  coğrafi kapsama alanları  ise, birdenbire genişlemektedir. Haritaları sayfa dışına taşar ve genellikle araştırmakta oldukları yeni bir alanı göstermek için ek kağıtlar yapıştırmak  gerekir.  Çocukların  kendi  evleri   küçülür,  önemini yitirir ve genellikle  haritanın bir köşesinde kalır. Haritanın merkezinde “keşfedilebilir  alanlar”   yer almaktadır.

12-15 yaş arasında  harita  kapsam  olarak  genişlerken  aynı zamanda  daha soyut hale gelir. Fakat en sevdikleri yerler genellikle ormanlardan  ziyade  şehir  merkezindedir. Alışveriş merkezi,  kafeler ve şehirdeki parklar gibi  toplumsal birliktelik alanları önem kazanmaya başlar. Çocukları  kendi  yerelliklerindeki  flora, fauna ve özellikleri tanımakla daha çok ilgilenmeleri için çaba göstermeliyiz” diye belirtir.

Sobel; ilk ve ortaokul yılları için çevre müfredatında üç aşama önerir.

 4-7 yaşlarındaki  etkinlikler, çocuğa  gelişimsel olarak  eğilim  gösterdiği doğal dünya ile empati kurma konusuna yoğunlaşmalı  ; orta çocuklukta (8-11) keşfetmek  öncelik  kazanmalı  ve erken  ergenlik (12-15) döneminde   toplumsal eylemlilik daha merkezi hale gelmeli demektedir.

ORMAN OKULU,   ORMAN OKULU,    ORMAN OKULU…

Dış mekana  bağlı  eğitim ,yeni  bir fikir değildir.Toprakla olan ilişkilerimizi öğrenmek te değil .   Amerikan yaşlı  yerlileri  ,toprağın  ilk öğretmenimiz olduğunu öğretirler (Jennifer Davis.2020).

Duvarların dışındaki eğitim, en genci doğaya duyarlı hale getirmek için  somut bir keşif geliştirmek istiyor.Çocuklar orada oynar,ağaçlara tırmanır,,onları kucaklar ve nesneler inşa eder.Şiddetli soğuk kışların yaşandığı İskoçya ve diğer İskandinav ülkelerinden başlanan  bu “doğaya açılma hareketi” yeni değildir.

ORMAN OKULU; öğrenme ve gelişme için bir araç olarak ağaçlık  alanlardaki  açık hava oyunlarını  kucaklayan bir açık hava öğrenme girişimidir (Helena Pimlott-Wilson, 2019).

Danimarka’da Orman Okulu fikri  okul öncesi çocuklar  ( yedi yaş altı ) müfredatının  ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.On yıldır İngiltere’de yaklaşık 140 ‘dan  fazla orman okulu hizmete geçmiştir.

Ülkemizde 16 Mart 2018 tarihinde Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Kaymakamlığının teşvik  ve  katkılarıyla  ilk  defa en büyük  ve  kapsamlı orman okulu  Tarsus’da açıldı ( Bolu Gündem Gaz. Orman Okulu Bolu’ya da Yakışır.S.Tosun 2019).

ORMAN OKULU NEREYE KONUŞLANABİLİR ?

Bolu Turizm ve Otelcilik Uygulama Otelinin arka  ve sol yan tarafında yaklaşık 80 yaşlarında  muhtelif   tür ağaçlardan  oluşmuş bir koru varlığının ,olgun insana bile orman da imiş hissi  yaşatabilecek bir yapı gösterdiğinin  pek çoğumuz  farkındadır . Edinilen bilgiye göre, tapusu Milli Emlak Müdürlünce Milli  Eğitim Müdürlüğüne protokolle hizmete verilmiştir. Mevcut olgun ağaçlardan hiç birine dokunmadan  Halk Eğitim Müdürlüğünün arkasına isabet eden tek katlı oldukça  eskimiş  lojmanların  iptali ve ahşaptan atölyeler ( Bungolow)  oluşturularak, Bolu için bir ilk olabilecek orman okulu projesi başlatılabilir.

1937  yılında   Bolu Orman Mektebi’ nin  bu arazide hizmetler vermiş olduğunu  anımsarsak uzaklarda kalan bir mülkiyet hakkını kabullenmek sanırım zor olmaz (Nuray Özdemir .AİBÜ.Mudurnulular Der.Dergisi). Alternatif    olarak   şüphesiz   Bolu  ve Aladağ  Orman İşletmesi ormanlarında  proje sahası  bulunabilir. Ancak   20-35 km. gibi bir uzak ulaşım ve ebeveyn rızası ile güvenlik konuları ön plana çıkabilir.

Açık hava oyun programlarının  uzun ve karanlık kışlar yaşanan  İskoçya ve hatta   Kanada gibi soğuk iklime sahip ülkelerde bile uygulanıyor olması gerçeği, Bolu’lu  ebeveynlerimizin endişelerini azaltacağından eminim.

Eğiticilerin  eğitimi  konusu  için “Orman Okulları  Derneği” bir kaç yıldır faaliyete geçmiş bile.

Minik yavrularımızın gelişmelerinde, psikolojilerine ve sağlıklarına yarar sağlayacak ve onları haftada yarım gün dahi olsa dört duvar   arasından çıkmasına olanak  sağlıyacak  koşulları zorlamak gerek.

Lütfen ! başta sayın  Valimiz, Milli Eğitim Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı, parti programlarına kreş ve  anaokullarını en başlara koyan siyasi partiler,STK ‘lar  bu konuya odaklanma zamanı geldi sanıyorum.

Sağlıcakla  kalınız.

q-219.jpgqq-471.jpg

Bu yazı toplam 1248 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum