Eski Bolu Milletvekili Abbas İnceayan; "Baştan yanlış yaptılar"

Eski Bolu Milletvekili Abbas İnceayan; "Baştan yanlış yaptılar"

Anavatan Partisi eski Bolu Milletvekili Abbas İnceayan, son günlerde Bolu gündemine oturan ORÜS konusunda değerlendirmelerde bulundu. ORÜS konusunda AKP milletvekillerinin baştan yanlış yaptıklarını söyleyerek; “ORÜS'ün ü

Anavatan Partisi eski Bolu Milletvekili Abbas İnceayan, son günlerde Bolu gündemine oturan ORÜS konusunda değerlendirmelerde bulundu. ORÜS konusunda AKP milletvekillerinin baştan yanlış yaptıklarını söyleyerek; “ORÜS'ün üniversiteden alınması büyük hataydı” dedi.

ANAP eski Bolu Milletvekili Abbas İnceayan ile Bolu Gündem'i ziyaretinde, ORÜS'te yaşanan gelişmeleri, Bolu siyasetini, siyasetçilerini ve Bolu'nun gelişimini değerlendi. Önemli açıklamalara yer verdiği söyleşimizi, önümüzdeki günlerde okuyabilirsiniz.

ANAP eski Bolu Milletvekili Abbas İnceayan, ORÜS'ün özelleştirilmesinin ANAP iktidarı döneminde gündeme geldiğini belirterek, muhalefet, basın ve sivil toplum kuruluşlarından gelen yoğun tepkiler üzerine geri adım attıklarını söyledi. İnceayan şunları söyledi; “Üniversitenin kampüsünde yaşanacak sıkışıklığı giderecek, mimarlık ve mühendislik fakültelerinin alacağı öğrencilerle daha büyük bir öğrenci potansiyeline kavuşacak Bolu, ORÜS'ün satılması ile büyük bir kayıp yaşadı. Çok yazık oldu. O yörede o büyüklükte bu imkanı sağlayacak başka bir arazi yok. Bu işin tamamı yanlış, baştan yanlış.”

DEVLETİN 2.5 MİLYON DOLARA MI İHTİYACI VARDI?

Abbas İnceayan, özelleştirilen ORÜS'ün ederinden çok daha düşük fiyata satıldığını belirterek; “ORÜS 5 fabrikadan oluşuyor. Burhan Çelik'in 2.5 milyon dolara satın aldığı işletmenin sadece içindeki makineler bu değerde. Arazisi, binaları ile çok ucuza gitti. Devletin 2.5 milyon dolara mı ihtiyacı vardı ki üniversiteden alıp sattı. Burhan Çelik fabrikaları faaliyete geçirmiş geçirmemiş önemli değil. Çelik malını başka amaçlarla da kullanabilir. Ama Bolu ve üniversite kaybettiği bu araziyi bir daha bulamayacak” diye konuştu.

AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİNE SORMAK LAZIM, MEMNUNLAR MI?

Abbas İnceayan, sık sık ORÜS'ün, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nden alınarak satılmasının Bolu'ya ve Karacasu'ya sağlayacağı katkılara dikkat çektiği açıklamasında şöyle dedi: “ORÜS Anavatan iktidarı döneminde de satılmak istendi. BTSO'nın Bolulu iş adamlarının kurduğu ve işçilerin de ortaklığının olacağı bir özelleştirmenin yapılması için girişimlerimiz oldu. Ancak muhalefetten, basından ve sivil toplum kuruluşlarından gelen baskılar yüzünden özelleştirme durduruldu. Toros Orman Ürünleri şirketi ORÜS'ün işletmesini aldı. Ve ORÜS yıllarca satılamadı. Başbakan Mesut Yılmaz'dan İzzet Baysal Vakfı'nın yaptığı bağışları ve üniversitenin durumunu anlatarak, Tıp Fakültesi için küçük de olsa bir katkı almayı başardık ve mimarlık mühendislik fakülteleri için kararname çıkarttırdık. Zamanın Belediye Başkanı Yüksel Ceylan, Özelleştirmeden Sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova ile birlikte milletvekili olmadığım halde ORÜS'ün AİBÜ'ne devrini sağladık. Ancak daha sonra öğrendik ki eski rektör Yaşar Akbıyık devri almamış. Biz devir oldu biliyorduk. Fakültelerin, ORÜS'ün bulunduğu arazide açılması öğrenci sayısını büyük oranda arttıracak, Bolu'ya ve Karacasu ekonomisine büyük katkı sağlayacaktı. Hem de kampüsteki sıkışıklık ortadan kalkacaktı. Şu an yaşanan gelişmeler ne kadar yazık edildiğini gösteriyor. Milletvekillerine sormak lazım. Memnunlar mı?”

30.06.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.