Eski usul devam

Eski usul devam

Uzun süredir gündemden düşmeyen kat artırımı konusu, 11 Mart Cuma günü yapılan Belediye Meclis toplantısında tartışıldı. İlimizdeki binaların kat sayılarının ne olacağı konusunda yapılan görüşmeler sırasında, CHP meclis üyeleri il

Uzun süredir gündemden düşmeyen kat artırımı konusu, 11 Mart Cuma günü yapılan Belediye Meclis toplantısında tartışıldı. İlimizdeki binaların kat sayılarının ne olacağı konusunda yapılan görüşmeler sırasında, CHP meclis üyeleri ile Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz arasında karşılıklı tartışmalar yaşandı. Yılmaz, kat adedi konusunda herhangi bir değişikliğe gitmediklerini belirterek; “5 katlı bina yapmak isteyenler Afet İşleri’nden izin alacaklar” dedi.

11 Mart Cuma günü yapılan Belediye Meclis toplantısında, binalarda kat artırımı, Belediye bünyesinde şirket kurulması ve Belediye Nikah Salonu’nun yanında bulunan salonun 10 yıla kadar kiralama yetkisinin Belediye Encümeni’ne verilmesi konuları tartışılarak karara bağlandı. Zaman zaman sert tartışmalara sahne olan toplantıda binalardaki kat adetlerinin kaç olması tartışılırken, toplantıda söz alan CHP meclis üyeleri, katların arsa rantı düşünülerek artırılmaması gerektiğini söylediler.

”Belediye meclisini küçük düşürmeyin”

Meclis toplantısında konuşan Mustafa Aksoy “CHP meclis üyeleri olarak komisyonlarda temsil edilmiyoruz. Şimdiye kadar bu komisyonlara giremedik. Bolu halkının seçimlerine saygı gösterin. Partim ve Bolu halkı adına komisyonlarda temsil edilmek istiyoruz” dedi. Belediye Meclisi’nin kararlarını eleştiren Aksoy'a cevap veren Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, kararların Belediye Meclisi’nce alındığını, bu kararların kendi kararları gibi gösterilerek Meclis’in küçük düşürülmemesi gerektiğini söyledi. Daha sonra komisyonlarda karara bağlanan Belediye bünyesinde şirket kurma yetkisi Belediye Başkanı’na verilirken, düğün salonunun 10 yıl süreyle kiralanması ve kiralama yetkisinin Belediye Encümeni’ne verilmesi benimsenerek oy çokluğuyla kabul edildi.

"Siz bu şirketi adam istihdam etmek için mi kuruyorsunuz?"

Meclis toplantısına gelen ve kabul edilen Belediye bünyesinde şirket kurulması konusunu eleştiren Tanju Özcan, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'a; “Siz bu şirketi adam istihdam etmek için mi kuruyorsunuz?” diye sordu. Zaten gergin olan toplantıda, ortamın daha da gerilmesine neden olan bu soruya cevap veren Yılmaz; “Şu anki personel giderlerimizin bütçemize oranı %77.39’dur. Kanun gereği bu oran %30 olmalı. İnşallah bizim meclis dönemimiz bittiğinde bu seviyenin altına ineceğiz. Belediyemizin sizin anladığınız gibi bir işçi alımı olamaz” dedi.

“Zengin yaşasın da yoksul ölsün mü?”

Kat artırımı ile ilgili olarak söz alan CHP Meclis Üyesi Ünal Demirel, 99 depreminde yaşanan psikolojik sorunların etkilerini hala yaşadıklarını belirterek “Meclis olarak çok araştırıp çocuklarımızın da bizim yaşadıklarımızı yaşamalarını engelleyelim, arsa rantına kapılıp bir karar almayalım” diyerek, ilimizdeki binaların az katlı ve bilimsel ölçütlere uygun olarak yapılması gerektiğini söyledi. Zengin insanların az katlı binalarda oturma şansları olduğunu belirten Demirel, “Zenginler az katlılarda yaşasın da, yoksullar çok katlılarda ölsün mü?” diyerek çok katlı binalara karşı olduğunu belirtti.

“Bolu'da beş katlı bina yapılabilir”

Kat artırımı konusunda açıklama yapan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “2000 yılındaki Belediye Meclis kararından sonra ilimizde 4-5 katlı binalar yapılmıştır. Biz bina kat sayılarını değiştirmiyoruz, sadece Afet İşleri’nden izin alınması koşulunu getirdik. İlimizde şu an zaten beş katlı bir bina yapılabilir. Bizim katlarla ilgili bir ayarlamamız yok. Biz 2000 yılındaki Belediye Meclis kararına işlerlik kazandırıyoruz” şeklinde konuşurken, kendisinin altı katlı bir binanın beşinci katında oturduğunu belirtip; “Sizler 75 yılı yönetmeliğiyle yapılan beş katlı bir binada mı yoksa yeni yönetmelikle yapılan binada mı oturmak istersiniz” diye sordu. “Bolu'da zeminini bilmediğimiz yer yok artık. Kafamızdaki eski mantığı değiştirmeliyiz. Modern ülkelerde kat sorunu yok. Teknoloji ve bilim kullanılarak bu sorunlar çözülüyor. Japonya, dünyada depremin en çok olduğu yer, ama orada kat sorunu konuşulmuyor bile. Üniversitemiz ve şehrimiz büyüyor. Yakında kiralar çok artabilir o zaman bunun hesabını kim verecek” diyen Yılmaz, bu konudaki karşıt görüşlere katılmadığını ifade etti.

“Adaletsizliği ortadan kaldırıyoruz”

2000 yılındaki meclis kararına bağlı kaldıklarını belirten Yılmaz, şu an yapılan düzenlemenin 2000 yılındaki karara işlerlik kazandırmak için yapıldığını ve sivil kişi, kuruluşlar ile resmi kurum-kuruluşlar arasındaki kat adedi adaletsizliğini giderdiklerini söyledi.

2000 yılındaki yönetmeliğe göre resmi kuruluşların kat sorunu olmadığını belirten Alaaddin Yılmaz, sivil kişi ve kuruluşların yaşadığı sorunları ortadan kaldırarak bir adaletsizliği ortadan kaldırmış olacaklarını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.