Esnaf dertli

Esnaf dertli

Bir süre önce Bolu Belediye Meclisi tarafından da onanarak yürürlüğe giren karar sonrasında, birçok esnaf sıkıntı içinde olduğunu dile getirdi. Karara göre, daha önce tabela vergilerinin Belediye’ye ödenen kısmı ve

Bir süre önce Bolu Belediye Meclisi tarafından da onanarak yürürlüğe giren karar sonrasında, birçok esnaf sıkıntı içinde olduğunu dile getirdi. Karara göre, daha önce tabela vergilerinin Belediye’ye ödenen kısmı ve ‘Hafta Sonu Dükkan Açma Ruhsatı’nın ücretlerinde çok büyük artışlar yapılmıştı.

Görüştüğümüz Bolu esnafı ve Bolu Belediyesi'nde çalışan memurlar, yapılan zamların fahiş oranda olduğunu ve yasanın tekrar düzenlenmesi gerektiğini söylerken, esnafın meslek örgütlerinin başkanlığında duruma sessiz kalmaması gerektiğini belirttiler.

"Belediye Meclisi önerimizi dikkate almadı"

Bolu Belediyesi Gelir Müdürlüğü'nden aldığımız bilgilere göre, geçtiğimiz yıl "Hafta Sonu Çalışma Ruhsatı"nı alan esnaf sayısı 600'ün üzerinde iken, şu anda sadece 165 civarında. Belediye yetkililerinin konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklama ise şöyle; "Büyük alışveriş merkezleri 'Hafta Sonu Çalışma Ruhsatı'nı kolayca aldılar, ancak küçük esnaf 500 milyona ulaşan ruhsat ücretlerini ödememek için, ruhsat almıyorlar. Belediye Meclisi'ne öneride bulunduk, birçok esnafın mağdur olacağını da söyledik, ancak dikkate alınmadı. Önceden ruhsat ücretleri metrekare başına 1 milyon 200 bindi, şimdi ise metre kare başına 20 milyon ile 800 milyon lira arasında değişiyor, gerçekten esnafın işi zor. Belediye meclisinde bu fiyatların düşürülmesi için bir gündem maddesi vardı, ancak ne karar alındığını bilmiyorum."

"250 binden 20 milyona"

Belediye yetkilileri açıklamalarına şu şekilde devam etti; "İlan ve reklamda da aynı şekilde büyük artışlar yaşandı. Tabelaların metrekaresi için bize ödenen ücretler de 250 bin liradan, 20 milyon ile 100 milyon arasında değişen bir ücrete yükseldi."

Tabelasız dükkan giysisiz insana benzer

Esnaflar da fahiş fiyatlardan şikayetçi. Fotoğrafçılık yapan 29 yaşındaki Sonat Ataman, "Piyasa çok durgun, herhangi bir hareketlilik yok. Devletin ekonomiyi nasıl canlandıracağız diye düşünmesi gerekirken, esnaftan daha fazla parayı nasıl alırız diye düşünmesi beni üzüyor. Bu ücretlerin birden 20 ile 70 kat oranında artması kötü bir şey. Tabelasız ve reklamsız dükkan, giysisiz insana benzer. Bu konuda Belediye esnafa yardımcı olmalıdır, aksi takdirde birçok esnaf dükkanını kapatacaktır. Borçla dükkan açıp işleten esnaf, artık borç batağına saplanacak. Sesimizi yükseltmemiz gerekiyor, İstanbul'da esnaf ayağa kalkarken, Bolu'da hiçbir şey yapılmıyor. Hatta geçen gün bir dükkanın bastırıp İzzet Baysal Caddesi'nde dağıttığı el ilanlarına, belediye görevlilerince her sayfasına damga basılarak, sayfa başına 150 bin lira alındı" şeklinde konuştu.

Meslek ve Oda Başkanları öncü olsun

Lokantacılık yapan Nevzat Tanrıkulu ise denetimlerin yetersizliğinden yakınarak söze başladı ve şunları söyledi: "Bizim sorunlarımız saymakla bitmezken, şimdi de tabela ve hafta sonu çalışma ruhsatı sorunumuz çıktı. Esnafa bu kadar yüklenilmemesi gerekir. Benim dükkanda çalışan 7 arkadaşım var, ben dükkanı kapatırsam 7 aileyi geçindiren bu arkadaşlar işsiz kalacak. O zaman bu arkadaşlara devlet mi iş olanağı sunacak? Meslek ve oda başkanlarımız bu konularda bize öncülük yapmalılar ve ne yapmamız gerektiğini söylemeliler, oysa sadece oturuyorlar. Onlar bir şey yapmazsa biz nasıl yapalım. Üstelik esnaflar tabelalarını küçültme yoluna gidecekler, ya da hiç para vermemek için tabela asmayacaklar. Tabela dükkanın ne iş yaptığını gösterir ve esnaflar tabela asmasalar iş yapamazlar. Onun için tabela bir zorunluluktur. Bu zorunluluğu fırsat bilmesinler."

Yasa tekrar düzenlenmeli

Elektronik eşya satan bir dükkanın sahibi olan Şeref Temeltaşı ise, "Bütün esnaflar elbette az para vermek isteyeceklerdir, ama bence de daha makul bir ücret belirlenebilirdi. Ankara'daki birçok dükkan tabelasını indirmiş. Yakında Bolu'daki esnaf da tabelasını indirir diye düşünüyorum. Yapılan artış çok fazla, onun yerine 2-3 katlık bir artış yapılabilirdi. Bundan dolayı yasa tekrar düzenlenmeli diye düşünüyorum" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.