ESNAF KAN AĞLIYOR VE ODA BAŞKANLARINA VERYANSIN EDİYOR.. Onların tuzu kuru tabi

ESNAF KAN AĞLIYOR VE ODA BAŞKANLARINA VERYANSIN EDİYOR.. Onların tuzu kuru tabi

Piyasada yaşanan ekonomik krizi oda başkanları, milletvekilleri, resmi yetkililerin ardından şimdi de krizin en çok vurduğu esnafın ağzından dinledik. Esnaf için durum özetle “Hiç iç açıcı değil!”

Piyasada yaşanan ekonomik krizi oda başkanları, milletvekilleri, resmi yetkililerin ardından şimdi de krizin en çok vurduğu esnafın ağzından dinledik. Esnaf için durum özetle “Hiç iç açıcı değil!”

Bolu TSO ve Odalar Birliği'nin, hükümetin ekonomi politikasının istikrarlı ve güçlü olduğu, ciddi bir kriz için ekonomik önlemlerin alınabileceği açıklamalarına da esnaf, aynı tepkiyi gösteriyor: “Bunlar,gerçeği yansıtmıyor! Onların tuzu kuru tabi…”

ESKİDEN YAZAR KASALAR FIRLATILIRDI

Mert Kundura'nın sahibi Hamit Köroğlu, “Oda başkanlarının tuzu kuru tabi. Piyasalarda yaşanan sıkıntı 3-4 yıldır var ve şu anki durum daha da kötüye gidiyor. Seneye de daha beter olacak. Bu gidişle herkes iş yerlerini kapatacak. Piyasalarda para dönmüyor. Ev, araba kredisi derken para bankalarda kalıyor. Bu yüzden de piyasada para dönmüyor. Tanıdığım bir sürü esnaf dükkanını kapattı. Bunlar yetmiyormuş gibi elektriğe, suya yapılan zamlar yüzünden zor durumdayız. 150 YTL su faturası ödedim. Eskiden esnaflar olarak birbirimizden borç alıp birbirimizi idare ederdik. Artık kimsenin kimseye borç verecek durumu da yok. Türkiye genelinde ciddi bir kriz var. Bunun üstünü türban meselesiyle örtüyorlar. Milleti bu konuyla oyalıyorlar. Bu durum nereye kadar gidecek bilmiyorum. Artık toptancılarımızı arayarak ödemelerimizi ertelettirecek duruma geldik. Esnafın da ciddi bir tepkisi yok. Ecevit döneminde ufak bir kriz olduğunda esnaf tepki gösteriyordu. Yazar kasalar fırlatılıyordu. Esnaf kredisi almaya kalkıyoruz fakat o kadar çok teferruat isteniyor ki, almaya korkuyoruz. Esnafın durumunun düzelmesi, işçinin, memurun maaşına yapılacak zamma bağlıdır. İşçi ve memurun durumu iyileştirildiği zaman, ancak bu bize yansır, piyasada para döner” şeklinde konuştu.

DURUM PEMBE TABLOLARLA GÖSTERİLİYOR

1988'den beri esnaflık yaptığını söyleyen 66 yaşındaki Dilşat Takı'nın sahibi Kürşat Yücetürk ise, piyasadaki kriz için şunları kaydetti: “Durum hiç iç açıcı değil. Belli bir dayanağı olamayan esnaf için şartlar çok kötü. Hükümet yetkilileri 'enflasyon durdu' dediler ama biz enflasyonun durduğunu görmedik. Enflasyonun durduğunu ben ancak çekmecemde hareketlilik olduğunda anlayabilirim. Ama öyle bir hareketlilik yok. Bu krize çare, ancak halkın alım gücünün yükseltilmesiyle olur. Eskiden beri bizim düşündüğümüz bir şey var. Bolu, sanki yabancı esnafın kontrolü altında. Pazar alanlarının iyi denetlenilmesi, dışarıdan gelen kimselerin denetlenip kısıtlanılması belki yerel esnafın yararına olur. Benzer bir dönemden 1982'lerde de geçtik. Ama şimdi durumda bir gariplik var. Sürekli olarak pembe bir tablo çiziliyor, fakat bu iyi tablonun bize yansıdığını hiç göremiyoruz” dedi. Yücetürk, sözlerini “Eskiden biraz umut vardı. Artık güneş yok” diyerek bitirdi.

20 ESNAF DÜKKAN KAPATTI

Baharatçılık işleriyle uğraşan Uzunöz Ticaret'in 74 yaşındaki işletmecisi Ahmet Uzunöz, Oda Başkanlarının hükümete göre konuştuklarını ifade ederek “Kriz, türban meselesiyle örtülmeye çalışılıyor. Ülkenin en önemli sorunu, türbanmış gibi sunuluyor. Bu ülke madem türban meselesiyle kurtulacak, o zaman biz erkekler de başörtü takalım. 74 yaşındayım. Hep esnaflık yapıyordum. Hiç böyle bir kriz yoktu. Eskiden gayet iyi kazanırdık, şimdi durum gerçekten kötü. İpin ucu artık kaçtı. Geçenlerde arkadaşlarımla konuştum. 20 tane esnafın dükkanını kapattığını söyledi. Milletvekilleri seçimden önce gelip bizimle konuşuyorlardı. Şimdi de gelsinler konuşsunlar, ben istediklerini veririm” şeklinde konuştu.

TÜRKER BEY'İN DEDİKLERİ ESNAFLA UYUŞMUYOR

Altıntop Ticaret'in sahibi Mustafa Altıntop (35), Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş'in, piyasalarda yaşanan olayların kriz değil, bir durgunluk olduğu ifadesine tepki gösterdi. “Durgunluk o kadar sürmez” diyen Altıntop; “2 senedir resmen bir kriz var. Büyüklerimizle de konuştuk bunları, bu kadarını hiç görmedik dediler” şeklinde konuştu. Esnafın halinin kötü olduğunu ifade eden Altıntop şunları kaydetti; “Bunun artık önüne geçemezler. Kredi işlerini çözmeleri lazım. Ver kredi ver kredi esnafa. Çoğu esnaf bunun yüzünden cezaevinde. Ben de arabamı sattım, vergi borcumu ödedim. Türker Bey'in dedikleri esnafla uyuşmuyor. Türker Bey zengin esnafla karar veriyor buna herhalde. 10 kişiyi zengin edeceğim diye 100 kişiyi ezmeyeceksin. Bakın etrafınıza küçük esnaf, mahalle bakkalı kalmadı hiç.”

ARTIK AKP'YE OY VERMEYECEĞİM

Köroğlu Kasap'ın sahibi Mustafa Koban (26), bankaların verdiği kredi yüzünden bu duruma gelindiği kanısında. Her önüne gelene kredi verildiğini belirten Koban, “Türkiye'de serbest sermayeyi serbest bırakıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti'nin 2-3 tane bankası var. Diğerleri hep yabancılara ait. Herkes de kredi alıyor, ödeyemiyor. Et, parfümeri gibi zevki ihtiyaçlar kısıtlanıyor. Türker Bey ve Nihat Bey'in yaptıkları bu açıklama yanlış. Bu kriz, Avrupa'nın, Amerika'nın istediği ve yaptığı bir şey. Herkese kredi vermemeliler. Bu olursa biraz düzelir. Enflasyonu yazın kazağın, kışın kısa kollunun üzerinden hesaplıyorlar. Vergiler çok yüksek, masraflar ağır” biçiminde konuştu.

YUKARIDAN BAKIŞTA HALK KURTULMUYOR

Çamurcuoğlu Ayakkabı'nın sahibi İlyas Çamurcuoğlu (40), bundan daha güzel bir kriz olamayacağını söyleyerek şu açıklamalarda bulunuyor; “Nihat Alpat Öztürk'ün gazetenize verdiği demece göre şunları söylüyorum: Şu anki devletin ekonomisi güçlü ama bunun halka dağılımı çok az, halk zayıflıyor. Türker Ateş'in dediklerine göre de şunları söyleyeyim: Devletin çok fazla krizi olmaz. Fakat halkın krizi var. Yukarıdan bakışta halk kurtulmuyor. Çiller dönemindeki gibi küçük kobilere düşük faizli krediler verilmeli. Esnafa verilen krediler yüksek. Esnafım dediğin zaman hiçbir banka artık kredi vermiyor. Çünkü esnafın güvenirliliği kalmamış. Bir ülkenin temel direkleri olan esnaf olduğu düşünülürse, bu gidişatın çok iyi olmadığı açıkça görülmelidir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.