Esnaf Kefalet’in olağan toplantısından-2

Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi’nin olağan kongresine ait gündem maddeleri sırasıyla görüşüldükten sonra, sıra protokol konuşmalarına gelmişti.

Toplantıda Valimiz Sn. Mehmet Ali Türker, Belediye Başkanımız Sn. Yüksel Ceylan, Milletvekilimiz Sn. Mehmet Güner, siyasi partilerimizin il ve ilçe temsilcilerimiz katılmışlardı. Protokol konuşmaları için kürsüye Sn.Ceylan davet edildi.

Siyasilerin deyimiyle seçimler nedeniyle mübarek üç aylara girildiği söyleniyor. Bu espiriden olmalı ki, kürsüye hareket eden Başkan Ceylan, ayaklarını uzatmış olan AKP aday adayı Sn. Ali Ercoşkun’a “Şu ayaklarını çek! Çelme mi takıyorsun?” diye takıldığında, “neden olmasın” yanıtı karşısında yanımda oturan Sn. Sinan Ayhan “Sen önce sandıktaki rakibin Alaaddin Yılmaz’a çelmeyi tak” demesi karşısında Ercoşkun’un “O iş tamam” demesi dikkat çekti.

Belediye Başkanımız Sn. Yüksel Ceylan, yönetime iki yıllık başarılı çalışmaları nedeniyle teşekkür ederek başladı konuşmasına. “İki yıl öncesinden söylemiştim, gelin jenerasyonu değiştirelim diye. Şimdi gençlerin çalışmalarından üyeler memnun olmalı.

Burası bir sivil toplum örgütü değil, bu topluluğu sivil toplum örgütü olarak görmek haksızlık olur.

Yaşanan ekonomik krizde emeğin ve sermayesinin kullanımındaki sıkıntıların üstesinden geldiler. Bu dönemde siyasi partilerimizin temsilcileri olmak üzere tüm sivil toplum örgütlerimizi ve üniversite temsilcilerini kapsayan “kent kurultayını” oluşturduk. Esnafımızın “mücbir sebepten” yararlanmasına çalıştım. 747 esnafımız bundan yararlandı. Vergi Terkinine Bolu’nun alınmasını sağladık. O dönemde hayat standardı esası, miladi tarih kaldırıldı. Vatandaş çağrılıp vergiyi yükselteceksiniz dendi. Faiz gelirleri, rantiyeciler vergi dışı bırakıldı.

Üretenden satandan vergi alacaksınız, bu çok yanlış. Kendi içimizden milletvekilleri çıkacak dedik sevindik ama, gene de sıkıntılarımızla başbaşa yaşıyoruz.

ORÜS Tesisleri özelleştirme idaresine teslim edildi. Abant Milli Parklar İdaresi tarafından özel idaremizin elinden alındı. Bu uygulamalar önce milletvekillerimize sorulmalıydı. Sorulmadıysa, onlar bu işi yapanlara Bolu adına bunu sormalıydı. Şimdi biz kendilerine soruyoruz; sizler ne yaptınız?

İl Gelişme Planı neredeyse bir yıl oldu. DPT’dan imzalanıp gelmedi. Oysa plan DPT’nın uzmanları gözetiminde hazırlandı. Ab’ye uygun olmadığı söyleniyor. Bu konuda ne yapıyorsunuz? Önümüzü göremiyoruz. Acaba takip mi edilmiyor diye endişelerimiz var.

Deprem öncesi Bolu’nun kalkınmada öncelikli iller arasına alınması için çok uğraştık. Ancak nasıl hesap edildiği halen daha belli olmayan dörtbin dolar civarındaki GSMH nedeniyle kalkınmış iller arasındayız. Bu nasıl oluyor? Hergün yüzlerce insanımızın iş umuduyla Belediyemize müracaatı zenginliğin belirtisi midir?

Sizler bizim haklarımızı savunacaksınız. Düzce milletvekillerinin mecliste yaptıkları ondört konuşmaya karşın sizler, iki defa kürsüye çıkmışsınız. Düzce şimdi öncelikli il statüsü içinde. Sanayici Bolu’dan kaçıyor diyoruz, sanayici Bolu Dağı’nı çıkmaz diyoruz bu durumu kim savunacak Sn. Milletvekilim? Belediye Başkanı olarak siyasi düşünceden arınmış olarak Bolu insanının hakları için bunları size soruyorum. Bolu insanının her tür hakları için sizin arkanızdayız bunu böyle bilin.

Şu anda uygulanan sıkı para politikaları nedeniyle ekonomi iyi gibi görünüyor. Üretim olmayınca ekonomi iyi olmaz. Üretim için yatırım olması gerek. Yaşanan krizlerden gerekli ders alınmadığını düşünüyorum ve tekrar duvara toslayacağımız endişesini taşıyorum.

Ben beldenin Belediye Başkanıyım. Siyasi kimliğimi hiçbir zaman öne çıkarmadım, çıkarmam da. Şimdi sizlere serzenişte bulunuyorsam, bir nedeni var. İlimizde her ne sebeple olursa olsun her zaman bakanlarımız geliyor. Ne yazık ki bu ziyaretlerde Belediye Başkanı olarak ben çağrılmıyorum. Siyasi kimliğinizi lütfen üstünüzden çıkarın. Bolu insanının geleceği için birlikte emek harcayalım. Biz size soralım, siz yukarıya sorun, yukarısına da zamanı geldiğinde millet soracaktır” dedi.

Bu yazı toplam 686 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.