Esnaf Kefalet’in olağan toplantısından

Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 49. Olağan Genel Kurul Toplantısında Başkan Sn. Ahmet Yoltaş, uyum içinde çalışan kooperatif yönetimine dört yıl için çalışma süresi verilmiş olmasına karşın, demokrasiden güzel bir örnek sergilemek üzere ikinci yılın sonunda yapılan bu kongreye seçim kararıyla geldik diyerek toplantıyı açtı.

Depremin neden olduğu krizde bunalım içinde olan esnafımızı rahatlatabilmek için yoğun çaba harcayarak esnafa ait kredi ve faiz oranlarına yönelik sayısal rakamlarla ilgili tabloyu faaliyet raporu içinde bütün ayrıntılarıyla üyelerine aktardı. Yapılanlar, yapılamayanlar açık yüreklilikle genel kurula aktarılırken, halen devam eden sıkıntılara da göndermeler yaptı. Vergi Barışı adı altında matrah artırımı gibi...

Bu tür kongrelerde konuşmaların rakamlara boğulması, rakamlarla güçlendirilmesi yönetiminin kendine olan güvenini ve yaptığı çalışmaların doğruluğuna inancını sergilemesi açısından güzel de üyelerin elinde yazılı olmadıkça akılda tutulması güç oluyor.

Faaliyet raporu üzerinde görüş belirtmek üzere söz alan Sn. Hüseyin Aykan, geçmişten enkaz devraldık sözüne katılmadığını, “Lafu güzafa” matuf güzel laflar söylendiğini. Bunalımlı dönemlerde sivil toplum örgütü olarak esnafımızın harekete geçirilmediğini söyledi. Bu kuruluş bir banka ve finans kurumu değildir. Devlete sebat edip sessiz kalmak durumunda bir kısım hakların alınamadığını. Kalkınmada öncelikli iller arasına girilemediğini, Bolu’dan taşınacak fabrikalara sahip çıkılamadığını eleştirdi ve sorunların topluca irdelenmesi gerektiğini, sadece faizlerle uğraşmanın yeterli olmadığını söyledi. 2000 üyeniz var, bunları harekete geçirmeliydiniz. 20 kadar müteşebbis kuruluş bu ilden gidecektir. Kendimiz için değil, Bolu için yaşamaya çalışmalıyız. Kooperatif olarak ISO 9000 kalite standardının alınması gerek. Denetim mekanizması oto kontrol sistemini getirmeliyiz. Kooperatif ortakları alelade ortaklar olmaktan kurtarılmalıdır. Dört trilyon kredi diğer illerin kooperatiflerine göre azdır. Esnaf neden faiz, icra, kıskacında bırakılmıştır? Sadece para vermek, görev yapmak değildir. Yönetecek kişileri göreve getirmek gerek. Bu göreve biz talibiz.

Bu konuşmadan sonra Başkan Sn. Ahmet Yoltaş cevap hakkını kullanmak için söz aldı. Çok sakin geçen toplantıda hava gerilmeye başladı. Bu tür toplantılarda konuşmanın önemli olduğunu. Bu cesareti gösterdiği için Aykan’a teşekkür ederek cevap hakkını kullanmaya başladı.

Yapılan önerileri rehber olarak alacaklarını, ancak en sıkıntılı olunan dönemde Bolu’yu terk edip yurt dışına gidenlerin önerilerini ciddi bulmadıklarını. Siz yurtdışına gideceksiniz. Borçlarınız başkaları tarafından ödenecek, sonra da bu toplumu harekete geçiremediğimizin eleştirisini yapacaksınız. Bu durumu insafla bağdaştıramıyorum. Bizler emeğin işçileriyiz. İpliğin iğneye geçirilişindeki zorluğu, Emek güç sonunda dökülen alın terinin ıslaklığını iyi biliriz. Eleştiriler yerine Avrupa’dan öğrendiğimiz önerilerden bahsetseydiniz, bu topluluk daha mutlu olurdu. Çevrenize bir bakın nerede Ticaret Sanayi Odası? Nerede küçük esnafa moral olacak patronlarımızın temsilcileri diyerek serzenişte bulundu. Daha sonra Esnaf Kredi Kooperatifler Birliği Üyesi Sn. Ömer Gümüş kürsüye gelerek 970 kefalet kooperatifi ile icra konularında açıklamalar yaparak genel kurul üyelerini bilgilendirdi.

Devam edecek.

Bu yazı toplam 797 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.