Esnaf Kefalet’in olağan toplantısından-3

Belediye Başkanımız Sn. Yüksel Ceylan’ın konuşmasından sonra kürsüye Milletvekilimiz Sn. Mehmet Güner davet edildi.

Seçim maddesi nedeniyle yönetim için başka adayların çıkması salonu hareketlendirmiş, kürsüye çıkan konuşmacılar Bolu’nun yaşadığı sorunları genel anlamıyla açmaya çalışıyor, bunun yanıtını da siyasi iradeden almak istiyordu.

Sn. Güner eleştiren konuşmaların bir bölümünü 2 ay sonra yapılacak olan yerel seçimlere bağlayarak alınganlık göstermeyeceğini ifade ederek başladı konuşmasına.

Hükümetin sık sık kamuoyunda anketler yaptığını. Çalışmalarda olumlu sinyaller alındığını. Geçen yıl uygulanan sıkı para politikaların olumlu sonuçlarının alındığı. IMF’ye yapılan stanbay anlaşması çerçevesinde bazı olumsuzlukların 2004 yılı sonuna kadar devam edeceğini. Bolu’daki sıkıntıların gündeme taşınmasından rahatsız olmadığını ifade etti.

ORÜS’ün özelleştirilmesi uzun süre gündemde kaldı, kimse sahip çıkmadı. Şimdi özelleştirilirse vatandaşa iş kapısının açılacağını. Net olmamakla birlikte bir mobilya kuruluşunun teklif verdiğini. Abant gidiyor deniyor. Abant gitmiyor, yerinde duruyor. Boluspor’un menfaati konusunda söz aldık. On-onbeş gün sonra Orman Bakanımız Bolu’ya gelecek. Belki Abant’a 100 kişi falan alınabilir. Bir ORÜS ve Abant meselesi çok önemli değil. Önemli olan hükümetin hazırladığı Acil Eylem Planı’nda Avrupa Birliği’nin, Türkiye’nin doğu ile batısının ekonomik dengesinin sağlanması. Bu konuda sektörel ve noktasal bazda hedef ve düşünceler var.

Milletvekili olarak ne Düzce’nin GSMH’sını yükseltmek, ne de Bolu’nunkini düşünme şansımız yok. Teşvik yasalarının süresi 2005 yılına kadar. 2005’te bu yasa yeniden gözden geçirilecek. Bolu’da beyaz et sektörü var, bazı fabrikalarımız var. Bolu’nun zenginlerini teşhir mi edelim?

2005 yılının ilk ayında paradan altı sıfır atılacak. Teşvik Yasası nedeniyle sıkıntımız var, kabul ediyorum. Sanayiyi Anadolu’ya yaymak güzel bir uygulamadır diyerek konuşmasını bitirdi. Güzel olan tüm eleştirilere karşın eleştirenlerin, eleştirilenlerin birbirlerini kutlamalarıydı.

Son konuşmacı olarak Valimiz Sn. Türker kürsüdeydi. Böyle kongrelerde meseleler konuşulduğu için memnunum diyordu. Benim elimde Köroğlu TV yok. Benim dosyalarım var. Onlara başlıklar halinde değineceğim.

Abant konusu beni çok üzdü. 2007 yılına kadar süresi varken tek taraflı ve hiç bilgilendirme yapılmadan iptali çok üzücü.

Belki haklı tarafları olabilir. Abant’a giriş ücretlerini, otomobillerde 5, minibüslerde 40 milyon olması nedeniyle, müşteri gelmemesini gerekçe gösteren otellerin istekleri de dikkate alınarak giriş ücretlerinde indirime gittik. 2001 yılı ücretlerine de zam gelmişti, uygulamadık. Aynı zamanda girişlerden Boluspor’a destek için yardım makbuzu da kesiyorduk. Bütün bu uygulamaların yanında gerekli her tür yatırımı da yapıyorduk. Bu çalışmaların yanında Gölcük’e 15 yataklı doğa ile bütünleşen bir yer yapmayı düşünüyordum.

Abant’ta Master Planı yapıldı. O zaman bütün bunların tartışması yapıldı. Master Planı yapılacaksa Yedigöller’e yapılmalıdır. Yedigöller’in yolu asfaltlansın istiyorlar. Burası asfaltlanırsa Yedigöller altı ayda elden çıkar. Buranın çevresinde bulunan yaylalarda önce konaklama tesisleri yapılmalı.

Abant’ın iptal gerekçesinde Boluspor’a yardım var. Otellerin isteğine uyum var. Master Planı’nda yapılması öngörülenler istendi ve yapılmadı mı? Onbir kalem Abant’a yapılanlar ve de 167 milyar paramız var. Bu para şimdi nereye gidecek bilemiyorum. Valisi bulunduğum bir yerin savunmasını yaparım. Hizmetinde bulunduğum bakanlıkla mahkemeye düşemem. İstense tek taraflı fesihle uzlaşma mahkemesine gidilebilir.

Teşvik Yasası için 2004 yılında birşey yapılamaz. GSMH dün akşam ortaya çıkmadı. Biz her fırsatta Bolu’nun doğa güzelliğini tanıtıyoruz. Türkiye’ye yeni bir şans doğdu. Yeniden yapılanmada Yerel Yönetimler Yasası mutlaka çıkarılmalı, bu duruma da hazırlıklı olmalıyız.

15 büyük şehir belediyesi adeta dükalık istiyor. Valinin, öğretmenin, doktorun işiyle milletvekili uğraşmamalı. Milletvekilinin işi yasa yapmak olmalı. Vatandaş Ankara’ya taşınmamalı. Bolu sorunlarını böyle günlerde konuşup tartışmalıdır dedi. Güzel bir genel kuruldu, yönetime başarılar.

Bu yazı toplam 837 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.