ESNAFIN DURUMU BERBAT... Bir dokun, bin ah işit

ESNAFIN DURUMU BERBAT... Bir dokun, bin ah işit

Uzun süredir piyasadaki durgunluktan ve satış yapamamaktan şikayetçi olan esnaf, sonunda patladı. Esnaf, özellikle AKP hükümetinin iktidara geldiği 4-5 yıldır yaşanan siyasi istikrarsızlığın ve politikaların, piyasalara olumsuz yansımasına ve krizlere

Uzun süredir piyasadaki durgunluktan ve satış yapamamaktan şikayetçi olan esnaf, sonunda patladı. Esnaf, özellikle AKP hükümetinin iktidara geldiği 4-5 yıldır yaşanan siyasi istikrarsızlığın ve politikaların, piyasalara olumsuz yansımasına ve krizlere yol açmasına veryansın etti.

Uzun zamandan beri satış yapamayan Bolu esnafı hükümete, Ticaret ve Sanayi Odası'na ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası'na tepkili. Ekonomik krizin AKP'nin iktidar olmasıyla birlikte geldiğini savunan esnaflar, bağlı bulundukları Odalara da kendilerine sahip çıkmadıkları için ateş püskürdüler. Geçtiğimiz yıl açılan Sosyete Pazarının da işlerini iyice bozduğundan dert yanan esnaf, esnaf odalarının buna ses çıkarmamasından da şikayetçi oldu. Esnaflar, esnaf odaları başkanlarının da kendilerine sahip çıkmamasından dert yanarken, kimi esnaf ise Oda başkanları hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Bolu esnafının ne gibi krizlerden geçtiklerini anlamak ve onların sesi olmak amacıyla esnaflarla bir söyleşi yaptık. Bakın, Bolu esnafı içlerinde neler yaşıyor ve geçici ekonomik durgunluk diye tabir edilen ekonomik krizden nasıl paylarını alıyorlar?

Caba Kuruyemiş-Ahmet Gürbüz

7-8 yıldır bu işle ilgilendiğini söyleyen Ahmet Gürbüz, “Eskiden müşteri geldiğinde her şeyden fazla fazla satın alırdı. Şimdi ya çok az alıyorlar ya da çekirdek gibi ucuz ürünleri tercih ediyorlar” dedi. Ödemeler ve kira konusunda da ciddi sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen Gürbüz, bu durumun hükümette yaşanan siyasi istikrasızlık ve gerginlikten kaynaklandığını söyledi. Ekmek gibi temel beslenme maddesine bile büyük oranda zam geldiğini belirten Gürbüz, “Ekmeği bile zor alıyorsa insanlar, kuruyemişe nasıl para ayırsınlar?” şeklinde konuştu. Esnaf ve Kefaret Kooperatifi üyesi olan Gürbüz, kredi koşullarının zorluğundan ve ilgisizlikten yakınarak, “Bankadan bile esnaf odasına göre daha kolay kredi alıyorum. Başkanı sadece kredi almak için gittiğimde gördüm. Onun dışında hiç kimse de gelip halimizi sormuyor” dedi.

Fatoş Giyim-Fatma Seyhan

Satışların çok kötü olduğunu ifade eden Fatma Seyhan, “Bu durum, AKP hükümeti iktidara geldiğinden bu yana böyle. Sürekli siyasi kriz ortamı hakim. Ortam çok iyi diyorlar; ama biz hiç görmüyoruz” dedi. Bolu Ticaret ve Sanayi Odası'na üye olan Seyhan, faizlerin çok yüksek olmasından dolayı Oda'dan kredi alamadığını, ancak bankalardan ihtiyaç kredisi alabildiğini söyledi.

Siemens Bayii-Bülent Ateşungur

Satışlarda ve ekonomik durumda 3-4 senedir geriye doğru bir gidiş olduğunu ifade eden Bülent Ateşungur, “Artık dibe vurmuş durumdayız. Krizi beklemiyoruz, yaşıyoruz. Bu durumun geçmesini beklersek piyasada esnaf kalmayacak” diyerek dert yandı. Piyasalarda yaşanan krizin yönetime bağlı olduğunu belirten Ateşungur, “Evimizde kullandığımız tüpün fiyatı 47 YTL. Bu fiyat, Kıbrıs'ta 24 YTL. Herkes bunun neden olduğunu sorsun” dedi.

Ateşungur, kriz ortamının dile getirilmediğinden, gündemin sürekli Ergenekon gibi olaylarla meşgul edildiğinden dert yandı. İktidar için de hain evlat benzetmesi yapan Ateşungur, “Baba miras bıraktı. Hain evlat mirası yiyor” dedi. Bolu Ticaret ve Sanayi Odası üyesi olan Bülent Ateşungur, Ticaret Odası'nın yaşananlara tepki göstermesi gerektiğini ifade etti. Ateşungur, kredi almadığını da belirterek, “İsterlerse düşük faizli kredi versinler, para olmadıktan ve ödeyemedikten sonra neden kredi alayım?” dedi.

Gümüşçü Haluk-Haluk Boyacı

Uzun süredir ekonomik durgunluk olduğunu söyleyen Haluk Boyacı, şu anda durumun daha ciddi olduğunu ve bunun da siyasi istikrarsızlıktan kaynaklandığını belirtti. İnsanların alım gücünün düştüğüne dikkat çeken Boyacı, “İnsanlar banka faizi, kredi kartları, krediler derken bütün parayı bankaya yatırıyorlar. Bizim işimiz öğrencilerle. Anne-babalarda parası yoksa öğrenciler de çok önemli günler dışında bir şey satın alamıyor” şeklinde konuştu. Ticaret ve Sanayi Odası'na üye olan Haluk Boyacı da diğer esnaflar gibi meslek odalarının ilgisizliğinden şikayetçi. Geçtiğimiz yıl açılan Sosyete Pazarı'nın da Bolulu esnafın işini baltaladığını söyleyen Boyacı, esnaf odalarının esnaflarının hakkını korumak için buraya tepki göstermesi gerektiğini; fakat hiç seslerini çıkartmadıklarından dert yandı.

Ahmet Emlak-Ahmet Yerlikaya

Durumu devletin politikalarına ve istikrarsızlığına bağlayan Ahmet Yerlikaya da, “Günü kurtarmaya çalışıyoruz” diyerek tepki gösterdi. Esnafların çeklerini ve kiralarını ödeyemediklerini söyleyen Yerlikaya, “Esnafın yüzde 50'si adliyelerde. Vergi borçları çok fazla, bir sürü esnaf borcu yüzünden cezaevinde yatıyor” dedi. Bolu TSO üyesi olduğunu söyleyen Ahmet Yerlikaya da kredi faizlerinin çok yüksek olmasından dert yanarak; “Kredi için eskiden 3 kefil istiyorlardı, şimdi 5'e çıktı. Kendileri 8-9 milyar maaş alırken, esnaftan 5 kefil istiyorlar” dedi. Yerlikaya, özellikle AKP Belediyesi iktidara geldiğinden bu yana şehir içinde büyük mağazaların ve marketlerin açılmaya başladığını, bunun da esnafların işini baltaladığını söyleyerek; “Eski Belediye Başkanı Yüksel Ceylan buna müsaade etmemişti. Ne yerel yönetim ne de esnaf odaları bunun için hiçbir şey yapmıyor” dedi.

Caddede birçok yerde kermesler açıldığını, bu kermeslerden elde edilen gelirlerin de nereye gittiğinin bilinmediğini ve buralardan kira da alınmadığını söyleyen Yerlikaya, “Ergenekon diyorlar. Bu da Kergenekon” diyerek esprili bir tepki gösterdi. Ahmet Yerlikaya, son olarak 26 oda başkanı olduğunu, fakat esnaf için hiçbir şey yapmadıklarını söyleyerek, “Esnaf odaları başkanlarına suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.