ESNAFIN KAFASI KARIŞIK

ESNAFIN KAFASI KARIŞIK

Bolu Belediyesi Küçük Sanayi'de bulunan işyerlerini taşımakla ilgili kararını gündeme getirdiğinden bu yana, esnafın kafası karışık. Konuyla ilgili esnaflardan görüş aldık.

Bolu Belediyesi giderek artan yapılaşmayla birlikte şehir merkezinde kalan Küçük Sanayi'yi hem şehir içinden kaldırmak, hem de esnafa daha modern tarzda yapıların olduğu yeni bir alan oluşturmak adına taşıma kararı aldı. Taşıma kararıyla birlikte alternatif sanayi bölgesinin neresi olacağı ve taşıma işleminde ortaya çıkabilecek sorunların giderilebilmesi için neler yapılacağı konusunda esnafın aklında bir sürü soru işareti var.

Küçük Sanayi esnafına taşınmak isteyip istemediğini sorduk. İşte o sorunun cevapları;

BİZ İŞYERLERİMİZDEN MEMNUNUZ

Sami Güneş (Güneş Oto Döşeme): “Taşınmasak daha iyi olur. Zaten bizi taşıyacakları yerde on beş yirmi yıl geri ödemeli olarak bize o işyerlerini verecekler. On beş yirmi yıl içersinde kimin ne olacağı belli değil. Şuan biz işyerlerimizden memnunuz. Yeni yapılacak yerler daha modern yapılar olacak, belki gideceğimiz yer daha iyi olur. Şuan karar verebilmiş değiliz. Büyük işyeri daha iyi olur. Elbette yeni dükkânlar daha konforlu ve gösterişli olacak. Şuan içinde bulunduğumuz durumdan memnunuz.”

TAŞINIRSA BENCE DAHA İYİ OLUR

İlker Ceylan (Ceylan Makine): “Bence Belediye'nin sanayinin taşınması ile ilgili kararı doğru. Taşınsa daha iyi olur. Çünkü mevcut işyerlerimiz küçük geliyor artık. Bu alanda büyüme şansımız da yok. Tezgâhlarımız sığmıyor. Taşınırsa bence daha iyi olur diye düşünüyorum. Sanayinin taşınacağı mevki şuanki bulunduğumuz bölgeden daha uzak olsa daha iyi olur. Çalışma ortamı olarak şehir merkezinden uzak olması daha sağlıklı olur. Araç parkları ile şuanki bulunduğumuz alanda sıkıntı yaşıyoruz. Yeni yapılacak yerde araçlar daha sağlıklı olarak park edilebilir. Daha büyük dükkân olmasını tercih ederiz. Daha geniş bir alanımız olsa daha geniş çalışabilme olanaklarına sahip oluruz. Bence taşınsa benim fikrimce çok daha iyi olur.”

GİTMEK DE İSTİYORUZ AMA, GİTTİĞİMİZ ZAMAN ŞEHİRDEN ÇOK UZAKLAŞMIŞ OLACAĞIZ

Cavit Özdemirel (Özdemirel Ticaret): “Sanayinin taşınmasını kesinlikle istemiyoruz. Taşınırsak şehirden çok uzaklaşmış olacağız. Şehir merkezinden bir vatandaşın ufak tefek ihtiyaçları için bize ulaşmaları zor olacak. Bu durum vatandaşa büyük külfet olacak. Yeni yapılacak proje Bursa'da yapılmış bir sanayi sitesinden örneklenerek yapılacakmış, öyle öğrendik. Yeni sanayi sitesini TOKİ yapacakmış öyle duyduk. Söylediklerine göre güzel bir sanayi yapacaklar. Gitmek de istiyoruz ama gittiğimiz zaman şehirden çok uzaklaşmış olacağız. Taşınmamızın bize ekonomik külfeti de olmayacak, on beş yirmi yıllık banka kredisi kullanacağız ama çok arkadaşımız da gitmek istemiyor. Biz de gitmek istemiyoruz.”

KARARSIZIM

Veysel Ayvaz (Yılmaz Otomakas): “Şuan kararsızız, açıkçası ne yapacağımızı bilmiyoruz. Verilecek kararın ayrıntılarını gördükten sonra taşınıp taşınmamakla ilgili bir karar varacağız. Şuan bekliyoruz.”

BEN ON BEŞ YIL DAHA DEVLETE BORÇLU MU KALACAĞIM?

Fuat Yıldıırm (Yıldırım Ticaret): “Şuanda içinde bulunduğumuz ticari ortam belli. Bir şey söylemeye gerek yok. Sanayi esnafının buradan kalkacak bir durumu yok. Sayın Başkan, sanayi sitesini çok daha modern bir hale kavuşturacağını söylüyor. İşyerlerimizin tespit edilecek yeni yere gitmesi kolay bir şey değil. Çok zor olur bizim için. Şuan ki ekonomik koşullarda günlük kazandığımızla geçinmeye çalışıyoruz. Çok bir şey kazanamıyoruz ki. Başkan bir de bize 'Biz orayı yaptıracağız, siz on beş yirmi yıl içersinde ödeyeceksiniz' diyor. Ben altmış yaşındayım. Ben on beş yıl daha devlete borçlu mu kalacağım? Bir de Belediye bizim işyerlerimizi arsa fiyatı üzerinde mi alacak. Benim iş yerim yüz altmış metrekare. Benim iş yerimi arsa fiyatı üzerinden alırsa şuan ki mevcut fiyatından neredeyse onda bir fiyatına gitmiş olacak. Bu işyerlerini nasıl değerlendirecek? Buradaki esnafların bu konuda kaygıları var. Daha hiçbir şey açıklanmış değil. Bu fiyat farkını Belediye nasıl ödeyecek? Başkan bizi gerçekten seviyorsa değer veriyorsa bizim mağdur olmamızı engeller. Her şeyi hakkıyla yapar. Başkanımız gerçekten milliyetçiyse, Bolu'yu ve Boluluyu çok seviyorsa işte hodri meydan.”

SOMUT BİR PROJE BEKLİYORUZ

Selçuk Yamaner (Yamaner Ticaret): “Bolu Sanayisi'nin taşınması gerekiyor, bu konuda hemfikiriz. Belediye yetkilileri sanayi esnafı ile toplantı yapalım diyorlar, sanayi esnafı ile bir araya gelelim diyorlar. Bir araya gelelim de yapılacak bu işin altyapısı nasıl olacak. Ne yapılması gerekiyor? Nasıl gerçekleşecek bu işlem? İlk önce Belediye'nin bu konuda somut belli adımlar atması ve bunu esnafa göstermesi lazım. Bazı arkadaşlarımız biz buradan oraya gideceğiz, müşteri oraya nasıl gelecek diyor. Ortaya çıkan saçma sapan fikirler de var. Gerçekten anlamlı Bolu sanayisinin iyi olması için fikirler de var. Ama şu bir gerçek ki Bolu sanayi ama bu gün ama beş yıl sonra mutlaka taşınacak. Taşınmasının taraftarıyım. Ama bu taşınma işi nasıl olacak? Belediye bu çözümü getirirken yaptığı için altını doldurarak yapması lazım. Bize diyecekler ki bakın kardeşim bizim projemiz, bu biz bu projeye uygun olarak bir çalışma gerçekleştireceğiz. Esnaf da bu konuda bakıp değerlendirecek. Biz Belediye'den bu tip bir çalışma bekliyoruz. Ayrıca mevcut işyerlerimizi Belediye nasıl alacak? Arsa üzerinden mi değerlendirecek? Nasıl değerlendirecek? Belediye işyerlerimizi arsa fiyatları üzerinden değerlendirirse bu esnafa çok büyük haksızlık olur.”

 HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.