Etkinlikler sürüyor

Etkinlikler sürüyor

Bolulular olarak Şükran Günleri etkinlikleri ile büyük insan İzzet Baysal'ı anmaya devam ediyoruz. İlk gün kutlamaları çerçevesinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde, ‘İzzet Baysal Müzesi’nin açılışı Vali Ali S

Bolulular olarak Şükran Günleri etkinlikleri ile büyük insan İzzet Baysal'ı anmaya devam ediyoruz. İlk gün kutlamaları çerçevesinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde, ‘İzzet Baysal Müzesi’nin açılışı Vali Ali Serindağ tarafından yapıldı. Açılış Vakıf Başkanı Ahmet Baysal'ı duygulandırırken, açılış sonunda ödül alan Uğur Tunçok gururluydu.

Hayırsever işadamı merhum İzzet Bay-sal'ın anısına, İzzet Baysal Vakfı tarafından AİBÜ Kültür Merkezi’nde yaptırılan ''İzzet Baysal Müzesi'' törenle açıldı.

Vali Ali Serindağ, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve vakfın mütevelli heyeti üyesi Şerafettin Erbayram tarafından açılışı gerçekleştirilen müzede, İzzet Baysal'a ait fotoğraflar, kıyafetler, çalışma masası, almış olduğu ödüller ve plaketler sergilendi.

Vakıf Başkanı Ahmet Baysal, ''Amcam İzzet Baysal, “Bolulular, bu eserler ve bu vakıf sizindir, sahip çıkın” diyerek Bolu'yu ne kadar çok sevdiğini ifade etmekte. Bolu'ya bu kadar eser kazandıran bir kişiye ait eserlerin bir müzede sergilenecek olması beni çok sevindirdi'' dedi. Açılış töreninden sonra İzzet Baysal Müzesi vatandaşların ziyaretine açıldı.

Uğur Tunçok'a ödül

İzzet Baysal Müzesi’nin açılışında bir de ilk gerçekleşti ve Mimar Uğur Tunçok Bolu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından “İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk Bilinci Ödülü”'ne layık görüldü. Ödül ile ilgili olarak bir açıklama yapan Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabahattin Ahmet Yamaner, “Sayın Ahmet Baysal'ın teklifi ile bu ödülü vermeye ve bundan sonra her yıl bu ödülü gelenekselleştirmeye karar verdik. Bu ödül önümüzdeki yıl Türkiye geneline yaygınlaştırılarak verilecek bir ödül” dedi.

Yurtsever mimarın öyküsü

Belediye Eski Nikah Salonu’nda düzenlenen konferansta, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Leyla Alpagut tarafından İzzet Baysal'ın yaşamından ayrıntılar anlatıldı.

Yrd. Doç. Dr. Alpagut, İzzet Baysal'ın, Cumhuriyetin yetiştirdiği ilk Türk mimarlardan biri olduğunu ifade ederek, ''Baysal 1930'lu yıllarda İstanbul'da yaklaşık 135, Ankara'da 21, İzmir'de 12 mimarın bulunduğu, yani Cumhuriyet kentlerini biçimlendirecek çok fazla mimarın olmadığı bir dönemde, taşra kenti Bolu'dan çıkan ilk mimar olmuştur. Bu, onu ayrıcalıklı bir konuma getirmiştir'' dedi. Konferansa Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve çok sayıda davetli katıldı.

Keman ve bağlama yanyana

Diğer bir etkinlik ise ''İzzet Baysal'a Şükran Günleri'' etkinlikleri kapsamında, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde verilen konserdi. İzzet Baysal Kültür Merkezi Mavi Salon’da düzenlenen ''Ezgiler Türküler Bizi Söyler'' adlı konserde, Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlileri Gamze Çalık Çetin ve İbrahim Çetin sahne aldı.

AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve çok sayıda sanatseverin katıldığı konserde, ikilinin bağlama ve keman eşliğinde yorumladıkları türküler, izleyenlerin beğenisini kazandı.

İzzet Baba sporla da anılıyor

İzzet Baysal'a Şükran Günleri çerçevesinde düzenlenen sportif etkinlikler, bugün düzenlenecek olan ödül töreni ile tamamlanacak.

13.05.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.