Ev fiyatları cep yakıyor

Ev fiyatları cep yakıyor

Her geçen gün artan ev kiraları ve satılık evlerin fiyatlarıyla ilgili araştırma yapan Bolu Gündem muhabirleri, Bolu’daki fiyatların büyük kentlerdeki fiyatlardan aşağı olmadığı gerçeğini gözler önüne serdiler.

Her geçen gün artan ev kiraları ve satılık evlerin fiyatlarıyla ilgili araştırma yapan Bolu Gündem muhabirleri, Bolu’daki fiyatların büyük kentlerdeki fiyatlardan aşağı olmadığı gerçeğini gözler önüne serdiler.

Uzun bir süreden beri Bolu'nun en büyük sorunları arasında yer alan konut sorunu, Bolulu vatandaşlar ve öğrenciler için önem derecesini daha da artırıyor. Yaklaşık olarak bir ay sonra açılacak olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne, binlerce yeni öğrenci kayıt yaptırmak için Bolu'ya gelecekken, konut sorununun çözümü için hala somut bir adımın atılmaması ise endişelere yol açıyor. Konut kiralarının önümüzdeki günlerde daha da artacağını belirten Bolu’daki emlakçılar, 1999 yılında yaşanan iki büyük depremin ardından yeteri kadar konut yapılmadığını ifade ettiler. Emlakçılar, Bolu'daki kira ücretlerinin, Ankara ve İstanbul gibi büyük metropollerdeki kira ücretlerine yaklaştığını söylediler.

80 bin civarında bir nüfusa sahip olan ve bu nüfusun neredeyse dörtte biri kadar bir öğrenci potansiyeli barındıran Bolu'da kira ücretleri cep yakmaya devam ediyor. Kira artışlarıyla ilgili bilgiler aldığımız Remax Emlak Gayrimenkul Danışmanı Tülay Çınar çarpıcı bilgiler verdi.

Eylül'de daha da artabilir

Bolu'daki kiralık ve satılık ev fiyatları konusunda görüştüğümüz REMAX İmge Emlak'ın Gayrimenkul Danışmanı Tülay Çınar, okulların açılmasıyla birlikte kira ücretlerinde bir artış beklediklerini söyleyerek; “depremden sonra fazla konut yapılmadı, buna bir de öğrenci büyük bir öğrenci kitlesi eklenince kira fiyatları artıyor. Konut yapımı yetersiz, yani talep fazla arz yetersiz" dedi. Ev satın alanların daha çok yatırım amacıyla aldıkların vurgulayan Tülay Çınar; ”Müşteriler daha çok, yüksek sayılabilecek kira fiyatları nedeniyle ev talebinde bulunuyor. Nasılsa 3-4 öğrenci kalır ve kirayı öder mantığı hakim olduğu için, öğrenciye verilen evlerde 400-450 YTL gibi fiyatlar istenmektedir. Aileye ev vermek isteyenler göreceli olarak biraz daha düşük miktarlar istemektedir. Eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte ev fiyatları daha da artabilir, ancak biz bu artışları çok da normal bulmuyoruz. Buradaki kiralar neredeyse İstanbul-Ankara gibi büyük metropollerdeki kiralara yetişti. Daha ne kadar arttırılabilir ki?” diyerek tepkisini dile getirdi. İzzet Baysal Cadde'si üzerindeki kiralık ev fiyatlarının 450-500 milyon civarında olduğunu söyleyen Çınar, öğrenciler başta olmak üzere bütün kiracıları ne kadar zorlu bir dönemin beklediğinin adeta acı haberini verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.