Ev sahibi olduk ama, yol sahibi olamadık

Ev sahibi olduk ama, yol sahibi olamadık

Orada bir köy var uzakta, o köyde bir de Memur-Sen Toki Konutları var. Yazın yolu toz, kışın çamur içinde. Bahsettiğimiz yer Kürkçüler Köyü ve konutlara giden ve geçen yazdan bu yana tüm site sakinlerinin feryatlarına rağmen yapılmayan bir yol.

Kürkçüler Köyü Memur-Sen TOKİ konutlarının sakinleri, geçen yaz Ağustos ayında evlerine taşınmanın mutluluğu içinde yeni evlerine alışmaya çalıştılar.

İlk evin getirmiş olduğu tüm sorunları aştılar, kendilerine yeni bir yaşam kurdular.

Ama konut sakinleri yazdan bu yana yol problemlerini bir türlü çözemediler. Site yönetimine defalarca şikayette bulundular, imza topladılar. Belediye'ye, Valiliğe çıktılar. Ama seslerine yankı bulamadılar.

Gazetemizin ziyaretçi defterini mesaj yağmuruna tuttular. Gittik, yerine görüştük, inceledik. Gazetemizin birinci sayfasına defalarca taşıdık, bu sesi duyun diye. Ama site sakinlerinin sesleri yeterince duyulmadı demekki. Dün yine Memur-Sen TOKİ konutlarına gittik. Hani bir dokun bir ah işit derler ya, vatandaşın durumu aynı böyleydi.

YOLLARIN DURUMU İÇLER ACISI

Çocuklarını ziyarete gelen İbrahim Türk'le görüştük. Haftada birkaç ziyarete geldiğini ve yoldan şikayetçi olduğunu söyleyen Türk, “Yolun durumu içler acısı. Tabi mevsim de kış olunca çalışma yapılamıyor. Bu yolun bir an önce yapılması lazım. Burada oturan vatandaşların durumu da zor. Rezillik yani. Yolu yapıyorlar ama aşağı taraftan yapıyorlar” dedi.

YOL KUŞ YUVASI GİBİ

Siteden bir kapıyı çaldık ve karşımıza Arı ailesi çıktı. Muhsin Arı, eşi Mükerrem Arı ve kızları Ceyda Arı. Onlar da şikayetçi yoldan. Muhsin Arı, “Yol kuş yuvası gibi, yol yapımı için geç kalındı. Yönetimle görüştük, bir şeyler yapıyorlar. Yol yapılacak da ne zaman yapılacak? Motosikletim var ama çıkaramıyorum. Otobüsle gidip geliyorum. Yapılacak diyorlar bekliyoruz. Ağustos'ta taşındık. Ev sahibi olduk ama yol sahibi olamadık. Çalışmalar başladı ama sonra bıraktılar, bekliyoruz” diye konuştu.

KENDİ YOLUMUZ OLSA DAHA İYİ OLUR

Esra Çelik de konut sakinlerinden. O da herkes gibi şikayetçi durumdan. Esra Çelik yolla ilgili şunları söyledi: “Otobüsle gidip geliyoruz, çok zor oluyor. Kendi yolumuz olsa daha iyi olur. Yönetimle görüştük, imza topladık ama henüz bir şey yok. Köylüler yüzündenmiş, öyle diyorlar. Köy orman köyü olarak geçiyormuş, mahalle olması lazımmış. Bize öyle söylediler.

Yol çukur içinde. Biz otobüs kullanıyoruz, şoförler de şikayetçi. Arabalarımız mahvoluyor diye söyleniyorlar.”

MİSAFİRİM AMA BEN DE ŞİKAYETÇİYİM

Bolu'ya bir tanıdıklarını ziyarete geldiklerini söyleyen Mustafa Kayabaş, “Yolların durumu hiç iyi değil. Her yer delik deşik, bozuk, çamur içinde. Yol çok kötü. Buraya bir tanıdığı ziyarete geldik, yol çok bozuk” dedi.

BENİM ŞİKAYET ETMEYE HAKKIM YOK

Konuyu bir de Kürkçüler Köyü Muhtarı İbrahim Ersoy'la görüştük. Muhtar Ersoy gazetemize yaptığı açıklamada, “Buraya yapılan konutların çalışmaları sırasında ağır tonajlı iş makineleri köyün içindeki yoldan gelip geçerken kanalizasyon ve içme suyu şebekesini çökerttiler. Ben de İl Özel İdare Sekreteri Tahsin Akduman'a çıktım, durumu anlattım. O da bana burayı yapıp yapamayacağımı sordu. Ama yol için hemen söz vermiyorum, bekleyeceksin dedi. Ben de yaparım dedim. İlk önce yolun sağ tarafını kazıp kanalizasyon borularını yeniledik, sonra da sol tarafı kazıp içme suyu şebekesini onardık. Tabi bu arada yol o şekilde kaldı. O yüzden ben söz verdiğim için benim şikayet etmeye hakkım yok. Ama konutlarda oturanlar biraz sabretsinler. Nisan ayında çalışmaya başlanacak. Üzerinden bir kış geçmesi gerekiyor. Şimdi yol yapsalar her seferinde bozulacak. Zaten bu yol kullanılmayacak. Aşağıdan bir yol çalışması yapılıyor. Köyün yolları dar, burası trafiği kaldırmaz. Birkaç ay daha beklerlerse yol yapılacak. Sonuçta her şeyin bir bedeli var, onlar da buna katlanmak zorundalar” diye konuştu.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.