EVET Mi, HAYIR MI?

EVET Mi, HAYIR MI?

Referandumda geri sayım devam ederken, Bolu halkının referandum nabzını tutuyor, görüşlerini alıyoruz. “Evet mi hayır mı?” İşte vatandaşın günlerdir kafasını meşgul eden soru. Kimi evet diyecek, kimi hayır, kafası karışık olanlar da var elbette. Bakalım bugün kim ne söylemiş, nasıl oy verecekmiş?

BU PERDEYİ HALKIN KALDIRACAĞINA İNANCIM SONSUZ

İmdat Aslan (Esnaf): Bolu kamuoyunda düşüncelerini en açık ifade eden kişilerden biriyimdir. Bugün de Yeniçağ adlı ulusal bir gazetede konuyla ilgili bir röportajım çıktı. Bu anlamda yerel olarak Türkiye genelinde en çok hayır yazısı yazan bir köşe yazarlarından biriyim. Sosyal demokrat, Atatürkçü kesim, üniter devlet yapısını korumak ve sürdürmek isteyen kesim ve bu vatan ve millet için, askeriyle, siviliyle herkesin 12 Eylül'deki referandumda hayır demesini istiyorum ve ben de hayır diyeceğim. Ak Parti şu anki referandumu kendi ticari gelecekleri için yapmaktadırlar. Ülkenin yoksulluktan, hırsızlıktan, bütün yanlı yanlış atamalardan kendilerini temize çıkarmak adına, bütün bunları örtbas etmek adına yaptıkları bir çalışmadır. Bu bir perdedir ve halkımızın bu perdeyi kaldıracağına inancım sonsuzdur. Büyük ihtimalle de Bolu'dan hayır oyu çıkacağına inanıyorum. Çünkü bu bir sivil darbedir, 12 Eylül askeri darbeydi ama, bu da sivil iktidarın yapacağı bir darbe olacaktır. BDP'nin de çekimser olacaklarını söylemesini de AKP'nin evet oyuyla eş değer olarak görüyorum.

BUNU 10 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA DAHİ YUTTURAMAZSINIZ

Mehmet Demirci (Editör): Bu ülkede Amerika vesayeti devam ettiği sürece, anayasayı değil neyi değiştirirsen değiştir hiçbir şey fark etmez. Anayasa'dan önce bu topraklarda iktidar olanların kafa yapısının değişmesi gerekmektedir. Şu anda yürürlükte olan Anayasa 30 yıldır bir çok değişikliğe uğramıştır. Delik deşik yapılmıştır. Ortada bir darbe anayasası kalmamıştır zaten… Şimdi hangi darbenin anayasasını değiştireceğiz diyorsunuz. Neyin özgürlüğüdür. Bu topraklarda tarım bırakmadınız, çiftçi bırakmadınız, sanayi bırakmadınız, eğitimin içine ettiniz, işsizlik desen dünyada ilk sıradayız. Bir başbakan düşünün yönettiği ülke dünyanın en çok işsizine sahip ülke haline gelmiş. Böyle bir başbakan şimdi kalkıyor diyor ki anayasayı değiştirip ülkeyi kurtaracağız. Bunu 10 yaşındaki çocuğa dahi yutturamazsınız. Anadolu'ya olan güvenimi hiçbir zaman yitirmedim. Bu halk her şeyi affeder ama zekasıyla dalga geçilmesini asla affetmez. 12 Eylül'de sevdası bu coğrafyadan yana olan herkes sandığa gidip AKP iktidarına bu toprakların gerçeklerini gösterecektir. Bu toprakların anayasası Hacı Bektaş'ın, Yunus Emre'nin sözleridir. Mevlana'nın öğütleri, kes kopyala yöntemiyle kafanıza göre birkaç hukukçu bulup cümle oyunlarıyla bu insanlara işte anayasanız diye yutturamazsınız.

BAŞBAKANIMIZ BİLE DOĞRU BİR ŞEKİLDE AÇIKLAYAMADI

Fahrettin Özer (Emekli Bankacı): Çelişkideyiz, daha ne olduğunu bile bilmiyoruz. Halkımız bilinçli değil, neyi oylayacaklarını bilmedikleri için kararsız. Bu anayasanın içinde hangi maddeler var, ne değişecek hiçbirini bilmiyorum. Doğru dürüst açıklama yapılmadı. Bilsek ona göre oy vereceğiz. Ben henüz karar vermedim. Ama bilmediğim için hayır diyeceğim. Sonucunun ne olacağını da kestiremediğim için hayır demekte fayda var. Başbakanımız bile doğru bir şekilde açıklayamadı. Yeteri kadar anlatılmadı. Ama benim görüşüm büyük ihtimalle referandumun sonucu evet çıkar. Yüzde 80 evet çıkar gibi geliyor.

DEĞİŞİM GÜZEL BİR ŞEYDİR

Cemal Sarıkaya (Esnaf): Oyum olumlu olacak, referandumda evet diyeceğim. Değişim güzel bir şeydir. Her gün her şey değişiyor, Türkiye'nin de değişmesi lazım. Eski şeylere takılı kalmaya gerek yok. 12 Eylül anayasasını yargılayacaklar. Bazı bölümlerini değiştirecekler. Buna da evet diyeceğiz.

ÜLKEYİ KALKINDIRACAK, TOPLUMDA BARIŞI SAĞLAYACAK MADDELER İÇERMİYOR

Ruhi Karagöz (emekli öğretmen): Kendi başına yapılan bir işten hiçbir zaman fayda gelmez. Bu anayasanın bütün partilerle, toplum kuruluşlarıyla ortak hazırlanması lazımdı. Bu yüzden uygun bir anayasa değil.

Hayır diyeceğim, çünkü eksik bir anayasa bu. Yüzde10 barajının kaldırılması yok içinde, partiler kanunun değişmesi lazım, milletvekili dokunulmazlıkları yok. O yüzden oyum hayır olacak. Ülkeyi kalkındıracak, toplumda barışı sağlayacak maddeler içermiyor.

KENDİ MEMLEKETİMİZDE DAR AĞACINDA YAŞIYORUZ

Gülşen Çuhadar (Esnaf): Kesinlikle hayır diyeceğim. İşyerime gelen herkese de hayır oyu kullanmalarını söylüyorum. Hayır diyeceğim çünkü bu AKP hükümeti bizi bitirdi, mahvetti, her yeri sattılar. Esnaf kan ağlıyor, bizim için her şey kötüye gidiyor. Tahammülümüz kalmadı. Kendi memleketinizde dar ağacında yaşıyorsunuz. O yüzden her kese hayır oyu vermelerini söylüyorum ve bunun için de çalışıyorum ve çalışacağım da.

BİZ FİKRİMİZİ ÖZGÜRCE İFADE ETMEK İSTİYORUZ

Fatma Zehra Günaydın (İşsiz): Oyum evet olacak. Bu anayasanın Türkiye'ye gerçekten güzel şeyler getireceğine inanıyorum. İnsan hak ve hürriyetlerinde gelişmeler olacak. Görüş açıları biraz daha değişecek. İnsanlar niyetlerini ve düşüncelerini daha özgür bir şekilde açıklayabilecekler. Mecliste olur olmaz şeyler reddediliyordu ya da kabul ediliyordu. Bunların artık ortadan kalkacağına inanıyorum. Kısmen de olsa demokrasi geleceğine inanıyorum. Şimdiye kadar halka hiç sorulmamıştı bu konular. Biz artık fikrimizi özgürce ifade etmek istiyoruz. Bu referandum bize bunu sağlayacak.

TÜRKİYE'Yİ DÜŞÜNEN HER VATANDAŞIN, HAYIR OYU KULLANMASINI İSTİYORUM

Selim Kepenci (öğrenci): Referandum sonucunun evet çıkarsa Türkiye açısından olumsuz olacağını düşünüyorum. Yüzde 35 bile evet çıksa, bunun AK Parti için bir başarı olacağına inanıyorum. O yüzden Türkiye'yi düşünen her vatandaşın hayır oyu kullanmasını istiyorum. Bence bu anayasa, kendi iktidarları dönemindeki tüm pislikleri örtmek için AK Parti tarafından yapılmış bir anayasa. Bu sebeple hayır diyeceğim.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.