EVET Mİ, HAYIR MI?

EVET Mİ, HAYIR MI?

Referandum çalışmaları hızla devam ederken, konuyla ilgili görüşleri almaya devam ediyoruz. 12 Eylül 2010 günü oylanacak olan anayasa paketi konusunda siyasi parti temsilcileri, esnaf, öğrenci, emekli kısaca her kesimden insanlarla görüşmeyi,referandum süreciyle ilgili görüşlerini sormayı sürdürüyoruz.

12 EYLÜL ANAYASASINA DA, AKP YAMASINA DA HAYIR

Sedat Bayram (EMEP İl Başkanı): 12 Eylül anayasasına da AKP yamasına da Emek Partisi olarak hayır diyoruz. Bazı hayırcı partiler gibi 2 madde dışında evet diyenlerden değiliz. Mağdur olacak işçi, emekçi halk yığınlarına neden hayır dememi gerektiğini birebir anlatmaya devam ediyoruz. Halk egemenliği için kurucu meclis, bağımsız demokratik bir Türkiye, yeni demokratik anayasa için hayır, hayır, hayır.

ŞANS VERMEK GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

Şeref Özkurede (İşletmeci): Ben referanduma evet diyeceğim. Çünkü kısmi de olsa bu bir değişimdir. Bardak hiçbir zaman birden dolup taşmaz. Bardak adım adım, damla damla dolar ve sonra da taşar. Anayasada yapılan bu değişikliklerin bardağı yavaş yavaş dolduran değişiklikler olduğunu düşünüyorum. Yapılan bu değişiklik neticede bir değişimdir. Şans vermek gerektiğini düşünüyorum. Bunu kabul etmeyen, hayır diyen varsa buyursun gelsin anayasayı tümüyle değiştirsin. Buna hayır diyenler önce kendi parti iç tüzüklerini değiştirsin. 12 Eylül anayasası uzantısı siyasi partiler kanununa uymuyorum desin. Genel başkanını değiştirme yöntemini değiştirsin ama bunları değiştirmeye hiç yanaşan yok. İkiyüzlülükse bu da ikiyüzlülüktür. Bu anlamda nisbi değişiklikleri kabul ediyorum.

KENAN EVREN BEYİ SİLİVRİ ZİNDANINA MI TIKACAKSINIZ?

Talat Emre Akın (Öğrenci): Önümüze evet dememiz için bir sürü fırsatlar sunuluyor, Çünkü anayasa değişikliğine “Evet” dersek 12 Eylül'ü yapanlara yargı yolu açılacakmış. Ne yani? “Evet” dersek, Marmaris'te mukim Kenan Evren'i Silivri zindanına mı tıkacaksınız? Buna inanmak zor, ki inandırıcılıkta sınıfta kalan AKP için hiçbir zaman oyum evet olmayacaktır. Ben şahsi düşüncem olarak ordunun haklarının elinden alınmasını istemiyorum, bu ülkenin ve bu ülkede iktidar kim olursa olsun, bunun sınırı olması gerektiğini düşünüyorum, açıkçası daha büyük oyunların alt planı olarak düşünüyorum. Daha çok şey söylemek isterdim ama okulumu bitirmek istiyorum ve söylemenin şu aşama için doğru olduğunu düşünmüyorum, düşünün artık bu hale geldik… Şimdi evet mi demeliyim hayır mı?

ANAYASANIN SİVİLLEŞMESİNDEN YANAYIM

Hakan Dündar Özcan (İşletmeci): Referandumun ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ben 'Evet' oyu kullanacağım. Anayasanın sivilleşmesinden yanayım. İnşallah ülke içinde hayırlı olur.

 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.