EVET Mİ, HAYIR MI?

EVET Mİ, HAYIR MI?

Vatandaşa sormaya devam ediyoruz, referandumla ilgili düşünceleri neler, evet mi yoksa hayır mı diyecekler. Görüştüğümüz vatandaşların çoğunun görüşü henüz netleşmemiş, çünkü bilgi eksikliğinden yakınıyorlar. Bakalım 12 Eylül'de sandıktan ne çıkacak?

İKTİDAR ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ YETERİNCE ANLATMIYOR

Zeki Ayyıldız (Taksici): Referandum sürecine hayır diyorum. Milletvekillerinin dokunulmazlığının kalkması lazım, anayasa paketinin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bu paketin kendilerini korumak amaçlı oluşturulduğunu düşünüyorum. İktidar anayasa değişikliğini yeterince anlatmıyor. Kendi çıkarlarına göre anlatıyorlar. Diğer vatandaşlara da “Hayır" oyu kullanmasını öneriyorum.

BİZ BU ANAYASAYI REDDEDİYORUZ

Ahmet Özkan (Emekli Öğretmen): AKP kendi anayasasını hazırladı. Oysa anayasa tüm toplumun örgütlü kesimleriyle ortak hazırlanmalıydı. Hiçbir kimseye danışmadan hazırlanan anayasa taslağını halka dayatmaya çalışıyor.

Bu anayasa taslağında emekçilere verilen hiçbir şey yok. Toplu sözleşme hakkı veriyoruz diyor ama grev hakkını yasaklıyor. Mevcut anayasada grev yasağı yok ama bu anayasada grev yasağı getiriliyor. Toplu görüşmeyle toplu sözleşme arasında hiçbir fark yok kararı uzlaşma kararı verecek.12 Eylül anayasasının gasp ettiği işçi hakları bu anayasada da kendisini koruyor. Yeni bir değişiklik yok. Yargıyı da ele geçirmeye çalışıyorlar. AKP'nin kendi yargısını kurma çabaları var.12 Eylül anayasasının devamı niteliğinde bir anayasadır. Bunun için biz bu anayasayı reddediyoruz.

BEN DE HAYIR DİYORUM

Kadir Özcan (otobüs şoförü): Referanduma oyum hayır olacak. Ben CHP'liyim, referandumla ilgili bilgim yok. Referanduma CHP hayır dediği için bende hayır diyorum.

SEÇİM ÖNCESİ GÜVENOYU TAZELEMESİ GİBİ BİRŞEY OLACAK REFERANDUM

Ercan Özdemir (restaurant işletmecisi): Şu an referandumla ilgili bir görüş bildirmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Anayasa değişikliği ile ilgili maddelerin çoğunu insanlar bilmiyor. Basından takip ettiğimiz kadarıyla genelde şuandaki gündem AK Parti'yi istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Seçim öncesi güvenoyu tazelemesi gibi bir şey olacak referandum, insanlar bu yüzden kararsız. Şimdi maddeleri tam olarak bilmiyoruz. “Evet, Hayır”ı şuan inceleyeceğiz. Henüz karar vermedik.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.