EVET Mi, HAYIR MI?

EVET Mi, HAYIR MI?

Yine şehrin sokaklarında vatandaşa referandumu sormayı sürdürüyoruz. İktidar partisi AK Parti halkı evet vermeye devam ederken, muhalif partiler referanduma hayır mitinglerinde, vatandaşa yaptıkları çağrılarını yineliyorlar. Kesin kararlı olanlar dışında, kafası hala karışık olanlar da azımsanmayacak sayıda. 12 Eylül referandumu için geri sayım devam ediyor, parti liderleri meydanları dolduran vatandaşlara sesleniyor. Peki Bolu'da durumlar nasıl, vatandaş ne düşünüyor?

İKİ ARADA BİR DEREDE KALMIŞ DURUMDAYIM

Nejat Yaraş (78'liler üyesi): Kendimi sorumlu hissettiğim iki örgüt var. 78'liler Derneği Türkiye Yürütme Kurulu üyesiyim.78'liler geçici 15'nci madde nedeniyle referanduma boykot çağrısı yaptılar.

“Evet ya da Hayır” demeyi reddediyorlar. Halk evleri cephesinin de çok net bir tavrı var.İki kuruma karşıda sorumluluğum olduğu için söylüyorum. Onlar da çok açık “Hayır” çağrısı yaptılar. Ben Nejat Yaraş olarak iki arada bir derede kalmış durumdayım.

Kararımı arkadaşlarla konuşup netleştireceğim. İki örgütün de görüşlerinde belli gerekçeleri var. Halkevleri “Hayır” kampanyasına başladı, yürüyor.

İKTİDARI AÇIKÇASI SAMİMİ BULMUYORUM

Kübra Baş (öğrenci): Oyum “Hayır” olacak. Bir darbe anayasasından kurtulma lafıdır gidiyor ama tek başına iktidar bir partinin tekelinde uygulanan bir yapının olmasını istemiyorum. İktidarı açıkçası samimi bulmuyorum. Anayasa taslağına baktım. Ne kadar faydalı olur, bu anayasa ne kadar darbeci zihniyetten uzak faydalı bir anayasa olur, emin değilim. Güvenmiyorum anayasa değişikliğine, bu yüzden oyum hayır olacak.

BAŞKA PARTİ YAPSA YİNE CEVABIM HAYIR OLURDU

Şennur Akpurçek (sınıf öğretmeni): Kesinlikle hayır diyorum çünkü insanlar bu konuda bilgilendirilmedi. İnsanlar ne yapacağını bilmiyor kesinlikle önce halk bilgilendirilse bir şekilde referanduma evet denilebilir. Bilgilendirseler de ben yine hayır diyorum.

Partiden dolayı da hayır diyorum ama bu değişikliği başka parti yapsa yine cevabım hayır olurdu. Halk hazır değil bu değişikliğe diye düşünüyorum.

GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ

Selahattin Çavdar (Emekli): “Görünen köy kılavuz istemez” neyin ne olduğu ortada herkesin sıkıntıları var. Esnafın işleri yok, emekli dertli mecburen hayır diyeceğiz, başka çaremiz yok. Benim görüşüm budur. “Hayır” oyu kullanacağız.

REFERANDUMUN NE OLDUĞUNU BİLMİYORUM

Semra Özer: İşsizim, iş arıyorum hiçbir yerde iş bulamıyorum.

Referandumun ne olduğunu bilmiyorum, bilgilendirilmedik. Oyum ne evet ne hayır şuan herkes çelişkide.

Arkadaşlarıma soruyorum ne yapacaksınız diye hiçbir şey söylemiyorlar. Bence oylamadan önce halkı bilgilendirmeleri gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.